Jak prawidłowo prowadzić opryski w zbożach?

W przypadku kiedy w naszych uprawach zauważamy dużą ilość chwastów, powinniśmy poszukać odpowiedniego środka chwastobójczego, który pozwoli nam szybko pozbyć się zagrożenia.

Oczywiście wszystko zależy od fazy rozwoju naszej rośliny, naszych upraw, należy pamiętać iż w różnych fazach należy zastosować odmienne środki, które będą posiadały inne działanie. Oczywiście będziemy chcieli, aby zabiegi związane z opryskami były jak najbardziej skuteczne, dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie środka. Chodzi tutaj o odpowiednie wymieszanie środka chwastobójczego, przygotowanie odpowiedniego preparatu, odpowiedniej mieszanki. Tego rodzaju preparaty będziemy mogli wykorzystać w opryskach, najczęściej wykorzystywane są to duże pojemniki podłączane do ciągników, mogą posiadać ramiona o dużym zasięgu, co z pewnością pozwoli wykonać tego rodzaju pracę szybko i sprawnie. Oczywiście powinniśmy także pamiętać, iż woda do której będziemy wlewali preparat, nie powinna być zimna, chodzi tutaj o to, aby środek bardzo dobrze został wprowadzony w całej objętości wody.

Jak prawidłowo prowadzić opryski w zbożach?

Dzięki temu będzie on równomiernie rozprowadzony, nie będzie zatykał się również w dyszach. Kiedy poszukujemy optymalnego terminu oprysków, musimy zwrócić uwagę na warunki pogodowe.

W przypadku kiedy będziemy chcieli działać na układ korzenny chwastów, wówczas musimy pamiętać, iż zbyt twarda gleba będzie uniemożliwiała dobre wchłonięcie. W tym wypadku środek może nawet wypłynąć, może być to niebezpieczne, ponieważ wypłynięcie środka chwastobójczego na inne uprawy może spowodować zniszczenie w innych roślin uprawnych. Oczywiście w tym przypadku optymalna jest sytuacja, kiedy gleba jest nieznacznie nasączona, co pozwoli środkom chwastobójczym na swobodne wchłanianie się do gleby. Ułatwi to z pewnością wchłanianie przez korzenie chwastów, warto oczywiście pamiętać, iż tego rodzaju środki są to środki selektywne, dzięki którym będziemy mogli usuwać jedynie chwasty, a nasze rośliny uprawne zostaną nienaruszone. Można przykładowo zakupić środek chwastobójczy w zbożach, będzie on dedykowany do różnego rodzaju zbóż, i będzie usuwał chwasty charakterystyczne dla upraw pszenicy czy też żyta.