Co sprawia, że telefon szybko się rozładowuje?

telefonJeszcze dziesięć lat temu ładowaliście telefon raz w tygodniu? Niestety te czasy minęły i odeszły w niepamięć. Obecnie wiele telefonów wymaga nawet dwukrotnego ładowania w ciągu dnia. Dlaczego tak się dzieje? I czy możliwy jest powrót do „starych, dobrych czasów”?

Powód pierwszy – duży ekran

Wyświetlacz jest jednym z największych pożeraczy prądu. Obecnie prawie wszystkie smartfony wyposażone są w ogromne ekrany dotykowe. I nie należy oczekiwać, że w najbliższej przyszłości sytuacja ulegnie zmianie. Wręcz przeciwnie – analiza trendów rynkowych jasno pokazuje, że ekrany smartfonów są coraz większe. Oczywiście „rośnięcie” ekranów powoduje, że mają one coraz więcej zalet. Jednak konsekwencją jest również poważna wada – zmniejszenie czasu pracy na baterii.

Czy można sobie radzić z tym problemem? Pomocne może się okazać przyciemnienie wyświetlacza. Pamiętajcie, że im jaśniej ekran świeci tym więcej zużywa energii.

Powód drugi – energochłonne aplikacje

Trudno sobie wyobrazić smartfon bez aplikacji. Niestety część z nich ma nieposkromiony apetyt na energię. Jakie to aplikacje? Nie mamy dobrych informacji. Na pierwszych miejscach w tym niechlubnym zestawieniu znajdują się Facebook, Instagram czy Spotify, czyli jedne z najpopularniejszych aplikacji na świecie, z których większość z nas korzysta kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt razy dziennie.

Czy można sobie poradzić z tym problemem? Niestety w tym przypadku skuteczne będzie jedynie odinstalowanie aplikacji. Tylko czy takie rozwiązanie problemu wchodzi w grę? Raczej nie.

Powód trzeci – nadajnik GPS

Nadajnik GPS w telefonie to naprawdę fajny gadżet. Jest on wykorzystywany nie tylko przez systemy nawigacji satelitarnej, ale również przez inne, codziennie wykorzystywane aplikacje. Dzięki geolokalizacji jesteśmy w stanie szybko wyszukać najbliższą restaurację lub najdogodniejsze połączenie autobusowe.

Pamiętajcie, że nadajnik GPS nieustannie poszukuje sygnału wysyłanego przez satelity umieszczone na orbicie okołoziemskiej. A ciągła praca to ciągłe zużywanie energii. Na szczęście z tym problemem można sobie łatwo poradzić, wyłączając GPS kiedy go nie potrzebujemy. Dzięki temu czas pracy na baterii ulegnie wydłużeniu.

Pozostałe powody

Jest jeszcze kilka sztuczek, dzięki którym rzadziej trzeba korzystać z ładowarki. Można na przykład wyłączyć synchronizację kont pocztowych lub włączyć tryb oszczędzania energii. Można również wybrać smartfon z dobrą baterią lub kupić powerbank.

Jednak nie należy oczekiwać, że podejmowane działania spowodują, że telefon będziemy mogli ładować na przykład raz w tygodniu. Wysoka wydajność tych popularnych urządzeń powoduje, że wymagają dużo energii. Dlatego należy przyzwyczaić się do codziennego ładowania baterii.

Eksperci przekonują, że możliwa jest produkcja baterii o kilkukrotnie większej pojemności. Baterie takie mogłyby skutecznie rozwiązać problem krótkiego czasu pracy. Ale nie należy się spodziewać, że pojawią się one w najbliższej przyszłości. Przynajmniej nic na to nie wskazuje.

Źródło: Allview – telefony komórkowe