Rekordowo stabilna informacja kwantowa

27 paź 2008 o 22:45

Naukowcy z uniwersytetów w Oxfordzie i Princeton wraz ze specjalistami z Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL) poinformowali o dokonaniu ważnego odkrycia na drodze do powstania komputerów kwantowych. W maszynach takich informacja ma być przechowywana w postaci kwantowych bitów, qubitów. Jednak dane w postaci stanu kwantowego są bardzo niestabilne i mogą zostać bardzo łatwo zmienione przez wpływ środowiska.

Amerykańskim naukowcom udało się odizolować je od tego wpływu. Aby to osiągnąć przygotowali hybrydowy system składający się z elektronów i jąder atomu fosforu umieszczonych w krysztale krzemu. Jądro i elektron zachowują się wówczas jak miniaturowe kwantowe magnesy, zdolne do przechowywania informacji. Elektron jest milion razy większy i ma tysiące razy silniejsze pole magnetyczne, niż jądro atomu. Dzięki temu można go wykorzystać do manipulowania informacją i jej mierzenia, nie nadaje się jednak do jej przechowywania, gdyż jest bardzo niestabilny. Tutaj rozpoczyna się rola jądra atomowego. Gdy informacja zawarta w elektronie jest już gotowa do przechowywania, zostaje ona wysłana do znacznie bardziej stabilnego jądra. Eksperymenty wykazały, że taka metoda pozwala na przechowywanie informacji kwantowej przez 1750 milisekund (1,75 sekundy). To znaczny postęp, ponieważ dotychczas udawało się ją przechować przez kilkadziesiąt milisekund.

Opisane powyżej badania są bardzo ważne, jednak nie należy się spodziewać, by w najbliższych latach powstały prawdziwe komputery kwantowe. Eksperyment był trudny do przeprowadzenia, a udał się on dzięki wzbogaceniu krzemu izotopem 28Si i wyhodowaniu niezwykle czystego, dużego kryształu.

źródło: http://kopalniawiedzy.pl/komputer-kwantowy-qubit-5988.html

Nowa metoda na elektronikę
Naukowcy z University of Pittsburgh opracowali platformę do tworzenia różnego...

Skanowanie 3d – sposób na przeniesienie obiektu do wirtualnej rzeczywistości
Urządzenia do skanowania przestrzennego dają nam możliwość uzyskania cyfrowego modelu...

Grafenowa pamięć
Profesor James Tour oraz Yubao Li i Alexander Sinitskii z...

Panel LCD
Z panel LCD składnik decydentów obniżenie ich wykorzystania stawek i...

Wózki narzędziowe – nowość w ofercie Lange Łukaszuk
W ostatnim czasie firma Lange Łukaszuk wzbogaciła swoją ofertę o...

Kategorie : news | wyświetleń [3 941 ]