Programowalne przekaźniki czasowe

przekazniki-czasowe-2Do automatycznego sterowania urządzeniami instalacji elektrycznych i automatyki przemysłowej służą przekaźniki czasowe. Na rynku dostępnych jest wiele przekaźników, które podlegają indywidualnemu programowaniu.

Przekaźniki programowalne

Spektrum zastosowań przekaźników czasowych jest bardzo szerokie. W porównaniu do innych urządzeń sterujących charakteryzują się one atrakcyjną ceną oraz bardzo dużą funkcjonalnością. Niektóre modele posiadają również możliwość realizowania funkcji dotyczących pomiarów wartości napięcia oraz prądu.

Sygnał analogowy zadawany jest przez zewnętrzny lub wewnętrzny potencjometr, a dodatkową funkcjonalność jest w stanie zapewnić odpowiednio szybki licznik dwukierunkowy lub miernik częstotliwości.  Wejścia analogowe i cyfrowe można konfigurować w taki sam sposób, co prądowe i napięciowe.

Sterowanie przekaźnikiem

Liczniki i timery z tych wejść mogą być też parametryzowane. Programowalne przekaźniki czasowe są w stanie monitorować trójfazowe napięcie, wliczając w to kontrolę asymetrii oraz kierunku faz. Tego typu urządzenia stosowane są w systemach bezobsługowych, załączających rezerwy zasilania. Wyposażone są również w działający w czasie rzeczywistym zegar, który uwzględnia automatyczną zmianę czasu.

Do obsługi przekaźników służyć mogą aplikacje sterujące. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczny, a zarazem prosty w obsłudze program komputerowy. Pozwala on na edytowanie, ładowanie oraz kompilowanie programu do pamięci przekaźnika czasowego. Aplikacja ta monitoruje pracę sprzętu, informuje operatora m.in. o wejściach i wyjściach, stanie liczników czy timerów. Współpracujący z programem komputerowym system działa za pomocą specjalnego złącza, np. USB.

Działanie oprogramowania

Oprogramowanie bazuje na trybie graficznym lub tekstowym, a także posiada wiele usprawnień i funkcjonalności. Do najważniejszych należy m.in. symulator, który testuje program bez podłączania przekaźnika czasowego do komputera. Niektóre aplikacje pozwalają na wprowadzanie komentarzy, które znacznie poprawiają czytelność systemu sterowania.

Istotną funkcją jest również remanencja, za pomocą której ustala się podtrzymywanie określonych zasobów przy wyłączonym zasilaniu. System programować można także przy pomocy wyświetlacza LCD, wykorzystując do tego celu przyciski funkcyjne. Mogą być one umieszczone na czołowym panelu urządzenia lub bezpośrednio na dotykowym wyświetlaczu ciekłokrystalicznym.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP