Jakie aspekty należy brać pod uwagę testując oprogramowanie?

Wiele problemów z oprogramowaniem jest spowodowane niedostatecznym testowaniem aplikacji internetowych.

Faza testowania jest niezwykle ważną częścią tworzenia aplikacji. Jednym z elementów jest testowanie funkcjonalności, pierwszym krokiem fazy testowania jest upewnienie się, że aplikacja internetowa jest funkcjonalnie poprawna. Testowanie funkcjonalności sprawdza połączenie z bazą danych, wszystkie linki na stronach internetowych, pliki cookie, formularze służące do przesyłania informacji od użytkownika. Należy to zrobić na wczesnych etapach rozwoju, aby przyspieszyć cały proces tworzenia aplikacji i zmniejszyć ryzyko pod koniec cyklu. Sprowadza się do wykonania zestawu zadań, które mogą być wykonywane zarówno automatycznie, przy użyciu programu, jak i ręcznie. W tym przypadku otrzymane wyniki muszą być zgodne z oczekiwaniami, wówczas będziemy mieli pewność że aplikacja działa poprawnie. Ważne jest także testowanie użyteczności, ten rodzaj testowania łączy wspomniane wcześniej testowanie funkcjonalności z ogólnym doświadczeniem użytkownika. Jakie aspekty należy brać pod uwagę testując oprogramowanie?

Testy użyteczności można przeprowadzić, korzystając z zewnętrznych testerów, którzy symulują pracę zwykłego użytkownika.

Ważne jest oczywiście opracowanie odpowiedniej strategii testowania w taki sposób, aby zbadać wszystkie funkcje aplikacji, w tym nawigację. Analizowanie wyników i odpowiednie ulepszanie aplikacji powinno być stałym punktem pracy nad każdą aplikacją. Z pewnością należy sprawdzić działanie aplikacji pod dużym obciążeniem, coi będzie mogło symulować zapytania od wielu użytkowników naraz. Testowanie wydajności obejmuje testy przy różnych prędkościach Internetu, a także przy normalnym i szczytowym obciążeniu. Nawet w szerszym kontekście dobrym pomysłem może być przetestowanie ogólnej wydajności serwera WWW na podstawowym poziomie za pomocą automatycznego testu szybkości witryny. Oczywiście testy aplikacji webowych, powinny być przygotowane indywidualnie dla każdego programu i każdej aplikacji.