Jakie korzyści daje cold stamping?

Technika cold stampingu, nazywana inaczej techniką tłoczenia na zimno, jest popularną metodą uszlachetniania różnych powierzchni np. kartonowych. Korzystają z niej głównie firmy z branż: farmaceutycznej, spożywczej i przemysłowej. Poznaj lepiej specyfikę tej metody i możliwości, jakie oferuje.

Co warto wiedzieć o tej technice?

Cold stamping (tłoczenie na chłodno) jest techniką druku, do której wykonania drukarze używają specjalnej folii i kleju. Za pomocą metody fleksograficznej lub offsetowej klej nakłada się na miejsce przeznaczone do pokrycia folią. Później od warstwy nośnej odrywa się barwnik. Przebieg procesu zależny jest od metody, z której korzysta drukarz. Podczas pracy metodą fleksograficzną niezbędne jest użycie lampy UV. Z kolei do metody offsetowej potrzebny są dodatkowe przystawki, bez których przeprowadzenie cold stampingu będzie niemożliwe.

Technika tłoczenia na zimno sprawia, że folia zyskuje nowy, znacznie ciekawszy wygląd. Korzystają z niej m.in. producenci alkoholi i kosmetyków. Dzięki niej znacznie polepsza się jakość zadrukowanej folii. Co więcej, możliwe staje zdobienie łatwopalnych tworzyw, które można efektownie zdobić. Metoda cold stampingu jest mniej popularna niż technika hot stamping (tłoczenie na gorąco). Wynika to m.in. z tego, że oferuje mniejszą ilość kolorów do zdobienia – dzieje się tak, gdyż folia nie ma bogatej gamy kolorystycznej.

Jakie korzyści oferuje technika tłoczenia na chłodno?

Z cold stampingu korzysta wiele dużych przedsiębiorstw, mimo iż jest to technika o ograniczonych możliwościach. Niemniej jednak dzięki niej można w ciekawy sposób ozdobić np. kartonowe opakowania. Na tym jednak nie kończą się jej zalety. Dzięki cold stampingowi cały druk zyskuje zupełnie nową jakość i wygląda efektowniej. W efekcie tworzywo można służyć jako przestrzeń do działań marketingowych. Ponadto, wydruk staje się także bardziej wytrzymały, gdyż zyskuje dodatkowe zabezpieczenie. Zaletą, szczególnie w przypadku produkcji wielkoseryjnej, jest względnie niski koszt całego przedsięwzięcia. Nowoczesne drukarnie mogą z dużą prędkością produkować kolejne arkusze.

Technika znalazła swoich zwolenników wśród firm z różnych sektorów. Wynika to m.in. z możliwości odwzorowania nawet najmniejszych elementów graficznych. Wiąże się to jednak koniecznością spełnienia konkretnych, nowych wymagań i wówczas wzrasta też koszt podłoża z folii. Metodę cold stampingu widzimy przeważnie na etykietach produktów farmaceutycznych, spożywczych i chemicznych. Zdaniem ekspertów z branży poligraficznej dzięki cold stampingowi można uzyskać połysk wyższy niż w przypadku hot stampingu. Co więcej, folia do tłoczenia na chłodno sama w sobie jest ciekawym tworzywem. Po tym, jak następuje jej skurcz, zaczyna matowieć – a już samo to daje oryginalne efekty wizualne. Folie do tłoczenia na zimno ułatwiają uszlachetnianie produktów/ podłoży o wymagających wzorach. Wynika to z faktu, iż mają one wyższą rozdzielczość.