news

Memrystorowo-tranzystorowa hybryda

Podczas Memristor and Memristor System Symposium, które odbyło się w Berkeley, zademonstrowano pierwszy w historii układ będący połączeniem memrystorów z tranzystorami. Memrystor, po raz pierwszy pokazany w maju bieżącego roku, to czwarty typ podstawowego obwodu elektrycznego. Pokazany właśnie przez HP chip dowodzi, że układ stworzony z tranzystorów i memrystorów działa tak, jak kość złożona z dużej liczby samych tranzystorów. Tak więc wykorzystanie memrystorów pozwala na stworzenie znacznie mniejszych i zużywających mniej energii kości, które wydajnością nie ustępują tradycyjnym układom tranzystorowym. Memrystory pozwolą więc przez kolejne lata zachować ważność Prawu Moore’a.

Read more
news

OLED-owy przełom

Na południowokoreańskim Uniwersytecie Narodowym Pusan powstały niebieskie diody organiczne (OLED). Dzięki pracom profesora Jin Sung-Ho telewizory i monitory OLED mogą w końcu zagościć w naszych domach. Wśród zalet technologii OLED warto wymienić znacznie większą skalę barw i jasności, niż w przypadku LCD. Ponadto w wyświetlaczach korzystających z diod organicznych nie jest wymagane tylne podświetlenie. Dzięki temu uzyskujemy niezwykle wysoki kontrast oraz prawdziwą czerń, której nie można uzyskać w LCD. Brak podświetlenia obniża też pobór energii oraz koszty produkcji. Dodatkową zaletą OLED jest bardzo krótki czas reakcji, wynoszący znacznie poniżej 1 milisekundy oraz bardzo duży kąt widzenia.

Read more
news

Grafenowa pamięć

Profesor James Tour oraz Yubao Li i Alexander Sinitskii z Rice University zauważyli, że grafitowa płytka o grubości zaledwie 10 atomów może świetnie sprawdzić się przy produkcji pamięci komputerowych, których właściwości są znacznie lepsze niż obecnie stosowanych układów flash. Naukowcy badali przewodnictwo elektryczne grafenu i zauważyli, że wykonana zeń komórka pamięci może być mniejsza niż 10 nanometrów. A więc grafitowe pamięci będą 5-krotnie bardziej gęste niż obecnie stosowane, 45-nanometrowe układy flash. Ponadto przełączniki w takich komórkach pamięci mogą być kontrolowane przez 2, a nie przez 3 elementy. To z kolei ułatwia tworzenie trójwymiarowych kości pamięci, poprzez dodawanie kolejnych warstw. A z każdą taką warstwą wzrasta pojemność takiej kości.

Read more
news

Ekonomicznie opłacalne ogniwo wodorowe

Jednym z paliw dla samochodów przyszłości może być wodór. Jednak, zanim będzie on powszechnie używany, trzeba opracować tanie technologie jego produkcji, dystrybucji i przechowywania w ogniwach paliwowych pojazdów. Dzięki pracom greckich naukowców już wkrótce może powstać ekonomicznie opłacalne ogniwo wodorowe.

Read more
news

IBM i DARPA pracują nad elektronicznym mózgiem

IBM wraz z naukowcami z pięciu uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych i przy pomocy finansowej instytucji DARPA, planuje zbudować elektroniczny mózg, który w pierwszej wersji miałby charakteryzować się inteligencją na poziomie kota, a w dalszej perspektywie symulować prace nawet ludzkiego mózgu. Nie od dzisiaj wiadomo, że nasz mózg to skomplikowana struktura, która nie została do końca poznana przez co inspiruje wielu naukowców. IBM zamierza połączyć doświadczenia z rożnych dziedzin nauki i stworzyć sztuczną inteligencje, podchodząc do problemu jednak od innej strony niż dotychczas.

Read more
news

Oficjalny początek sprzedaży Nehalemów

Intel rozpoczął sprzedaż procesorów z rodziny Core i7. To oficjalna nazwa architektury znanej dotychczas pod kodową nazwą Nehalem. Układy wykonane w technologii 45 nanometrów jako pierwsi na świecie mogli kupić Japończycy. Przed sklepami w tokijskiej dzielnicy Akihabara zgromadziły się setki entuzjastów komputerów. Nowe procesory nie są tanie. Układ Core i7 965 Extreme Edition taktowany zegarem o częstotliwości 3,2 GHz wyceniono na 999 dolarów. Za Core i7 940 (2,93 GHz) trzeba zapłacić 562 USD, a za Core i7 920 (2,66 GHz) – 284 USD. Intel chce przekonać klientów do nowej architektury m.in. możliwością zoptymalizowania pracy układu w zależności od potrzeb. W procesorach Core i7 można dopasować 20 różnych parametrów pracy układu.

Read more
news

Miliony na naprawę Wielkiego Zderzacza

Serwis Computerworld dowiedział się, że naprawa Wielkiego Zderzacza Hadronów będzie kosztowała co najmniej 21 milionów dolarów. Może ona także potrwać dłużej, niż pierwotnie przypuszczano. Jak pamiętamy, wkrótce po uruchomieniu urządzenia, doszło do jego awarii. Stopiły się przewody elektryczne łączące dwa magnesy i doszło do poważnego wycieku helu. Cały obszar awarii trzeba najpierw ogrzać, następnie usunąć usterkę i przystąpić do ponownego obniżania temperatury w Zderzaczu.

Read more
news

Konkurent Blu-ray. Tańszy, pojemniejszy, lepszy?

Zapowiedzi nowego typu nośnika wyglądają bardzo obiecująco. Firma Royal Digital Media chce zaoferować konsumentom nowy dysk optyczny o większej pojemności niż dzisiejsza oferowana przez Blu-ray, przy znacznie niższym koszcie pojedynczej płyty oraz odtwarzaczy. Patrząc na całą rzecz z punktu widzenia technologii Royal Digital Media opracował nowy 100GB dysk z możliwością rejestracji do 4 godzin materiału wideo fullHD (1080p) w najwyższej jakości HD video. Pomysłodawca dumnie oświadczył ‚oto następna generacja sprzętu HD’.

Read more
news

Roboty komponują piosenkę

Eduardo Miranda z Interdisciplinary Centre for Computer Music Research na University of Plymouth skonstruował roboty, które samodzielnie potrafią skomponować własną piosenkę. Naukowiec zaprogramował dwa urządzenia tak, by wydawały przypadkowe dźwięki. Następnie pozostawił je same sobie przez dwa tygodnie. Po tym czasie okazało się, że roboty wspólnie „śpiewają” sekwencję 20 dźwięków. Roboty opracowały własną kulturę muzyczną.

Read more
news

Odpowiedź AMD na Atoma. Notebook za 430$

Którego sercem jest układ Athlon 2650e. Wcześniej zaprezentowano niewielkie desktopy wyposażone w powyższy procesor, za cenę zaledwie 298$. Owszem, ‚atomowe’ netbooki potrafią kosztować sporo mniej (w przyszłym roku cena najtańszych ma się kształtować w przedziale 200-250USD) ale w wypadku omawianego komputera mamy do czynienia z notebookiem, choć niewielkim i energooszczędnym (nie jest to jednak netbook!). eMD620-5777 to 14.1? matryca,

Read more