Jaki grzejnik wybrać?

Haustechnik > HeizungGrzejniki elektryczne mogą być dobrą alternatywą dla innych metod ogrzewania, zwłaszcza gdy przeprowadzamy remont lub wystąpiła awaria centralnej instalacji. Zbliżają się chłodne miesiące, więc warto rozważyć zakup grzejnika.

Grzejniki olejowe

Do grzejników elektrycznych zalicza się grzejniki olejowe, które można pochwalić za wydajność i energooszczędność. Długi czas nagrzewania rekompensuje tym, że ogrzewa pomieszczenie nawet po wyłączeniu urządzenia.

Ważną zaletą olejowych grzejników jest prosty mechanizm działania, dzięki któremu nie trzeba martwić się o suche powietrze czy ryzyko przegrzania się urządzenia.

Działanie grzejnika olejowego polega na tym, że wbudowane wewnątrz grzałki elektryczne podgrzewają olej. Idealnie sprawdzi się w domu, warsztacie czy garażu, gdzie brak ogrzewania centralnego.

Grzejnik olejowy nie tylko może działać całą dobę, ale też jest wydajny – poradzi sobie nawet z pomieszczeniem o 30 m².

touching the radiator to check whether heated

Termowentylatory

Inną, bardziej znaną nazwą termowentylatora jest „farelka”. Inaczej niż w przypadku grzejników olejowych, grzanie zaczyna się tuż po włączeniu i tak samo szybko przestaje po wyłączeniu. Ciepło zapewnia specjalna elektryczna grzałka, a powietrze jest na nią nawiewane dzięki wbudowanemu wiatrakowi. Dzięki temu ciepło wydziela się błyskawicznie. Taki termowentylator dostępny jest w wielu sklepach rtv i agd, m.in także w Tv Okazje.

Termowentylatory stosuje się zazwyczaj jako wyjście tymczasowe, np. gdy w pomieszczeniu nie ma jeszcze zamontowanego centralnego ogrzewania lub wystąpiła jego awaria. Popularnym zastosowaniem farelek jest używanie ich jako przenośnego źródła ciepła – mają kompaktowe wymiary i niewiele ważą, stąd często są zabierane na wyjazdy, takie jak na przykład wypad na działkę.

Ważną zaletą termowentylatorów jest to, że ogrzewanie można skierować w dowolną stronę. Poza tym także latem są przydatnym urządzeniem, ponieważ gdy wyłączy się grzałkę, farelka będzie działać jako chłodzący wentylator.

Zastanawiając się nad kupnem termowentylatora, trzeba pamiętać o tym, że znacznie wysuszają powietrze. W związku z tym nie nadają się, jeżeli wśród lokatorów znajdują się alergicy.

Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy grzejnik elektryczny, na który chcesz się zdecydować, ma wbudowany termostat. To właśnie on umożliwi Ci regulację mocy ogrzewania.

Raumthermostat digital - Celsius

Na co zwrócić uwagę kupując grzejnik?

Wielkość pomieszczenia to najważniejsza kwestia, jaką musisz uwzględnić, gdy wybierasz przenośny grzejnik.

Każde urządzenie cechują następujące parametry: skala regulacji i moc grzewcza, waga, rozmiar oraz funkcje dodatkowe.

Każdy metr kwadratowy powierzchni, którą ogrzewasz, potrzebuje mocy około 100 watów. Oznacza to, że w przypadku potrzeby ogrzania pomieszczenia o powierzchni 10 m² wystarczy moc 1kW (czyli 1000 W). Elektryczne grzejniki przenośne mają przeciętnie moc od 1 do 3kW. Regulacja mocy grzewczej to w zasadzie standard wśród grzejników.