Jaką dobrać antenę satelitarną?

Niektórym wystarczy klasyczna telewizja kablowa, albo nawet jej brak. W końcu telewizory zastępujemy coraz częściej serwisami streamingowymi. Telewizja satelitarna jednak ma o tyle duża przewagę, że oferuje setki kanałów, do których mamy cały czas dostęp. Niezależnie od tego, czy chcemy obejrzeć futbol australijski czy japoński film przyrodniczy – wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Zanim jednak zaczniemy rozkoszować się rozrywką na najwyższym poziomie, to trzeba wybrać odpowiedni sprzęt.

Zestawy satelitarne, czasze i inne niezbędne elementy

Podjęliśmy decyzję – chcemy odbierać telewizję satelitarną. Co dalej? Każdy podstawowy zestaw do odbioru TV składa się z trzech składowych: czaszy antenowej, konwertera i tunera satelitarnego. Taki setup to właściwie minimum – występują bardziej zaawansowane technonologicznie systemy. Zacznijmy od anteny satelitarnej, a jeszcze wcześniej – od jej czaszy. Czasza służy do do odbierania i skupiania sygnału satelitarnego w środkowej części urządzenia (tzw. ogniskiem). Najpopularniejsze rozmiary wahają się od 90 do 110 cm średnicy. Oczywiście spotykane są jeszcze większe odpowiedniki. Powinniśmy jednak pamiętać, że sygnał satelitarny nie jest wszędzie równy (o czym sporo osób zapomina). W przypadku Polski zachód kraju dużo lepiej odbiera telewizję satelitarną. Zwykle montuje sięw Polsce anteny o średnicy do 85 cm. Oczywiście we wschodniej części może się zdarzyć, że będzie potrzebne większe urządzenia, a co za tym idzie: solidniejsze mocowanie i przytwierdzenie całego zestawu.

Z czego zrobiona jest antena i od czego zależy jej trwałość?

Anteny satelitarne, jak zresztą każde inne urządzenie, mają swój czas eksploatacji i mogą się psuć. Zwykle są to uszkodzenia spowodowane wystawieniem ich na warunki atmosferyczne. Czasze najczęściej wykonuje się z przeróżnych metali: blachy stalowej, aluminium, a także różnych stopów metali. Blacha stalowa to najpowszechniejszy budulec współczesnych anten, ale nie brakuje jej wad. Nie jest odporna na korozję, a konstrukcja jest toporna a wręcz ciężka. Stal być może nie jest najbardziej odpornych materiałem na korozję, ale czasze z niej zrobione występują w najniższych cenach. Aluminium jest znacznie bardziej odporne na korozję i konstrukcje tego typu są lżejsze. Najdroższe są anteny z tworzyw sztucznych, ale cechują się zdecydowanie najlepszą żywotnością.

Jak wybrać konwerter do anteny?

Konwerter satelitarny to część anteny, która leży w pobliżu jej ogniska. Jego zadaniem jest odbieranie, przetworzenie i wzmocnienie sygnału. Sygnał z konwertera trafia do tunera. Istnieje parę rodzajów konwerterów:

Konwerter podwójny – zawiera układ elektroniczny, który umożliwia przepływ sygnału dla dwóch odbiorników.

Konwerter poczwórny – zawiera układ elektroniczny, który umożliwia przepływ sygnału dla czterech odbiorników

Konwerter Unicable – działa bardzo podobnie do poczwórnego konwertera, ale wymaga tylko jednego kabla, który obsługuje cztery odbiorniki. Niektóre z tych urządzeń potrafią także sumować dodatkowo sygnał anteny do telewizji naziemnej.

Konwerter Dual – umożliwia przepłw sygnału dla ośmiu odbiorników