Administracja serwerami Windows i Linux – czym się różnią?

sever-3100049_640Hosting własnego serwisu wymaga odpowiednio skonfigurowanej maszyny, która będzie udostępniała swoje zasoby użytkownikom witryny. Taki komputer jest nazywany serwerem. W zależności od potrzeb, skorzystać można z kilku popularnych systemów operacyjnych, ale najczęściej wykorzystywane to serwerowe dystrybucje GNU/Linux i Windows Server.

Korzystanie z usług firmy hostingowej pozwala na ogromną dowolność w skonfigurowaniu serwera, szczególnie korzystając z opcji maszyny dedykowanej. W takim przypadku, usługodawca konfiguruje komputer pod konkretne wymagania. Po tym etapie, odpowiednio wykwalifikowani pracownicy przejmują także obowiązki związane z dalszym utrzymaniem działającego środowiska takie jak administracja serwerami, w skład których wchodzi także bieżące instalowanie wymaganych poprawek bezpieczeństwa i aktualizacji.

GNU/Linux i Windows – czym się różnią?

Zarówno GNU/Linux, jak i Windows są systemami operacyjnymi. Aktualnie są to najpopularniejsi kandydaci na rynku, tak dla zastosowań serwerowych, jak i w przypadku codziennej pracy lub rozrywki. Linux jest przykładem wolnego oprogramowania (FOSS – Free and Open Source Software). Oznacza to że wykorzystywany w nim kod można dowolnie modyfikować, co daje mnóstwo możliwości, szczególnie dla osób zainteresowanych programowaniem i posiadających odpowiednie umiejętności. Z kolei Windows jest o wiele bardziej intuicyjny, gdyż jego interface nie wymaga od użytkownika znajomości komend i obsługi terminala. Dzięki temu nawet osoby zupełnie początkujące poradzą sobie z jego obsługą. Takie rozwiązanie ma jednak mnóstwo wad. Główną z nich jest to, że brak dostępu do kodu uniemożliwia jakiekolwiek modyfikacje. Przez to trudniej dopasować system do własnych wymagań – użytkownik skazany jest na to, co oferuje mu producent.

System operacyjny używany do obsługi serwera

Windows to system operacyjny niezwykle przyjazny dla użytkownika. Nie wymaga konfiguracji, dopasowywania ustawień, więc jest świetnym pomysłem do wykorzystania w domowym komputerze. W przypadku obsługi serwera jest o wiele gorszym rozwiązaniem – z tych samych powodów. Zdecydowana większość serwerów stawiana jest w oparciu o system GNU/Linux ze względu na jego elastyczność i możliwość modyfikacji, która przydaje się nie tylko do personalizowania interface’u, ale także w przypadku ewentualnych awarii i usterek.

Zobacz także:  Administracja i zarządzanie serwerami