Jak naprawić ekspres do kawy – sprawdzone wskazówki

Ekspresy do kawy stały się obecnie ulubionym sprzętem AGD, zarówno wśród kawoszy jak i zwykłych miłośników porannej kawy. Napój ten umila poranek, dodaje siły i motywacji do działania oraz poprawia nastrój. Jednak posiadanie w domu profesjonalnego ekspresu wiąże się z podstawowymi zasadami pielęgnacji i konserwacji. Dziś opiszemy jak radzić sobie z awarią ekspresu oraz jakie kroki podjąć w przypadku drobnych usterek.

Przygotowanie ekspresu do naprawy

Do podstawowych zasad bezpieczeństwa przed każdą konserwacją urządzenia należy:

 • odłączyć ekspres od źródła zasilania,
 • przenieść sprzęt w stabilne i dogodne miejsce, które zapewni wygodną pracę,
 • przygotować odpowiednie narzędzia, np. śrubokręty w odpowiednim rozmiarze,
 • przed demontażem poszczególnych części postaraj się dokładnie zapamiętać, w jakie miejsce mają trafić z powrotem.

Jak naprawić ekspres do kawy?

Każda usterka jest inna, dlatego nie ma jednego sprawdzonego sposobu naprawy. Natomiast warto znać kilka podstawowych czynności, które należy wykonać w pierwszej kolejności. Czasami mogą się przydać, dzięki czemu unikniemy pokrywania kosztów, związanych z naprawą w profesjonalnym serwisie. Zwłaszcza jeżeli to tylko drobna usterka.

 • przyczyną wielu usterek i przecieków może być zużycie się o-ringów. Podczas przecieku ekspresu sprawdź, czy to czasem nie one są powodem awarii;
 • nieprawidłowe działanie bloku zaparzającego jest przyczyną wielu usterek;
 • również elektrozawór często płata figle, dlatego sprawdź czy działa prawidłowo.

Jak dbać o ekspres do kawy?

Pamiętaj, że profilaktyka jest zawsze najlepszym lekarstwem na wszelkie usterki i nieprawidłowości. Każdy ekspres do kawy prędzej czy później się zużyje. Jednak to Ty masz wpływ na to, czy wydarzy się to szybciej, czy później. Odpowiednie dbanie i konserwacja urządzenia może stanowczo opóźnić proces zużywania się sprzętu. Jak prawidłowo dbać o ekspres?

 • odkamienianie ekspresu – to bardzo ważny proces o którym nie powinieneś zapominać. Należy robić to regularnie, ponieważ gromadzenie się kamienia na poszczególnych elementach ekspresu, prędzej czy później doprowadzi do usterki.
 • wymiana filtra na wodę – pod żadnym pozorem nie używaj w ekspresie wody prosto z kranu. Gdy Twój ekspres nie ma wbudowanego filtra, to wystarczy zakupić odpowiedni dzbanek lub zamontować filtr w kranie nad zlewem. Jeżeli jednak w Twoim ekspresie zamontowano urządzenie filtrujące, należy je regularnie wymieniać. Ma to wpływ nie tylko na sprawność maszyny, ale również smak kawy.
 • pielęgnacja ekspresu – pamiętaj o pielęgnacji dyszy, a jeśli posiadasz również funkcję spieniania mleka, to czyść regularnie układ mleczny. Należy robić to tak, aby w wężykach nie pozostawały zaschnięte resztki mleka. Inaczej ryzykujesz osadzeniem się pleśni i popsuciem smaku kawy.
 • smar – należy używać odpowiedniego smaru, aby dobrze konserwować urządzenie.

Podsumowanie

Jeżeli awaria Twojego ekspresu przekracza podstawowe umiejętności i wyżej wymienione przypadki, najlepiej skorzystać z pomocy fachowców. Serwis i naprawa ekspresów marki Siemens to miejsce, w którym z pewnością otrzymasz wartościowe porady i wskazówki dotyczące Twojego sprzętu. W przypadku awarii na pewno pracownicy zaopiekują się Twoim ekspresem, a być może nawet przydzielą zastępczy.

źródło zdjęcia: freepik.com