Rodzaje ekspresów do kawy – urządzenia, które warto posiadać

Wybierając ekspres do kawy, zwracamy dużą uwagę na jakość, aby urządzenie mogło być dobrą inwestycją na długie lata. Szczególnie gdy stawiamy na profesjonalne i nowoczesne modele, chcemy zaopatrzyć się w sprzęt funkcjonalny, a także dopasowany do naszych oczekiwań. Przedstawimy zatem kilka popularnych rodzajów ekspresów do kawy, które zdecydowanie są warte uwagi.

Warto zastanowić się, jaki ekspres do kawy sprawdzi się w naszej kuchni, a także czego oczekujemy od danego urządzenia. Do wyboru mamy ekspres przelewowy, na kapsułki, kolbowy oraz automatyczny.

Ekspres przelewowy

Przelewowy ekspres do kawy to proste i stosunkowo tanie urządzenie. Idealny sprzęt dla tych, którzy cenią sobie klasyczne espresso lub czarną, mocną kawę. Zmielone ziarna zalewane są gorąco wodą. Woda gotuje się w pojemniku, gdzie przepływa przez dozownik z kawą, a na końcu przelewa się do dzbanka. W nim gotowy jest już napój do spożycia.  W nowszych modelach pojawia się młynek, który umożliwia samodzielne ustalenie stopnia mielenia, czy funkcja pamięci oraz zegar.

Ekspres na kapsułki

Wiele osób wybiera właśnie ten model ze względu na kompaktowy wygląd i wygodę podczas użytkowania. Przygotowanie napoju to tylko wybór odpowiedniej kapsułki oraz uzupełnienia pojemnika na wodę. Przyrządzenie kawy zajmuje dosłownie kilka chwil, a wszelkie dodatki mamy zawarte w kapsułkach. Warto jednak wiedzieć, że kapsułki dedykowane są pod dany model ekspresu do kawy. Zazwyczaj mamy także do wyboru wiele rodzajów kawy, a wygoda sprawia, że przygotowanie ulubionego specjału to przyjemna czynność.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy

Ekspres kolbowy powinien posiadać odpowiednie preferowane ciśnienie, aby móc przyrządzić wiele kaw, a w tym klasyczne espresso. Gorąca woda trafia do pojemnika ze zmieloną kawą, czyli kolby i otrzymuje świeży oraz aromatyczny napój. Musimy jednak pamiętać, że niektóre modele nie posiadają młynka, a więc gdy chcemy cieszyć się smakiem oraz aromatem ziaren kawy, musimy uprzednio sami je zmielić. Jednak bez problemu do ekspresu można dokupić młynek, czy dyszę spieniającą, aby cieszyć się mlecznymi wariantami. Nowsze urządzenia posiadają funkcję spieniania mleka.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny

Ekspres automatyczny może zdecydowanie pochwalić się szybkością, funkcjonalnością oraz intuicyjnym użytkowaniem. Przyrządzenie kawy odbywa się poprzez jeden przycisk. Cechuje go również różnorodność wyboru napoju, od espresso, po latte. Modele ekspresu automatycznego posiadają wbudowany młynek, czy systemy spieniania mleka, dlatego żaden rodzaj kawy to dla tego urządzenia nie problem. W dodatku pojemniku na wodę, ziarna, mleko, czy fusy ułatwiają użytkowanie. Wiele pozostałych funkcji oraz regulacji pozwala na szybkie sterowanie ekspresem. Ekspres pobiera wodę, podgrzewa ją, a następnie przepuszcza przez sito zmieloną w młynku kawę. Tego typu ekspresy do kawy to bardzo wygodne i nowoczesne rozwiązania, które cieszą się dużą popularnością.

źródło zdjęcia: freepik.com