news

Nowa metoda na elektronikę

Naukowcy z University of Pittsburgh opracowali platformę do tworzenia różnego rodzaju niezwykle małych układów elektronicznych. Ta sama technika może być użyta zarówno do produkcji kości pamięci, jak i procesorów. Szef zespołu badawczego, profesor fizyki i astronomii Jeremy Levy, zauważa, że zarówno magnetyczne dyski twarde jak i krzemowe procesory zbliżają się do fizycznych granic upakowania poszczególnych elementów. Już przed rokiem zespół Levy’ego udowodnił, że jest w stanie tworzyć ścieżki o szerokości mniejszej niż 4 nanometry na krysztale tytanianu strontu pokrytego 1,2-nanometrową warstwą aluminianu lantanu, a później zmieniać jego właściwości z przewodnika na izolator.

Read more
zagranica

Samoładujące się akumulatory

W domu zawsze mamy jakieś baterie czy też akumulatorki. Powoli rozładowują się, a dobrze żeby były cały czas pełne.Można zbudować ładowarkę słoneczną ale chciałem zrobić, coś prostszego. Dlaczego by nie zrobić baterii zintegrowanej z ogniwem słonecznym ?

Read more
Dla domu

WYŁCZNIK ZMIERZCHOWY

Proponujemy samodzielny montaż wyłącznika zmierzchowego służącego do automatycznego załączania oświetlenia z chwilą zapadnięcia zmroku. Układ ten posiada szereg zalet, spośród których wymienimy: – prostotę układu gwarantującą szybkie i bezproblemowe zmontowanie i uruchomienie nawet przez zupełnie niedoświadczonych amatorów, – niewielkie wymiary zmontowanego układu, – zasilanie obniżonym napięciem, gwarantujące bezpieczeństwo podczas uruchamiania oraz montażu, – galwaniczne odseparowanie obwodu sterowanego od elementów układu, – możliwość zasilania napięciem przemiennym wprost z transformatora (bez potrzeby stosowania odrębnego zasilacza). OPIS DZIALANIA UKLADU Napięcie przemienne z transformatora sieciowego (patrz schemat ideowy) po wyprostowaniu przez pełnookresowy mostek diodowy (D3..D6) oraz odfiltrowaniu przez kondensator elektrolityczny C2 użyte zostaje do zasilania układu wzmacniacza operacyjnego (US1), przekaźnika sterującego (PK1) oraz mostka pomiarowego (złożonego z: R1..R3, P1 oraz elementu światłoczułego, którym może

Read more
news

Energooszczędne amortyzatory

Grupa absolwentów MIT-u opracowała amortyzator samochodowy, który pozyskuje energię z nierówności na drodze. Zapewniają, że zastosowanie ich urządzenia przyczyni się do nawet 10-procentowych oszczędności paliwa. Wynalazkiem już zainteresowała się armia USA i producenci ciężarówek. Jak mówi Zack Anderson, jeden z twórców amortyzatorów, chcieliśmy sprawdzić, gdzie w pojazdach marnowana jest energia. W samochodach hybrydowych powszechnie stosuje się systemy odzyskiwania energii z hamowania. Przyszedł więc czas na energię z amortyzatorów. Pomysł polega na użyciu amortyzatorów hydraulicznych i podłączonych do generatora turbin zanurzonych w płynie. Pozyskiwana energia z jednej strony zasila układy elektroniczne amortyzatorów, dzięki czemu jazda staje się bardziej płynna, a z drugiej zasila sam pojazd i, jeśli mamy do czynienia z hybrydą lub pojazdem elektrycznym, jego zespół napędowy.

Read more
news

Tańszy sposób na rewolucyjne LED

Naukowcy z Cambridge University opracowali nowy sposób produkcji LED, dzięki któremu dziesięciokrotnie potanieją diody zapewniające olbrzymie oszczędności energii i mogące służyć przez kilkadziesiąt lat. Mowa tutaj o diodach, w których wykorzystano azotek galu (GaN), sztucznie uzyskiwany półprzewodnik, zapewniający jasne światło przy niewielkim zużyciu energii. Diody te pozwalają obniżyć rachunki za oświetlanie o 75% w ciągu 5 lat. Nowe diody świecą przez 100 000 godzin. Jeśli zatem średnio będziemy zapalali je na 4,5 godziny w ciągu doby, to wystarczą na… 60 lat.

Read more
news

Szwajcarska hybryda

Naukowcy z prestiżowego Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologicznego (ETH) w Zurichu rozważają koncepcję hybrydowego silnika pneumatycznego. Jego główne zalety to zużycie paliwa porównywalne z hybrydami elektrycznymi przy jednoczesnych mniejszych kosztach produkcji silnika. Obecnie najpopularniejszą alternatywą dla silników spalinowych są hybrydy spalinowo-elektryczne. Pozwalają one zaoszczędzić paliwo, jednak same w sobie są znacznie droższe, wymagają używania ciężkich i drogich akumulatorów oraz mają bardziej skomplikowaną budowę niż same silniki spalinowe.

Read more
news

Silniki jonowe i doskonalsze chipy

Co łączy proces produkcji układów scalonych z opracowywanymi przez NASA silnikami jonowymi? I chipy, i silniki jonowe mogą zostać udoskonalone dzięki najnowszemu osiągnięciu uczonych z Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL). Opracowali oni lepszą metodę napylania jonowego.

Read more
news

AMD obiecuje rewolucję na rynku gier i wideo

Już w drugiej połowie bieżącego roku mają zakończyć się prace nad AMD Fusion Render Cloud – superkomputerem graficznym, którego moc obliczeniowa ma przekroczyć barierę 1 petaflopsa. Ta niezwykle wydajna maszyna ma, jak zapewnia AMD, zrewolucjonizować sposób tworzenia i dystrybucji grafiki oraz obrazu wideo.

Read more