news

Najnowsze badania rynku GPU. W US wygrywa Ati

Co prawda nadal z 10 miejsc w rankingu, siedem należy do produktów z GPU NVIDII, ale najlepiej sprzedającą się w Stanach kartą we wrześniu była karta oparta o procesor graficzny AMD/ATi. Największe uznanie klientów zyskał produkt Visiontek, model Radeon HD 4850 512MB. Na piątym miejscu uplasowała się karta ATI Radeon HD 4870, tego samego producenta. Ogólnie w ostatnich miesiącach AMD/Ati znacząco zwiększyła swoje udziały na rynku kart graficznych, oczywiście kosztem swojego najpoważniejszego konkurenta. Droższe, a zarazem wydajniejsze grafiki są w USA kupowane głównie za pośrednictwem sieci, a to ze względu na znacznie niższe ceny w internetowych sklepach.

Read more
news

Nowe informacje o przyszłych PC Eee

Z wywiadu przeprowadzonego z CEO Asusteka Jerrym Shenem, wynika że firma bardzo poważnie rozważa wprowadzenie netbooków z systemem Windows 7, co biorąc pod uwagę ostatnio udostępnione informacje na temat wczesnej bety systemu, specjalnie nie dziwi. Przy niewielkiej zasobożerności nowych okienek, odpowiedniej kulturze pracy, może to być wymarzony system dla tego typu komputerków. Oczywiście firma przy okazji podtrzymuje swoją decyzję o nie instalowaniu Visty na Eee. Ekrany dotykowe mają stanowić standard wyposażenia droższych modeli. Co do cen, ciekawa jest informacja na temat ich rozpiętości.

Read more
news

Lepsze membrany dla metanolu

Zespół profesor Pauli Hammond z MIT-u pracuje nad membraną, która o 50% zwiększy wydajność metanolowych ogniw paliwowych. Metanol to obiecujące paliwo dla ogniw, jednak jego zastosowanie jest obecnie ograniczone m.in. przez niedoskonałości membran. Metanolowe ogniwo paliwowe działa w ten sposób, że po jego jednej stronie zachodzi reakcja metanolu i wody, wskutek której powstają m.in. protony i wolne elektrony. Protony przechodzą przez membranę i łączą się z tlenem z powietrza, tworząc wodę. Elektrony zaś nie mogą przedostać się przez membranę, wędrują do obwodów elektrycznych zapewniając zasilanie. Im więcej protonów przechodzi przez membranę, tym więcej mocy zapewnia ogniwo. Problem w tym, że przez polimerowe membrany, przez które dobrze przechodzą protony, przecieka też metanol, przez co zmniejsza się wydajność ogniwa. Przeciekaniu można oczywiście

Read more
news

Powstanie „biblioteczne iTunes”

Google i amerykańskie organizacje broniące praw autorów oraz wydawców książek zawarły porozumienie, które ma być takim przełomem na rynku księgarskim, jakim dla rynku muzycznego było pojawienie się iTunes. Spór pomiędzy Stowarzyszeniem Amerykańskich Wydawców (Association of American Publishers) oraz Gildią Autorów (Authors Guild) a Googlem zbliża się ku końcowi. Rozpoczął się on w 2005 roku, kiedy wspomniane organizacje oskarżyły wyszukiwarkowego giganta o naruszenie praw autorskich. Google skanował bowiem książki i udostępniał ich fragmenty w Internecie. Po pojawieniu się pozwu firma Page’a i Brina nieco spowolniła swoje działania, ale nie zrezygnowała z nich całkowicie.

Read more
news

TRENDnet TU2-DVIV – podłącz monitor do portu USB

Firma TRENDnet wprowadza do swojej oferty urządzenie, które przy wykorzystaniu najzwyklejszego portu USB pozwala nam na podłączenie dodatkowego monitora. Nie ma przy tym znaczenia jaką kartę graficzną posiadamy, a producent zapewnia o możliwości podłączenia nawet sześciu adapterów do jednego komputera. TU2-DVIV kompatybilny jest z systemami Windows 2000, XP oraz Vista (Aero) i jest swego rodzaju wirtualną kartą graficzną.

Read more
news

SE X1 już w sprzedaży

Dawno zapowiadany Sony Ericsson X1 wreszcie trafia do sprzedaży w cenie około 560 euro. Frontową część urządzenia wypełnia duży wyświetlacz o rozdzielczości 800×480 pixeli. To co przykuwa uwagę to znajdujący się poniżej nowatorski projekt klawiszy , w kształcie dwóch X. Jak by w odpowiedzi na innowację Samsunga projektanci X1 umieścili klawisz kierunkowy z funkcją touchpada, dzięki czemu możemy poruszać się myszką po ekranie, jednak tylko jeśli mamy takie życzenie, gdyż funkcje można wyłączyć i używać telefonu w sposób tradycyjny. Smartphone przy grubości 17 mm i wadze 145 gram nie należy do najporęczniejszych na rynku,

Read more
news

Dużo miejsca w Internecie

Coraz częściej słyszymy, że w ciągu najbliższych lat pula wolnych adresów IP się wyczerpie.Grupa sześciu naukowców opublikuje raport, z którego wynika, że sytuacja nie jest tak tragiczna, jak się wydaje. Ich praca, uważana za pierwszy w historii powszechny spis internetowy, zostanie opublikowana podczas Internet Measurement Conference 2008, która odbędzie się w dniach 20-22 października w Grecji. Ludzie martwią się tym, że pula adresów IPv4 jest bliska wyczerpaniu – mówi John Heidemann, profesor informatyki z Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC) i główny autor badań. Tymczasem, jak się okazuje, miliony adresów są nieużywane. Zostały one przyznane firmom i instytucjom, które korzystają z niewielkiej części udostępnionych im numerów IP. Dlatego też Heidemann twierdzi, że przede wszystkim należy zająć się lepszym zarządzaniem już istniejącą pulą

Read more
news

Standard dla 450 milimetrów

Powstał pierwszy wstępny standard dotyczący 450-milimetrowych plastrów krzemowych. Organizacja Sematech, skupiająca firmy produkujące plastry i urządzenia do tworzenia układów scalonych zdecydowała, że grubość plastrów będzie wynosiła 925 mikrometrów, plus minus 25 mikrometrów. Obecnie wykorzystywane 300-milimetrowe plastry mają grubość 775 mikrometrów.

Read more
news

Bramka z neuronów

Prace izraelskich naukowców z Instytutu Weizmanna dają nadzieję, że w przyszłości powstaną komputery korzystające z neuronów. Dotychczas inżynierów pracujących nad neuronowymi maszynami ograniczał fakt, iż neurony są dość zawodne. Neuron może wywołać powstanie sygnału w drugim jedynie w 4 przypadkach na 10. Nasze mózgi kompensują tę niedoskonałość neuronów tworząc niezwykle skomplikowaną sieć połączeń pomiędzy nimi.

Read more
news

Przydatna fala zanikająca

Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley opracowano nową metodę tworzenia układów scalonych, która znacząco zwiększa możliwości obecnie wykorzystywanej litografii. Akademicy połączyli metalowe soczewki skupiające światło dzięki pobudzonym elektronom (plazmonom) z „latającą głowicą” przypominającą głowicę zapisująco/odczytującą dysku twardego. Już obecnie za pomocą takiego urządzenia naukowcy są w stanie tworzyć linie szerokości 80 nanometrów z prędkością 12 metrów na sekundę. Twierdzą przy tym, że uda im się zwiększyć rozdzielczość urządzenia.

Read more