Mobilne technologie biometryczne

Urządzenia wykorzystujące biometryczny sensor optyczny pomimo swoich zalet posiadają niestety pewne wady –  skaner jest bardzo podatny na zanieczyszczenia, posiada małą odporność mechaniczną, a zabrudzenie palca (lub też woda, krem) może powodować brak poprawnej weryfikacji.

Jednak z początkiem marca pojawiła się zapowiedź nowego rozwiązania, które dzięki temu, że będzie bardziej precyzyjne i dyskretne może wprowadzić zupełnie nową jakość na rynek technologii biometrycznych.

Firma Qualcomm, znana z rozwiązań wykorzystywanych w urządzeniach mobilnych, tym razem zaprojektowała system weryfikacji biometrycznej, który w przyszłości może zastąpić tradycyjne sensory optyczne.

Nowe rozwiązanie oparte zostało na działaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które wnikają do zewnętrznych warstw skóry i tworzą bardzo szczegółowy, trójwymiarowy model opuszka użytkownika. Dzięki temu żadne zabrudzenia nie przeszkodzą w identyfikacji tożsamości właściciela palca.
Dzięki wykorzystaniu ultradźwięków, możliwe jest umieszczenie sensora pod powierzchnią zarówno szklaną, plastikową jak i z zrobioną niektórych rodzajów stali (np. nierdzewnej).

Grupą docelową dla tego projektu nie są producenci systemów zabezpieczeń do budynków czy banków a producenci smartfonów, tabletów. nowy sensor może zapewnić większy poziom bezpieczeństwa, które jest bardzo ważne biorąc pod uwagę powszechność urządzeń mobilnych w naszym życiu (zarówno prywatnym jak i zawodowym), przechowujących i przekazujących wiele wrażliwych danych.

Przykładem innych technologii równie innowacyjnych jak model 3D naszego opuszka, jest sensor Hitachi skanujący układ naczyń krwionośnych palca (dostępny na naszym rynku dzięki www.Controlsys.pl), możliwe że i takie rozwiązanie wkrótce zastąpi zwykły kod PIN, który kiedyś weryfikował użytkownika telefonu.