Live streaming – jak wybrać odpowiednią kamerę IP?

Do niedawna live streaming służył przede wszystkim twórcom internetowym. Jednak dzisiaj, w czasach epidemii, staje się on wiodącym środkiem przekazu również w wielu innych sytuacjach. Dowiedz się, jak wybrać kamerę IP, by zapewnić swoim odbiorcom jak jak najwyższą jakość przekazu.

Live streaming w dobie epidemii

Live streaming przestał w tej chwili służyć wyłącznie twórcom internetowym tj. vlogerom czy gamerom. Dzisiaj, kiedy bezpośredni kontakt międzyludzki jest bardzo mocno ograniczony, to właśnie obraz przesyłany przez kamery IP daje nam możliwość uczestniczenia w życiu publicznym, kulturalnym czy religijnym.

Dzięki live streamingowi możliwe są rozmowy z gośćmi w programach telewizyjnych, artyści prezentują za pośrednictwem internetowego przekazu swoją twórczość, a wierni mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych, np. mszach świętych.

Jaka kamera zapewni wysoką jakość live streamingu?

Aby odbiorca zainteresował się Twoim przekazem, oprócz ciekawej treści musisz zagwarantować mu również wysoką jakość przesyłanych obrazu i dźwięku. Aby to osiągnąć zaopatrz się w kamerę spełniającą wysokie standardy nagrywania i przesyłania filmów.

Rozdzielczość

Aby Twoi odbiorcy byli usatysfakcjonowani jakością obrazu, musisz agrywać go kamerą przynajmniej w rozdzielczości HD, czyli 1280×720 pikseli. Jest to rozdzielczość, która gwarantuje przyzwoitą jakość obrazu. Większa rozdzielczość, np. 1920×1080 pikseli jak najbardziej zadowoli Twoich widzów, jednak wymaga ona już szybszego łącza internetowego. Ważne jest również, by kamera rejestrująca obraz w takiej rozdzielczości obsługiwała łącze USB 2.0 lub szybsze. Wówczas jakość obrazu nie ucierpi podczas przesyłu. Na rynku dostępne są również kamery IP o rozdzielczości 4K, czyli 4096×2160 pikseli. Streaming tej jakości gwarantuje, że każdy szczegół obrazu będzie doskonale widoczny.

Płynność obrazu

Płynność obrazu jest kluczową kwestią, bez której Twój stream w zasadzie nie nada się do oglądania. Absolutne minimum prędkości nagrywania to 30 klatek na sekundę. Dotyczy to jednak obrazów, które charakteryzują się niską dynamiką. Bardziej dynamiczne obrazy, jak na przykład streaming gier komputerowych wymaga kamery IP o prędkości 60 klatek na sekundę.

Połączenie

Jak już wspomnieliśmy kamera internetowa musi obsługiwać co najmniej łącze USB 2.0. Standardem dzisiaj stają się jednak kamery z łączem HDMI, a także kamery bezprzewodowe na Wi-Fi.

Ergonomia kamery

Bardzo ważny aspektem w kontekście obsługi kamery jest jej ergonomia. Zadbaj o to, by Twoja kamera IP wyposażona była w uchwyty, statywy, możliwość regulacji wysokości czy obracania. Wówczas uzyskasz jak najbardziej atrakcyjny kadr.

Mikrofon

Większość kamer wyposażona jest w mikrofon, jednak w aby zagwarantować swoim widzom jak najwyższa jakość dźwięku rozważ zakup dodatkowego urządzenia. Tutaj wybór jest również bardzo duży, a typ mikrofonu warto wybrać pod kątem przestrzeni, z jakiej ma on zbierać dźwięk.