AGD do zabudowy. O czym wiedzieć?

agd-do-zabudowy-o-czym-wiedziec_2W zakresie urządzania wnętrz nie ma niezmienności, bo stale pojawia się coś nowego, co wpływa lepiej, bardziej funkcjonalnie na dane pomieszczenie. To szczególnie widać w takim miejscu, jak kuchnia, gdzie poza sprzętem wolnostojącym możemy wybrać AGD do zabudowy. Każda kuchnia zyskuje dzięki temu na atrakcyjności, bo jest spójna wizualnie. Które sprzęty nadają się do zabudowy? O czym pamiętać przy wyborze?

Estetyka, funkcjonalność

Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, bo niedużym kosztem można ukryć sprzęt AGD, na czym zyskuje wygląd kuchni. Estetyka to jednak nie wszystko, bo niektóre urządzenia, np. piekarnik możemy zamontować na różnych wysokościach. To zwiększa funkcjonalność, bo ustawiamy sprzęt właśnie tak, jak nam najbardziej pasuje, co wpływa na komfortową pracę podczas przygotowywania posiłków. Niestety, jak wszystko, tak i to rozwiązanie ma pewne wady, gdyż musimy zakupić specjalne meble, które przeważnie są droższe. Ponadto ciężej jest kupić pasujące szafki i półki, choć o to akurat nie powinniśmy się martwić, bo duży wybór mebli do zabudowy dostępny jest w AGD markecie Euro.

Miejsce na piekarnik

Wspomniany wcześniej piekarnik dostępny jest w dwóch wersjach: gazowy i bardziej popularny do zabudowy – elektryczny. Spotykane są urządzenia o standardowych wymiarach (60x60x60), ale dostępne są również modele kompaktowe. Przewagą mebli do zabudowy jest to – o czym wspominaliśmy wcześniej – że łatwiej dopasować je do stylu kuchni. Piekarniki mają widoczny front, a więc tworzone są różne wersję, aby móc wybrać idealnie dopasowany do innych elementów, klimatu, który panuje w tym pomieszczeniu (np. rustykalny, tradycyjny).

agd-do-zabudowy-o-czym-wiedziec_1

Czy łatwo dopasować lodówkę?

Przed wyborem lodówki musimy się poważnie zastanowić, gdzie ma stanąć. To sprzęt sporych rozmiarów, który musi być idealnie dopasowany do całości. Co ważne szafka na lodówkę powinna mieć specjalne kratki wentylacyjne, które odpowiadają za właściwy przepływ powietrza. Jeśli chodzi o rozmiary, to tego typu lodówki mają szerokość od 54 do 56 cm i głębokość – około 67 cm. Jak widać, te wielkości pasują do większości szafek kuchennych.

Dwa sposoby na umiejscowienie zmywarki

Kolejne urządzenie – zmywarka może być umiejscowiona na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest całkowita zabudowa, gdzie cała zmywarka jest ukryta za frontem. W drugim przypadku – częściowej zabudowie, panel do sterowania jest widoczny. Dostępne wielkości zmywarek do zabudowy są różne. Standardowo jest to 80 cm wysokości i 45 lub 60 cm szerokości. Inaczej jest w modelach kompaktowych (wysokość 40-50 cm, szerokość 60 cm) oraz w zmywarkach do wysokiej zabudowy (wysokość aż 90 cm).

agd-do-zabudowy-o-czym-wiedziec_3

Inne urządzenia

Świetnym pomysłem może też być pralka do zabudowy, szczególnie jak w łazience nie mamy zbyt dużo miejsca. Pamiętajmy jednak, że wybór modeli nie jest tak duży, jak w przypadku tradycyjnych modeli. Poza tym dostępne są przeważnie sprzęty o standardowych wymiarach, ładowanych od frontu.

To oczywiście nie wszystkie urządzenia, które można zabudować w kuchni, bo to samo powiemy o płycie indukcyjnej, mikrofalówce czy okapie. Warto pomyśleć o tym w swojej kuchni, być może to rozwiązanie sprawdzi się doskonale.