Do czego służą kondensatory? Sklep, działanie, cena

Do czego właściwie służą kondensatory? Dowiedz się, jak działają, ile kosztują oraz jak możesz je wykorzystać.

Czym jest kondensator?

To elementy elektryczne lub elektroniczne składające się z dwóch okładek (przewodników), pomiędzy którymi znajduje się warstwa dielektryka – izolatora elektrycznego. Ten ostatni bardzo słabo przewodzi prąd elektryczny, a wpływa na to jeden z dwóch czynników:

 1. niska koncentracji ładunków swobodnych,
 2. ich niska ruchliwość,

Oba te zjawiska mogą zresztą pojawiać się jednocześnie.

Kondensatory stanowią przerwy w obwodach elektrycznych. Obok rezystorów oraz cewek kwalifikuje się w układach jako elementy pasywne. Ich zastosowanie w elektryce czy elektronice (i nie tylko) jest bardzo szerokie, dlatego warto przybliżyć sposób ich działania.

Jak działa kondensator?

Choć posiadają niezwykle szeroki zakres funkcjonalności, ich budowa oraz zasada działania są bardzo proste. Streścić ją można w 3 krokach:

 1. Do dwóch okładek oddzielonych izolatorem przyłożone zostaje napięcie stałe.
 2. Pomiędzy przewodnikami wytwarza się pole elektryczne, w wyniku czego na okładkach gromadzą się ładunki.
 3. Kondensator zostaje naładowany – po odłączeniu go od źródła napięcia zgromadzone ładunki pozostają na okładkach

Skondensowaną w ten sposób energię elektryczną można przechowywać i wykorzystać w dowolnym momencie. O tym, ile ładunków może zgromadzić kondensator, decyduje jego pojemność wyrażana w faradach (F). Urządzenie posiada większą pojemność, im większa jest powierzchnia okładek, mniejsza odległość występuje pomiędzy nimi oraz im „lepszy” dielektryk znajduje się pomiędzy izolatorami.

Rodzaje

Kondensatory dzieli się ze względu na rodzaj materiałów przewodzących oraz dielektryka. Wśród najpopularniejszych wyróżniamy:

 • elektrolityczne – o bardzo wysokich pojemnościach,
 • poliestrowe (foliowe) – charakteryzujące się dobrą stabilnością parametrów i dobrą pracą przy wysokich napięciach
 • ceramiczne – najczęściej stosowane, o niskich pojemnościach, ale ze świetną stabilnością, dobrze trzymające nominalną pojemność,
 • powietrzne – znakomicie pracujące przy wysokich częstotliwościach.

Innymi rodzajami są kondensatory: papierowe, niobowe, polimerowe i hybrydowe, audio, tantalowe czy polipropylenowe. Wyróżniamy także kondensatory SMD, TMT, MLCC, do silników, lamp, trymery czy superkondensatory.

Do czego służą kondensatory?

Elementy te mają bardzo wiele zastosowań, jednak do ich podstawowych funkcji zaliczamy:

 • magazynowanie oraz wytwarzanie energii elektrycznej,
 • pomiar czasu,
 • minimalizowanie wahań napięcia w urządzeniach zasilających,
 • wytwarzanie konkretnych konfiguracji pól elektrycznych,
 • emisję drgań elektromagnetycznych.

Ile kosztują kondensatory? Sklep i cena

Wachlarz cen kondensatorów jest na rynku naprawdę szeroki, a ich ceny wahają się od kilku do kilkuset złotych. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj czy jaka pojemność są Ci potrzebne.

Gdzie szybko i prosto znaleźć kondensatory? Po wpisaniu w Google „kondensatory sklep” pojawią się nam lista sklepów posiadająca ten produkt. Niektóre oferują dopasowanie poszczególnych parametrów dzięki wykorzystaniu filtrów. Może się to okazać pomocne, jeśli chcesz lepiej się rozeznać i wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.