Jak projektuje się systemy audiowizualne?

Projekt kompleksowego systemu audiowizualnego wykonuje się zwykle przez kilka dni, nawet do kilku tygodni. Wszystko zależy od złożoności i rozległości takiego rozwiązania. Pokażemy jakie rzeczy należy wziąć pod uwagę podczas wykonywania takiego projektu, by później po zmontowaniu system działał sprawnie i nie ulegał awariom.

Wyznaczenie ilości sprzętu
Zaczynamy zawsze od zdefiniowana przynajmniej wstępnej listy kosztów. W tym celu musimy wyznaczyć ile konkretnej ilości urządzeń, takich jak wyświetlacze i ekrany, wzmacniacze i głośniki oraz przewody, będzie potrzebne. Zazwyczaj system multimedialne instaluje się w ramach jednego budynku, na przykład w centrum handlowym, bądź podobnej placówce. Zdarza się jednak, że do zbudowania jest naprawdę duża instalacja, która ma objąć na przykład całe miasto (np. bannery LED). Wtedy dodatkowo należy dodać koszty zakupu sprzętu do obsługi bezprzewodowej, ponieważ rozwieszanie przewodów na obszarze wielu kilometrów kwadratowych nie wchodzi w rachubę w dzisiejszych czasach. Projekty systemów audiowizualnych zazwyczaj wykonują wyspecjalizowane firmy, które już na tym etapie potrafią podać wstępny koszt całości.

Rozwiązywanie kwestii technicznych
Projekt nie kończy się jednak na kwestiach kosztorysowych, można powiedzieć że są one dopiero wstępem do bardziej istotnej części, jaką jest część techniczna. Tutaj wszystko musi być już dopięte na ostatni guzik, ponieważ dane z projektu będą miały bezpośrednie przełożenie na rzeczywistość. W rozdziale technicznym należy wyznaczyć trasę przebiegu kabli oraz długość i rodzaj każdego z nich, a także sposoby ich łączenia i podłączania do odbiorników. Często instalacje audiowizualne zawierają też część komputerową, która steruje wyświetlaniem obrazu na ekranach oraz wysyłaniem dźwięku do systemu głośnikowego. To jak mają zostać zaprogramowane komputery i jakie oprogramowanie powinno być użyte, będzie również częścią projektu.

Gdy wszystko jest już gotowe, projekt zostaje zatwierdzony przez inwestora lub skierowany do dalszych poprawek. Jeśli wszystko jest gotowe, pracownicy wysyłani są w teren i rozpoczynają montaż instalacji. Na tym etapie można jeszcze robić pewne zmiany w projekcie, jednak nie mogą być one znaczące.