Jakie oprogramowanie CAM wybrać?

Poszukiwanie odpowiedniego oprogramowania CAM warto rozpocząć od odpowiedzi na pytanie, do czego planujemy je wykorzystywać. Oprogramowanie CAM może być samodzielnym programem bądź dodatkiem do programu CAD. W każdym przypadku jego zadaniem jest integrowanie fazy projektowania i wytwarzania produktów. Dzięki dobrym systemom CAM, takim jak CAM hyperMILL, projektowanie staje się niezwykle proste i szybkie, proces wytwarzania wolny od błędów i precyzyjny. Produkcja znacząco przyspiesza przy jednoczesnej redukcji kosztów.

Oprogramowanie CAM hyperMILL a maszyny CNC

Maszyny sterowane numerycznie służą do sprawnego i dokładnego obrabiania różnego typu materiałów. Wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle ciężkim. Dzięki dopracowanej konstrukcji maszyn CNC oraz oczywiście systemom CAM, możliwe jest utworzenie ścieżki narzędzia skrawającego.

Im lepsze oprogramowanie CAM, tym wyższy poziom automatyzacji, szybkie, niezwykle bezpieczne i wydajne programowanie dla 2D, 3D i w 5-osiach, a następnie większa precyzja narzędzia, które porusza się zgodnie z wytycznymi. Tym samym mniej czasu potrzeba na wykonanie konkretnych prac. 

Oprogramowanie CAM hyperMILL pozwala na obniżenie kosztów produkcji

Dzięki systemom CAM możliwe jest wykonanie form i matryc, pojedynczych części maszyn, jak i całych grup komponentów. Oprogramowanie CAM hyperMILL znajduje zastosowanie w przetwórstwie metali, energetyce, przemyśle maszynowym, przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym – z łatwością można je dostosować do specyfiki i potrzeb konkretnej branży, ale i konkretnej firmy. Najlepiej jednak, gdy wdrożeniem oprogramowania zajmuje się jego dostawca (zobacz CAM Technology) i to on prowadzi szkolenia dla osób, które będą odpowiedzialne za obsługę programu.

Wysokiej jakości oprogramowanie pozwala na przyspieszenie produkcji oraz obniżenie jej kosztów niezależnie od branży, w jakiej wykorzystuje się maszyny CNC oraz niezależnie od typu obróbki.

Najważniejsze cechy dobrego oprogramowania CAM

Dobre oprogramowanie CAM, takie jak CAM hyperMILL, skraca i ułatwia programowanie. Ponadto sprawia, że staje się ono bezpieczne. Pozwala na pełnie wykorzystanie możliwości maszyn CNC i narzędzi kształtnych, a co za tym idzie – poszerzenie możliwości produkcyjnych. Następująca automatyzacja pracy, oznacza eliminację postojów w produkcji oraz błędów ludzkich. Poza tym nowoczesne oprogramowanie CAM jest łatwe w obsłudze. Jego użytkownicy nie muszą posiadać żadnych specjalnych umiejętność, choć dostawcy oprogramowania rekomendują udział w praktycznych szkoleniach.

Dążenie do zoptymalizowania procesu produkcji powinno opierać się na nowoczesnych narzędziach do programowania obróbki. Oprogramowanie CAM hyperMILL jest tutaj niezastąpione, bowiem umożliwia spełnienie wszystkich potrzeb przy obróbce 2D, 3D i 5-osiowej. Firma, korzystająca z dobrego oprogramowania CAM, wytwarza w krótkim czasie i stosunkowo niskim kosztem produkt najwyższej jakości.