Oszczędzaj czas – poznaj najpotrzebniejsze skróty klawiszowe

Warto znać skróty klawiszowe, gdyż znacznie ułatwiają pracę… i rozrywkę! Niezależnie od tego, czy nadrabiasz zaległości w biurze, czy oddajesz się rozrywce w domu, zapamiętaj kilka najpopularniejszych. Popraw biegłość w obsłudze klawiatury!

Skróty klawiszowe w pracy i rozrywce

Znajomość skrótów klawiszowych przyspiesza pracę na i pozwala oszczędzić czas, ale sprawia też, że uzyskujesz lepsze wyniki w grach. Jeśli potrafisz jedynie używać „kopiuj” i „wklej”, czyli stosować popularne kombinacje Ctrl + C i Ctrl + V, poszerz swoją wiedzę. Odpowiedni skrót klawiszowy umożliwi efektywną pracę, ale też błyskawiczne przejście z okna gry do Windowsa, znaleźć konkretną informację w tekście itd.

Graczy dodatkowo ucieszy fakt, że oprogramowanie nowoczesnych klawiatur wyposażone jest w opcję nagrywania makr. Oznacza to możliwość zarejestrowania wybranej kombinacji klawiszy. Prawda, że to spore ułatwienie?

Które skróty klawiszowe warto znać?

Poznaj najpopularniejsze i najbardziej przydatne skróty klawiszowe, dzięki którym szybciej wykonasz polecenie, które normalnie wymagałoby aż kilku kliknięć myszką. Poniżej wybrane skróty, które warto zapamiętać.

Ctrl + Shift. Wybierasz Z, a wyskakuje Y lub odwrotnie? To irytujące głównie dla graczy, którzy chcą porozumieć się z drużyną na czacie. Wynika to z pomyłkowej zmiany układu klawiszy – trzeba ponownie wybrać tę kombinację, a wszystko wróci do normy.

Ctrl + Alt + Del. Gdy program lub gra nie reaguje na polecenia, wciśnij te trzy przyciski. Ctrl + Alt + Del określane są mianem „świętej trójcy”, gdyż potrafią uratować niejedną sytuację. Pojawi się panel administracji, dzięki czemu będzie można zakończyć proces, który przestał działać.

Alt + Tab. Aby szybko zminimalizować okno z grą i powrócić na pulpit systemu Windows lub inne okno, wystarczy nacisnąć Alt + Tab. Taka opcja bywa bardzo pomocna! Przytrzymanie przycisku Alt i następne aktywacje Tab, spowodują przełączenie się między różnymi otwartymi oknami – wiedza ta przydaje się podczas streamowania gry, bo można błyskawicznie przełączyć się między uruchomionymi programami.

Ctrl + Shift + T. Chyba każdemu zdarzyło się, że żmudny research Internetu zakończy sukcesem, ale przypadkiem zamknął stronę, której tak długo szukał? Oczywiście przed zapisaniem adresu. Aby nie tracić na to kolejnej godziny, warto po prostu ją przywrócić – podana kombinacja klawiszy będzie rozwiązaniem!

Ctrl + Z. Do ważnych skrótów klawiszowych należy też ta kombinacja. Pozwala cofnąć zmiany dokonane w dokumencie tekstowym, ale działa też w przypadku zmian na plikach w Windowsie. Plik – ostatni z usuniętych – powróci do swojego folderu itd. To również praktyczna sztuczka podczas modowania gier lub przenoszenia przypadkiem skasowanych plików, na przykład w trakcie streamowania gier.

F11. Wciśnięcie pozwala uruchomić przeglądarkę w trybie pełnoekranowym. Ma to duże znaczenie np. dla grafików komputerowych, ale także jest to najlepszy tryb do grania w gry przeglądarkowe.