podstawy

Kontaktron – Czujniki magnetyczne

Kontaktron to taka szklana rurka w której widać dwa druciki (podobne do bezpiecznika szklanego rurkowego) blaszki te zwierają się pod wpływem pola magnetycznego. Zastosowanie kontaktronów jest bardzo częste co mi przychodzi teraz do głowy to liczniki do rowerów na widelcu montujemy kontaktron a na szprychę magnes, stosuje się je w różnych maszynach przemysłowych do automatycznego zatrzymania urządzenia. Poniżej zdjęcie kontaktronu:

Read more
podstawy

Przełącznik, Przycisk

Przycisków jest bardzo wiele rodzajów i nie dam rady ich wszystkich opisać. W środku przycisku jest blaszka która się odkształca pod wpływem nacisku i zwiera się z drugą blaszką stykową. Poniżej na zdjęciu przedstawiam przycisk typu switch chyba bardzo często spotykany w różnych urządzeniach elektrycznych, specjalnie jednego popsułem żeby pokazać co jest w środku: Przełącznik najczęściej spotykane przełączniki to: przełączniki migowe takie z wajchą od góry (patrz zdjęcie poniżej) występują w wersjach dwupozycyjne, trzypozycyjne na środku takiego przełącznika jest tak zwane zero „0″ i pewnie jeszcze są inne o których nie bardzo mi wiadomo.

Read more
instrukcje serwisowe

Kenwood KVT-M700

Instrukcja serwisowa do radia firmy Kenwood KVT-M700 42 strony opisów jak rozkręcić radio – poskładać, schematy, opis elementów użytych do budowy radia, opis złącz, funkcji radia. W instrukcji są rozrysowane płytki drukowane które na pewno pomogą w próbie naprawie radia. Pobierz

Read more
podstawy

Bateria

Bateria jest to źródło energii elektrycznej. Najważniejszymi parametrami baterii są napięcie i pojemność. Im większa pojemność baterii tym bateria jest bardziej wytrzymała, urządzenia dłużej działają na niej można sobie przypomnieć tą reklamę Duracell’a z tymi króliczkami, króliczek na Duracell działał do siedmiu razy dłużej a inne baterie ? 🙂 Najpopularniejszą baterią jest tak zwany paluszek czyli bateria AA o napięciu 1,5V. Jest wiele typów baterii które mają różne napięcie 3V, 4,5V, 9V, 12V ale i tak są one zbudowane na podstawie ogniw 1,5V połączonych szeregowo dających odpowiednią wartość napięci. Poniżej zdjęcia różnych baterii:

Read more
podstawy

Lutownica

Lutownica jest chyba jednym z najpotrzebniejszych narzędzi elektronika bez niej nie dało by się nic zrobić. Aby przylutować element potrzebna jest lutownica aby go walutować potrzebna jest lutownica. Najczęściej spotykane lutownice to: lutownica kolbowa, transformatorowa, lutownice gazowe,  stacje lutownicze i lutownice na gorące powietrze po angielsku HOTAIR do lutowania elementów SMD. Poniżej zdjęcia wymienionych lutownic:

Read more
zagranica

Czujnik rozpoznający kolory

Czujnik jest zabudowany na podstawie diody RGB i foto-rezystora. Całość działa na zasadzie odbicia światła od obiektu, jeśli obiekt jest tego samego koloru co źródło światła. Oznacza to, że z diody RGB i foto-rezystora można zbudować wykrywacz całej palety kolorów. Zastosowanie takiego czujnika kolorów może być na przykład w robotach sortujących kolorowe przedmioty na taśmie produkcyjnej. Poniżej film pokazujący działanie tego czujnika. źródło:  www.instructables.com

Read more