Usterki węży hydraulicznych mogą wystąpić z różnych powodów

Awaria węża hydraulicznego powoduje zatrzymanie systemu hydraulicznego, może narazić pracowników na niebezpieczeństwo, potencjalnie uszkodzić cały system i doprowadzić do powstania zanieczyszczeń, który może mieć poważne konsekwencje dla środowiska.

Najlepszym sposobem zapobiegania awariom węży hydraulicznych jest rozpoznanie oznak zbliżającej się awarii, wykonanie wymiany przed wystąpieniem awarii i podjęcie działań zapobiegających usterkom, których można uniknąć w przyszłości.

Usterki węży hydraulicznych mogą wystąpić z różnych powodów

Firma Dracon wykonuje zakuwanie węży hydraulicznych

Węże hydrauliczne służą do przesyłania płynu przez układ hydrauliczny, często przy ekstremalnie wysokich ciśnieniach i prędkościach. Są one niezbędne do prawidłowego działania układu hydraulicznego, niezależnie od tego, czy jest to agregat hydrauliczny, czy hydraulika napędzająca koparkę na placu budowy. Awaria węża oznacza, że wąż nie jest już w stanie utrzymać płynu lub nie może już uniemożliwiać dostania się zewnętrznych zanieczyszczeń do płynu. Awaria węża nie tylko wpływa na wydajność systemu hydraulicznego, ale może prowadzić do poważnych uszkodzeń i kosztownych napraw komponentów.

Węże hydrauliczne składa się z odcinka węża ze złączką na obu końcach. Złączki są zwykle wykonane ze stali nierdzewnej, stali węglowej lub mosiądzu i zawierają zewnętrzną część zwaną gniazdem oraz wewnętrzną część zwaną trzpieniem, która przechodzi bezpośrednio do wewnętrznej rury węża hydraulicznego. Złączki łączą różne części układu hydraulicznego przez porty. Węże hydrauliczne powinny wytrzymać od jednego do dwóch lat, a wiele z nich nawet do dziesięciu lat użytkowania, więc jeśli węże w układzie hydraulicznym ulegną awarii w czasie krótszym niż dwa lata, to istnieją pewne czynniki zewnętrzne, które skracają ich żywotność.

Materiał, z którego wykonany jest wąż powinien być zawsze dobierany tak, aby był kompatybilny z mediami, które będą przez niego przepływać. W przypadku niezgodności wąż osłabnie i ostatecznie ulegnie awarii, a wymianę możemy zlecić firmie dracon zakuwanie węży jest niezbędne, aby odpowiednio dopasować złączki. Ponadto użycie węża, który nie jest przystosowany do ciśnienia roboczego systemu hydraulicznego, może prowadzić do szkodliwych warunków udarowych, niezależnie od tego, czy ciśnienie jest za wysokie lub za niskie.