Czym kierować się dobierając kable do falowników?

kable-do-falownikowW ramach dzisiejszego artykułu chcielibyśmy poruszyć kwestię niezwykle istotną z punktu widzenia każdego majsterkowicza, miłośnika gadżetów elektronicznych oraz osoby mającej na co dzień do czynienia ze sprzętem zasilanym prądem elektrycznym…

Chodzi mianowicie o kable do falowników. Jak się okazuje ich odpowiedni dobór nie jest sprawą tak oczywistą jakby się mogło wydawać. Doskonale zdajemy sobie sprawę, iż nie każdy czytelnik jest zaznajomiony z rzeczonym urządzeniem, tak więc w pierwszej części niniejszej publikacji postaramy się pokrótce przybliżyć charakterystykę tego urządzenia.

Poprosiliśmy ekspertów z fabryki kabli Bitner w Trzyciążu, by krótko zcharakteryzowaliczym są kable do falowników i jak je dobierać. Falownik nazywany jest niekiedy przez ekspertów także przetwornikiem mocy. Jest on urządzeniem, którego głównym celem działania jest zmiana charakterystyki prądu ze stałego na zmienny, dzięki czemu możliwe jest zasilanie specjalistycznych narzędzi, sprzętu elektronicznego, czy specyficznych urządzeń peryferyjnych podłączanych do komputerów klasy PC. Przemysłowe falowniki są z kolei stosowane w dużych firmach i na halach produkcyjnych celem umożliwienia prawidłowego zasilania silników indukcyjnych. Mimo, że doskonale nadałyby się one także do zastosowań domowych, to wysoka cena tego typu sprzętu wyklucza takie rozwiązanie.

Wróćmy jednakże do głównego tematu dzisiejszej publikacji, a więc do typu kabli, jakie należy stosować wykorzystując w pracy lub w jakimkolwiek innym kontekście przetworniki mocy. Pierwszym z aspektów, który jest również bezsprzecznie najważniejszy jest wpływ wykorzystanego kabla na obciążenie wypadkowe falownika. Jeżeli będzie ono zbyt duże, może dojść do przeciążenia, a w rezultacie – do awarii urządzenia, czego zapewne każdy miłośnik sprzętu elektronicznego oraz osoba pracująca z takim falownikiem chciałaby za wszelką cenę uniknąć. Pamiętajmy także, aby sprawdzić elektromagnetyczną kompatybilność kabla, który pragniemy zastosować. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy jest ona odpowiednia, warto zasięgnąć porady ekspertów służących poradą na stronach oraz forach internetowych lub też zapytać o profesjonalną opinię sprzedawcę, od którego dany produkt mamy zamiar nabyć. Kwestią, którą z całą pewnością powinniśmy wziąć pod uwagę dokonując zakupu jest także jakość i budowa żył przewodzących stanowiących kluczowy element każdego kabla. Analizy dokonać możemy samodzielnie, nawet jeżeli nie jesteśmy ekspertami – wielokrotnie w sklepach przy półkach z okablowaniem znaleźć możemy tablice z ich przekrojami, dzięki którym będziemy w stanie z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić czy dany produkt odpowiada naszym potrzebom czy też konieczne jest zastosowanie innego, bardziej wytrzymałego lub posiadającego żyły wykonane z lepszej jakości materiału.

Mimo, że istotnych aspektów, jakich nie należy przeoczyć jest dosyć sporo, to przy odrobinie wprawy – lub też z drobną pomocą sprzedawcy specjalizującego się w okablowaniu do falowników – będziemy w stanie dobrać produkt, który nie tylko sprosta naszym oczekiwaniom, ale i nawet przy długotrwałej eksploatacji nie spowoduje przegrzania, przeciążenia, albo nieprawidłowego funkcjonowania falownika wyłączających go z dalszej satysfakcjonującej pracy.