Czy drukarka laserowa to dobry wybór?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych urządzeń elektronicznych, które służą człowiekowi w codziennej pracy. Jednym z nich jest drukarka. Jaki model jest najlepszy? To pytanie stawia sobie każdy, kto jest na etapie kupna urządzenia do swojego domu czy biura. Do wyboru są dwie możliwości – drukarka laserowa oraz atramentowa. Dlaczego dużo korzystniej jest wybrać pierwszy z modeli?

Drukarki laserowe i ich rodzaje

Drukowanie laserowe jest uznawane za jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. To właśnie ze względu na dużą ergonomiczność wydruków laserowych, ten rodzaj drukarek jest najczęściej wybierany – do biur, ale również i do domów. Rynek umożliwia dokonanie wyboru spośród wielu modeli. Zazwyczaj urządzenia dzielone są według dwóch kategorii – drukarki monochromatyczne oraz drukarki kolorowe.

Drukarka laserowa monochromatyczna oferuje przede wszystkim wydruk czarno-biały. Ten rodzaj druku jest bardzo oszczędny, urządzenie korzysta wyłącznie z jednego koloru tonera – czerni – który jest bardzo tani. Drukarki monochromatyczne znajdują swoje zastosowanie szczególnie tam, gdzie drukuje się wyłącznie dokumenty czarno-białe; nie jest konieczna wówczas konfiguracja druku i dopasowywanie go do każdego rodzaju dokumentu. Drukarka laserowa drukująca tylko na czarno-biało jest urządzeniem bardzo tanim – można ją kupić już za 200 złotych.

Drukarka laserowa kolorowa to zdecydowanie większy wydatek w porównaniu z wcześniej wspomnianą monochromatyczną. W wielu przypadkach trudno wyobrazić sobie drukowanie wyłącznie czarno-białe. Ten rodzaj drukarki jest droższy w eksploatacji, jednak jest to rozwiązanie bardziej uniwersalne i w zależności od potrzeb, zyskuje się możliwość druku czarno-białego lub kolorowego. Oryginalne tonery są zdecydowanie droższe niż tonery z czarnym kolorem, jednak w domowych warunkach, kiedy drukuje się w kolorze sporadycznie, potrafią starczyć na naprawdę długi czas.

Drukarka laserowa – na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Drukarki laserowe oferują wiele funkcji. Decydując się na zakup, warto wybrać taką, której funkcje ułatwią korzystanie z tego urządzenia:

  • obsługiwany format papieru – drukarki laserowe mają możliwość druku na różnych formatach papieru – standardem jest oczywiście w dalszym ciągu A4;
  • drukowanie dwustronne – zdecydowana większość drukarek laserowych jest zaopatrzona w funkcję druku dwustronnego, co pozwala na bardzo szybki i wygodny wydruk;
  • praca w sieci – parametr, w który coraz częściej zaopatrzone są drukarki laserowe, za pomocą sieci WiFi możliwe jest drukowanie bezprzewodowe, np. bezpośrednio
    z telefonu.

Drukarka laserowa – czy warto się na nią zdecydować?

Drukowanie laserowe zazwyczaj utożsamiane jest z pracą biurową. Coraz częściej jednak te urządzenia pojawiają się w naszych domach. Jest to bardzo dobry wybór, pozwala bowiem na obniżenie kosztów związanych z jej eksploatacją – koszt drukowania na drukarce atramentowej jest znacznie wyższy. Dodatkowo pomimo tego, że tonery do drukarek laserowych są droższe, są one zdecydowanie bardziej wydajne i starczają na dłużej.