Jaką kuchenkę wybrać?

nowoczesna-kuchnia-z-plyta-indukcyjnaStoisz przed zakupem nowej kuchenki i nie wiesz na jaką się zdecydować? Gazowa, elektryczna a może indukcyjna? Przeczytaj najważniejsze informacje i dokonaj udanego zakupu!

Gdzie kupować?

Zanim wybierzesz, jaką kuchenkę chcesz kupić, zastanów się w jakim miejscu chciałbyś dokonać tej transakcji. Ceny w internecie kusza, jednak przy zakupie tak kosztownego sprzętu, jakim jest kuchenka, nie warto ryzykować. Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że sprzęt będzie działał jak należy. Poza tym, produkty na zdjęciach iw rzeczywistości czeto się różnią, więc może się okazać, że ten który bardzo podobał Ci się na zdjęciach nie spełni Twoich oczekiwań.

Dlatego polecamy zakup w miejscu, które specjalizuje się w sprzedaży sprzętów tego typu. Dzięki poradom fachowców znających specyfikę produktów, jesteś w stanie wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Osobom z Wrocławia i okolic, polecamy zakład z wieloletnim doświadczeniem w sprzedaży i naprawie sprzętu AGD. Więcej informacji możesz znaleźć na stronie: http://milenium-agd.pl/sprzedaz-agd/

Jaki zatem jest wybór kuchenek i jakie są ich podstawowe zalety i wady? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym modelom kuchenek.

Kuchenka gazowa

Kuchenka gazowa to produkt najtańszy w zakupie, który cieszy się popularnością od wielu lat. Jest bardzo prosty w obsłudze i dlatego często jest wybierany przez osoby ceniące sobie tradycyjne rozwiązania i seniorów.

Będzie idealna do domu czy mieszkania, w którym nie ma stabilnej instalacji elektrycznej i gdzie panują częste przerwy w dostawie prądu. Mimo braku prądu, możesz przygotować obiad dla całej rodziny.

wlaczone-palniki-na-kuchence-gazowej

Korzystając z kuchenki gazowej, możesz używać każdego rodzaju garnków. Warto jednak pamiętać, że opalanie płomieniami i zaschnięte zanieczyszczenia mogą doprowadzić do pogorszenia ich kondycji w dość krótkim czasie.

Tradycyjna kuchenka gazowa z palnikami jest tez dość problematyczna w czyszczeniu. Małe elementy, w których gromadzi się tłuszcz i brud.

W nowoczesnym budownictwie odchodzi się od przyłączania gazu umożliwiającego podłączenie kuchenki gazowej ze względów bezpieczeństwa. Takie sprzęty stwarzają zagrożenie ulatniania się gazu a nawet wybuchu. Dlatego, jeżeli decydujesz się na zakup takiej kuchenki, pamiętaj o odpowiedniej wentylacji i konieczności kontroli stanu szczelności kuchenki.

Dodatkowo w domu, w którym mieszkają małe dzieci, kuchenka stanowi źródło zagrożenia. Dziecko może poparzyć się gorącymi płomieniami i rozgrzanymi palnikami, bądź otworzyć zawór pod nieobecność rodzica.

Kuchenka elektryczna

Kuchenka elektryczna jest często traktowana jako rozwiązanie pośrednie. Jest wygodniejsza w użytkowaniu, dzięki zachowaniu prostej formy i kształtu ułatwiającego czyszczenie. Gładka powierzchnia bez zakamarków sprawia, że czyszczenie jest bezproblemowe i bardzo szybkie.

dziecko-bawi-sie-przy-kuchence-elektrycznej

Niestety, jak w przypadku wszystkich sprzętów na prąd, w razie awarii, korzystanie z kuchenki jest niemożliwe. Dodatkowym wymogiem jest posiadanie specjalnego gniazda, umożliwiającego montaż kuchenki.

Kuchenka elektryczna różni się od indukcyjnej sposobem działania i co za tym idzie, wolniejszą reakcja na zmianę temperatury. Dlatego warto mieć na uwadze, że po zmianie ustawień potrzebuje chwili, żeby zmniejszyć temperaturę i po gotowaniu ostygnąć. Istnieje ryzyko poparzenia się.

Jest bardziej wydajna od kuchenki gazowej, jednak nadal dużo ciepła „ucieka”. Gotowanie jednak przebiega sprawniej i szybciej osiąga wysoką temperaturę, jednak nadal wolniej niż w przypadku kuchenki indukcyjnej.

Kuchenka indukcyjna

Kuchenka indukcyjna to sprzęt najbardziej wydajny i bezpieczny, ale i też najdroższy. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że do zakupu samej kuchenki, dochodzą jeszcze koszty zakupu specjalnych ferromagnetycznych garnków.

Zasada działania kuchenki indukcyjnej jest zupełnie inna niż w przypadku kuchenki elektrycznej. Wykorzystuje pole elektromagnetyczne, podgrzewając jedynie dno garnka. Dzięki temu zużywa mniej prądu i minimalizuje ryzyko poparzenia. Dlatego jest idealna dla rodzin z małymi dziećmi.

kuchenka-indukcyjna-z-dwoma-zielonymi-garnkami

Ze względu na wykorzystanie pola elektromagnetycznego może zaburzać działanie rozrusznika serca czy pompy insulinowej, dlatego osoby ze schorzeniami powinny zastanowić się przed jej zakupem.

Potrawy na kuchence indukcyjnej gotują się w mgnieniu oka. Dodatkowo, nie musisz się przejmować, ze zapomniałeś ją wyłączyć. Po zdjęciu garnka z pola, wyłączy się sama.

Kuchenka indukcyjna wygląda estetycznie i nowocześnie, co z pewnością docenią wszyscy lubiący otaczać się sprzętami o designerskim wyglądzie.