Wydruki 3D – czy to się opłaca?

Odkąd na rynku pojawiły się drukarki 3D, specjaliści wprost zachwycają się nad ich zaletami. Nie mówi się o wadach i wydaje się, że takich zwyczajnie nie ma.

Wydruki 3D to prawdziwa innowacja technologiczna, która pozwala nie tylko na rozwój różnych sektorów rynku. Drukowanie przestrzenne to dzisiaj standard, jeśli tylko produkcja ma generować naprawdę spore zyski. O tym, dlaczego wydruki 3D są opłacalne, piszemy poniżej.

 

Zalety druku 3D

Drukarka 3D pozwala na realizację wydruków przestrzennych, czyli realnych brył. Te najpierw zostają projektowane, zgodnie z indywidualnym zamówieniem, odpowiadają więc w pełni oczekiwaniom zlecających.

Sam koszt druku 3D nie jest jednoznaczny. Wiele zależy od skomplikowania modelu, chociaż wiadomo, że to właśnie drukarka 3D wykonuje modele najbardziej precyzyjne, a nawet takie, których nie można wykonać ręcznie. Oczywiście, można wskazać średnie koszty i większość drukarni o takich mówi, patrząc na standardowy druk 3D. Cennik może być jednak indywidualny, patrząc na zakres prac, pozycję drukarni na rynku, wykorzystywanie modelu drukarek 3D czy też lokalizacji punktu, w którym realizowany jest wydruk.

Warto pamiętać, że koszt wydruku będzie zależny także od wykorzystanego materiału. Co ważne, możliwe staje się dzisiaj wykorzystanie nie tylko mieszanek gipsowych, ale również sproszkowanego metalu, różnych tworzyw sztucznych, a nawet folii czy papieru. Dzięki temu druk 3D z powodzeniem jest stosowany praktycznie w każdym sektorze rynku, w tym w branży motoryzacyjnej.

Trzeba też wspomnieć o czasie, który oszczędza się na pracę z zastosowaniem drukarek, dzięki którym możliwy jest druk 3D. Warszawa i każde inne miasto docenia takie podmioty gospodarcze, dzięki którym modele przestrzenne mogą być drukowane nie tylko w pojedynczych egzemplarzach, ale też masowo, seriami. Automatyczna praca drukarek pozwala na doskonałą wydajność w całym procesie produkcyjnym. W efekcie zwiększa to liczbę wyprodukowanego towaru w krótkim czasie, bez konieczności zatrudniania personelu oraz przy zachowaniu doskonałej jakości.

 

Rzeczywiście, jeśli uwzględnimy wszystkie te zalety, okazuje się, że druk 3D jest naprawdę opłacalny i doskonale nadaje się do wdrożenia w ramach działania każdej nowoczesnej linii produkcyjnej. Tym bardziej że na każdym etapie produkcji możliwe staje się dokonywanie poprawek i zmian bez generowania zbytecznych kosztów. To istotne, kiedy pod uwagę bierzemy chociażby nowe modele produkcji seryjnej i druk 3D pozwala nam na to bez ponoszenia kosztów oraz straty czasu.