Połączenie dwóch routerów ADSL i DSL

podłczenie dwóch routerów w sieci
podłczenie dwóch routerów w sieci

Połączenie dwóch routerów na przykładzie TP-LINK. W internecie jest wiele porad na ten temat (wiem sam szukałem kiedyś) ale wiele to tylko puste słowa nie wnoszące nic do tematu konfiguracji i połączenia tego ustrojstwa.  Żeby nie zrazić na samym początku napisze, że konfiguracja jest prosta a nawet bardzo prosta zajmie Ci do 10 minut łącznie z rozpakowaniem routera z pudełka :). Przykładowo mamy jeden router ADSL który rozdziela nam neostrade, netie, internet  stacjonarny od ery albo coś innego to nie ważne. Nie raz jest taka potrzeba podzielenia łącza jeszcze bardziej i jeszcze dalej na przykład do drugiego budynku a Wi-Fi nam nie sięga. Stawiamy więc drugi router no i wtedy zaczyna się dylemat jaki … jaki kupić aby to działało. Według mnie z tym był najmniejszy problem, kupujemy najprostszy router DSL taki z wejściem WAN najczęściej niebieskie wejście na RJ45 nie taka jest przy routerach ADSL z RJ11 jak do telefonu takiego nie kupujemy z dwóch powodów po pierwsze jest droższy a po drugie gorzej (trudniej) go skonfigurować ale pewnie się da ;). Przed podłączeniem naszego routera do sieci podłączmy go bezpośrednio do komputera aby go skonfigurować. Wiadomo co wpisać w przeglądarkę 192.168.1.1 później admin admin. Ukaże się okno konfiguracji. Wchodzimy w Network następnie w LAN w IP Address: wpiszmy jakiś adres z naszej sieci który jeszcze nie jest zajęty.

Konfiguracla lan
Konfiguracla lan

Ktoś zapyta w jakim celu ten zabieg ? A no w takim aby mieć możliwość dalszej konfiguracji jak już wszystko z robimy i podepniemy router pod naszą sieć właściwą. Po naciśnięciu Save router powinien się  z restartować i automatycznie nas przełączyć na nowy adres z końcówka 99. Jeżeli wszystko ok to przechodzimy dalej konfiguracja Wireless każdy umie ale pokaże. SSID to nazwa sieci jaka będzie się wyświetalała przy łączeniu z nią. Najważniejsze włączamy hasło na naszą sieć czyli zaznaczamy Enable Wireless Security aby nam nikt za darmo nie korzystał z naszego łącza, hasło wpisujemy w pole PSK Passphrase: najlepiej jak będzie się składać z liter małych i dużych, cyfr i znaków specjalnych. Możemy także zmienić kanał nadawania naszej sieci Wi-Fi aby nie kolidowały z innymi sieciami w okolicy, lub pozostawić automatyczny.

Konfiguracja Wireless
Konfiguracja Wireless

Jeżeli wykonaliśmy to wszystko to przechodzimy dalej. Do DHCP jeżeli nasz główny router ma włączone DHCP to bardzo dobrze bo adresy będą przydzielane nadal automatycznie. W naszym routerze wyłaczamy DHCP aby nie przydzielał automatycznie adresów IP Tak jak na obrazku poniżej

Konfiguracja DHCP
Konfiguracja DHCP

Następnie przechodzimy do System Tools > Password aby zmienić hasło dostępu do routera. Konfiguracja routera jest już zakończona teraz tylko wystarczy wpiąć przewód sieciowy do routera głównego i do naszego routera w złącze LAN (te pomarańczowe (żółte)). I cieszyć się Internetem w innym miejscu. Teraz jeżeli chcemy chcemy coś zmienić na naszym routerze wpisujemy jego adres jak ustawiliśmy na początku 192.168.1.99 jeżeli byśmy tego nie zrobili by miał domyślny adres czyli 192.168.1.1 tak jak większość routerów i stracili byśmy możliwość jego konfiguracji w sieci. Mam nadzieję, że ten tekst przyda się komuś kto będzie w potrzebie.

Pozdrawiam

Dodaj komentarz