Jak zacząć i zrobić PrestaShop sklep internetowy

real_1504103245Jeśli szukasz porad na temat instalacji/aktualizacji/odinstalowania PrestaShop — przeczytaj ten artykuł. Zebraliśmy w nim proste instrukcje na temat każdego z tych procesów.

Istnieją dwa sposoby na instalację tego ecommerce oprogramowania na serwerze — automatyczna i ręczna instalacja. Zanim wybierzesz jeden z nich polecamy aby przeczytać dokumentację na temat dokonywania instalacji.

Automatyczna instalacja

Niektóre z firm hostingowych oferują taką usługę. Zapytaj swojego dostawcę usług hostingowych czy posiada skrypt do instalacji oprogramowania poprzez jeden klik. Jeśli tak, to wszystko czego będziesz potrzebował, to poświadczenia FTP.

Ręczna instalacja

Przed dokonaniem instalacji oprogramowania, sprawdź czy na serwerze są dostępne wszystkie potrzebne dla niej komponenty. Dalej:

 1. Można zrobić bazę danych wyłącznie dla e-sklepu, który zamierzamy uruchomić. Nie jest to wymagane, ale polecamy to zrobić. Również polecamy aby korzystać z bazy danych dla PrestaShop dla innych oprogramowań.
 2. Włączamy bibliotekę GD.
 3. Dalej należy pobrać oprogramowanie tej platformy e commerce i rozpakować archiwum na swoim dysku.
 4. Poprzez FTP dodajemy zawartość z rozpakowanego folderu /prestashop do katalogu głównego (subfoldera w nim) serwera.
 5. Włączamy w przeglądarce instalację. Aby to zrobić należy dodać /install do adresu e-sklepu.
 6. Po zakończeniu procesu instalacji wchodzimy do folderu z plikami PrestaShop poprzez FTP i usuwamy folder /install, oraz w celu bezpieczeństwa zmieniamy nazwę folderu /admin.
 7. Dalej można zalogować się do panelu admina i zacząć proces dostosowywania strony — zainstalować PrestaShop szablony, wypełnić katalog i skonfigurować ustawienia sklepu.

Ważne: Nie zapominaj aby regularnie robić kopie zapasowe dla bazy danych sklepu aby zabezpieczyć ją i sklep przed różnymi problemami.

Jak uaktualnić oprogramowanie PrestaShop

 1. Pobieramy najnowszą wersję PrestaShop;
 2. Jeśli chciałbyś zachować tłumaczenia, należy przejść do zakładki z nimi i wyeksportować każdy język z pomocą wbudowanego narzędzia do eksportu;
 3. Nie zapomnij aby zrobić kopię bazy danych;
 4. Dalej na serwerze robimy kopię folderu z plikami PrestaShop poprzez FTP;
 5. Rozpakowywamy archiwum z nową wersją oprogramowania na swoim dysku;
 6. Na serwerze odajemy rozpakowaną zawartość do katalogu PrestaShop.
 7. Pamiętaj: W razie dokonywania jakichkolwiek zmian w takich folderach jak /mails, /module, /themes, /img — należy skopiować zawartość tych folderów ze swojej kopii zapasowej w celu uzyskania poprzedniej zawartości.

Ważne: Wszystkie zmiany w domyślnym temacie po aktualizacji zostaną usunięte. Aby odzyskać je, należy utwórzyć własny folder i dodać do niego zawartość poprzedniego domyślnego tematu z kopii zapasowej.

Jak odinstalować oprogramowanie PrestaShop?

Wszystko jest bardzo proste! Wystarczy aby usunąć folder z plikami PrestaShop, a potem usunąć jego bazę danych. I wszystko jest gotowe!

Ważne: nie zapominaj, że w razie odinstalowania PrestaShop i usunięcia bazy danych wszystkie informacje na temat klientów, zamówień, produktów i faktur zostaną stracone!