Wybór telewizora: LCD, LED czy OLED?

telewizor-oledOsoby zainteresowane kupnem telewizora nie mogą narzekać na brak ciekawych propozycji. Dla niektórych jest to problem, ponieważ nie wiedzą, jaki odbiornik będzie najbardziej odpowiadał ich potrzebom. Warto zatem przedstawić trzy popularne technologie, jakie wykorzystują współczesne telewizory, czyli LCD, LED oraz OLED.

Telewizory LCD

W telewizorze LCD piksele nie są w stanie samodzielnie emitować światła, tak więc konieczne jest wykorzystanie specjalnych lamp, które są usytuowane za ekranem. Efekt kolorystyczny zostaje uzyskany dzięki temu, że emitowane przez lampy światło przechodzi przez filtry, a następnie dociera do ciekłego kryształu. Jedną spośród głównych zalet odbiorników wykorzystujących technologię LCD jest niska cena, tak więc warto polecić je osobom poszukującym taniego telewizora, a w szczególności tym, którzy chcą nabyć niezbyt duży odbiornik, maksymalnie 40 calowy. Inne zalety telewizorów LCD to mały pobór mocy, a więc ekonomiczność oraz niska waga.

Telewizory LED

Telewizor LED można nazwać ulepszoną wersją telewizora LCD. Różnica pomiędzy nimi polega między nimi na tym, że odbiorniki LED wykorzystują inny, tańszy system podświetlania. Ich cena nie jest jednak niższa, ponieważ diody są rozmieszczone pod całym wyświetlaczem. Telewizory LED zapewniają wysoką wartość współczynnika kontrastu i znakomite odwzorowanie kolorów. Są cieńsze od odbiorników LCD i zużywają mało prądu, ale mają również pewne wady. Są to wyższa cena i węższe kąty widzenia od telewizorów wykorzystujących technologię LCD.

Telewizory OLED

Telewizor OLED wykorzystuje najbardziej zaawansowaną z dostępnych technologii. Pojawił się w sprzedaży niedawno, ale szybko zdobył popularność, ponieważ gwarantuje wysoką jakość obrazu. Telewizor OLED wyposażony jest bowiem w diody organiczne, które są odpowiedzialne za generowanie pikseli i sprawiają, że świecą one niezależnie od siebie. Telewizor OLED można polecić zwłaszcza tym osobom, które przywiązują szczególną wagę do kwestii wizualnych i mogą pozwolić sobie na zakup droższego sprzętu.