Jaki blender będzie dla Ciebie najlepszy?

shakeBlender to niewielkie urządzenie, które warto mieć w swojej kuchni. Doskonale radzi sobie z rozdrabnianiem owoców i warzyw, przygotowywaniem koktajli oraz miksowaniem zup na kremy. Obecnie, wybór blendera ogranicza się do dwóch modeli – ręcznego lub kielichowego. Jaki model sprawdzi się w Twojej kuchni?

 Jaki model wybrać: ręczny czy kielichowy?

W sklepach znajdziemy dwa typy blenderów – ręczne i kielichowe. Modele ręczne to proste, podłużne urządzenia, składające się z silnika, ostrzy i obudowy. Jak sama nazwa wskazuje, takie modele trzymane są przez użytkownika, a miksowanie następuje bezpośrednio w naczyniu. Takie urządzenia cenione są przez użytkowników przede wszystkim za lekkość, ergonomiczny kształt i możliwość miksowania w różnych pojemnikach. Drugi rodzaj to blendery kielichowe, nazywane inaczej stojącymi. Tego typu urządzenia wyposażone są w specjalny dzbanek, najczęściej wykonany z wysokiej jakości plastiku, choć w sklepach znajdziemy również modele z dzbankami szklanymi lub bidonami.

Dla kogo blender ręczny?

Blendery ręczne zazwyczaj wyposażone są w kilka wymiennych końcówek, które służą do miksowania, ucierania lub rozdrabniania produktów. Z tego względu, takie modele będą idealne dla osób, którym zależy na przygotowywaniu żywności o różnej konsystencji. Blendery doskonale nadają się do przygotowywania zup typu krem. Wystarczy włożyć urządzenie do garnka z zupą i rozpocząć pracę – nie musimy nawet przelewać zupy do innego naczynia czy ściągać garnka z płyty grzejnej. Jeśli chcesz szybko zblendować owoce na mus, przygotować ciasto na naleśniki lub sos do obiadu, blender ręczny będzie dla Ciebie dobrym wyborem. Takie modele są polecane również osobom, które mają mało miejsca w kuchni. Ze względu na niewielkie gabaryty, bez problemu zmieszczą się w szufladzie – ich przechowywanie nie sprawia żadnego problemu. Blender ręczny sprawdzi się podczas sporadycznego użytkowania.

Komu się przyda blender kielichowy?

Blender kielichowy przede wszystkim zapewnia komfortową pracę, ponieważ pracuje samodzielnie. Nasza praca ogranicza się jedynie do włożenia owoców i warzyw do specjalnego kielicha, zamknięcia pokrywy i wciśnięciu odpowiedniego guzika. Takie modele blenderów sprawdzą się więc u osób, które cenią sobie wygodę i komfortowe rozwiązania. Ze względu na to, że blendery stojące charakteryzują się dużo wyższą mocą niż modele ręczne, są szczególnie polecane osobom zamierzającym przygotowywać koktajle i smoothies. Tego typu urządzenia bez problemu radzą sobie z miksowaniem twardych warzyw i owoców, a także siekają orzechy, nasiona i ziarna kawy. Doskonale sprawdzają się do kruszenia kostek lodu, które są przecież świetnym dodatkiem do koktajli. Modele kielichowe będą odpowiednie dla osób, które zamierzają codziennie przygotowywać dipy, koktajle i musy, a mają sporo miejsca na blacie kuchennym, aby postawić blender na stałe. W sklepach dostępne są również blendery stojące, które zamiast dzbanka, wyposażone są w bidon. Takie rozwiązanie sprawdzi się u wszystkich aktywnych osób, które chcą zabrać ze sobą koktajl proteinowy na siłownię lub orzeźwiające smoothies na wycieczkę rowerową.

Moc urządzenia

Moc jest nie tylko powiązana z rodzajem blendera, ale również z ceną. Zazwyczaj wśród modeli droższych, znajdziemy te o największej mocy. Blendery ręczne raczej nie dorównują mocą modelom kielichowym. Pamiętajmy, że im większa moc urządzenia, tym dłuższa i skuteczniejsza jego praca. Urządzenia o dużej mocy lepiej poradzą sobie z rozdrabnianiem twardych produktów i będą mogły przygotować większą ilość koktajlu. Jeżeli zależy nam, aby blender kruszył lód i miksował mrożone owoce, powinniśmy wybrać model o mocy co najmniej 750 W. Urządzenia o mniejszej mocy być może poradzą sobie z rozkruszeniem lodu, ale istnieje duże ryzyko, że przegrzeją się w czasie pracy.