Gry komputerowe chętnie wybierane przez dzieci

Jak wybrać odpowiednie gry dla naszego dziecka.

Coraz częściej zdarza się, że najmłodsi decydują się na nieustanne granie w gry symulatory farmy. Tego typu rozrywka bardzo często pochłania małe dzieci tak bardzo, że tracą poczucie czasu. Nie odnajdują się także w otaczającej je rzeczywistości, gdy są zmuszone zrezygnować z grania. Warto wiedzieć, że takie symptomy mogą zwiastować uzależnienie od gier komputerowych. Jednak czy rzeczywiście jest to możliwe? Czy małe dziecko może uzależnić się od tak prostej czynności, jaką jest granie w gry?

Uzależnienie od gier komputerowych coraz bardziej popularne

Specjaliści są zgodni, iż w przypadku nawet tak prostych rzeczy jak granie w gry komputerowe możemy mówić o uzależnieniach. Coraz częściej dzieci zatracają się w wirtualnym świecie i tym samym rozmywa im się granica pomiędzy światem rzeczywistym, a wirtualnym. Wiele zachowań z życie przenoszą także do świata rzeczywistego, co jeszcze negatywnie wpływa na ich rozwój. O uzależnieniu możemy mówić w sytuacji, gdy dzieci nie potrafią także kontrolować czasu podczas grania. Czy możemy w jakiś sposób temu zaradzić? Czy w takich sytuacjach powinniśmy całkowicie zabronić im gry?

Jakie gry dla naszego dziecka

Nie warto zabronić gry dzieciom i młodzieży, ponieważ w takich przypadkach mogą być one wykluczone nawet z życia społecznego. Jeżeli chcemy zadbać o nasze dzieci, warto kontrolować czas gry, a także zwrócić szczególną uwagę na to, jakie w jakie gry grają nasze dzieci. Jest to bardzo istotne, ponieważ bardzo często wiele takich rozrywek nie jest dopasowanych do wieku dziecka. Gry symulatory najlepiej sprawdzają się w przypadku małych dzieci. Dla starszych możemy znaleźć bardziej rozbudowane rozrywki.

Powinniśmy pamiętać, iż nawet tak prozaiczne zajęcie jak granie w gry komputerowe może powodować u dzieci uzależnienia. W szczególności bardzo małe dzieci są podatne na różnorodne wpływy. Nie mają one jeszcze tak dobrze ukształtowanej osobowości, aby przeciwstawić się różnorodnym rzeczom i tym samym by zadbać samemu o siebie.

Dlatego gry komputerowe w takich przypadkach w nadmiernej ilości mogą łatwo prowadzić do różnorodnych uzależnień, z których później bardzo ciężko jest wyjść. Powinniśmy pamiętać, iż jeżeli nie chcemy do tego dopuścić, bardzo ważne jest aby wyznaczyć czas grania dziecku i dokładnie określić, w jakich godzinach może to robić. Należy także nauczyć dziecko samokontroli w przypadku czasu i nie dopuścić, by gra pochłonęła nasze dziecko na tyle, że przykładowo podczas naszej chwilowej nieobecności będzie grało przez kilka godzin.