Jak skutecznie niszczyć dane?

Na każdym komputerze przechowywane są jakieś dane. Bez względu na to, czy są ważne, czy nie, powinny być one odpowiednio zabezpieczone. Istnieje masa programów, które umożliwiają takie działania. Komputer, czy inny nośnik danych nie będzie z pewnością zawsze wykorzystywany, a po czasie zapewne użytkownik będzie chciał się go pozbyć. Wyczyszczenie dysku wydaje się wystarczającym krokiem, aby pozbyć się informacji na nim zapisanych. Jest to oczywiście błędne myślenie, ponieważ wprawiony informatyk, czy haker bez problemu odzyska to, co było zapisane na nim. Skuteczne niszczenie danych można dokonać na dwa sposoby – za pomocą specjalnego oprogramowania lub po prostu niszcząc nośnik. Wtedy jednak nie będzie można na nim zarobić. Warto jednak zastanowić się, która metoda będzie lepsza.

 

  1. Dlaczego warto skutecznie niszczyć dane?

  2. Skuteczne niszczenie metodą programową

  3. Skuteczne niszczenie metodą sprzętową

 

Dlaczego warto skutecznie niszczyć dane?

Dane to obecnie bardzo wartościowe informacje, które mogą stanowić o przewadze konkurencyjnej. W przypadku, gdy minął termin ważności dokumentów, należy je zniszczyć, ale nie powinno się tego robić na opak. Wielu osobom wydaje się, że usunięcie kilku plików z dysku załatwia sprawę. Niestety to nie jest takie proste. Jak zostało wspomniane już na wstępie, wprawiony informatyk czy haker bezproblemu odzyska wszystkie informacje, które były zapisane na nośniku. Wystarczy do tego odpowiedni program i okablowanie.

 

Mając na nośniku zapisane bardzo wartościowe informacje jak numery kont bankowych, dane do logowania, czy własne dane, takie jak PESEL i miejsce zamieszkania, można stać się bardzo łatwo ofiarą oszustwa. Dzięki właśnie tym danym można zostać obciążonym, chociażby kredytem. Nośnik można także zniszczyć fizycznie, a więc popularnymi domowymi sposobami. Rozbicie dysku młotkiem, zrzucenie z wysokości, czy zalanie wodą, mogą przyczynić się do bezpowrotnej utraty informacji i plików znajdujących się na nim. Ostatnią opcją skutecznego niszczenia danych jest skorzystanie ze specjalizującej się w tym firmy jak na przykład hitit.pl/niszczenie-danych/

 

Skuteczne niszczenie metodą programową

Niszczenie programowe polega na wielokrotnym nadpisywaniu danych, zupełnie przypadkowymi wartościami, co wyklucza ich odtworzenie. Po przeprowadzeniu procesu niszczenia nośnik jest co prawda w pełni sprawny i nadaje się do dalszego użytkowania, jednak zapisane wcześniej na nim dane zostają trwale usunięte lub kompletnie bezużyteczne. 

 

Usuwanie danych z poziomu systemu operacyjnego

Takie kasowanie dostępne jest dla użytkowników urządzenia, jednak prowadzi tylko i wyłącznie do niewielkich zmian pewnego fragmentu struktury zapisanych na dysku danych. W ten sposób większość informacji pozostaje w stanie nienaruszonym. Co to oznacza? Otóż będzie można większość danych odtworzyć bez najmniejszego problemu.

 

Niszczenie danych za pomocą oprogramowania

W sieci można znaleźć wiele programów oferujących skuteczne niszczenie danych, jednak niekoniecznie musi tak być w rzeczywistości. Specjalistyczne systemy powodują, że pliki zostają wielokrotnie nadpisane, co w konsekwencji prowadzi do ich uszkodzenia. Należy jednak pamiętać, że takie oprogramowanie jest także podatne na ataki wirusów, które mogą prowadzić do jego nieprawidłowego funkcjonowania. 

 

Wykorzystanie niszczarki cyfrowej

Jest to jedno z najskuteczniejszych urządzeń. Działa na zasadzie wykorzystywania komend producenta dysku twardego, które prowadzą do tak zwanego bezpiecznego usuwania danych. Ten sposób dotyczy głównie nośników produkowanych po 2002 roku.

 

Skuteczne niszczenie metodą sprzętową

Metody sprzętowe to dokładnie 7 sposobów niszczenia nośników z danymi, wśród których należy wymienić:

  • niszczenie sposobem domowym

  • wiórkowanie 

  • degaussing

  • metody termiczne

  • metody radioaktywne

  • metody chemiczne

  • metody pirotechniczne

Jednak nie wszystkich znajdują swoich zwolenników. Najpopularniejsza jest oczywiście metoda domowa. 

 

Niszczenie danych metodą domową

Do grona tych metod zaliczyć można celowe niszczenie nośnika przy użyciu siły. Wykorzystuje się do tego popularne narzędzia jak na przykład młotek, czy ciężkie klucze. Wiele osób chwali sobie także wywiercanie dziur, które skutecznie niszczy dane i unieruchamia nośnik. 

 

Wykorzystanie metody mechanicznej

Metody mechaniczne polegają na mechanicznym niszczeniu nośników poprzez jego rozdrobnienie. Często także wystarczy zniszczyć ich pierwszą warstwę, czyli powierzchnię magnetyczną, aby skutecznie zakłócić ich pracę. Wykorzystując, którąś z tych metod, bardzo ciężko jest odzyskać jakiekolwiek dane. Nie da się bowiem złożyć w całość pociętego na wiór dysku. 

 

Metoda magnetyczna niszczenia nośników

Metoda magnetyczna polega na wykorzystaniu urządzeń demagnetyzujących, które wytwarzają impulsowe i silne pole magnetyczne, tym samym dezorganizując ustawienie domen magnetycznych. Takie niszczenie danych możliwe jest poprzez użycie urządzeń ręcznych, jak i mechanicznych, zwanych także cyfrowymi. Charakteryzuje je przede wszystkim wysoka skuteczność.