Chwytaki podciśnieniowe Schmalz

Chwytaki podciśnieniowe są znakomitym rozwiązaniem w przypadku procesów produkcyjnych wymagających precyzyjnego przemieszczania lub przytrzymywania przedmiotów. Zwłaszcza elementów narażonych na uszkodzenia mechaniczne lub spowodowane promieniowaniem elekromagnetycznym. Dlatego w wielu procesach stosuje się znacznie prostszą, ale jednocześnie mającą wiele zalet metodę – zasysanie przedmiotu za pomocą podciśnienia. Ważną cechą tego rozwiązania stanowi skalowalność oraz łatwość użycia. Równie dobrze można jej użyć do przenoszenia miniaturowych elementów, takich jak koła zębate zegarków lub układów scalonych w przemyśle elektronicznym, jak i dużych, takich jak części pojazdów czy arkuszy blachy fabryce motoryzacyjnej, desek czy elementów mebli.

Jak działa chwytak podciśnieniowy?

Typowy system chwytaków podciśnieniowych składa się z szeregu elementów – przyssawki próżniowej (lub głowicy z szeregiem przyssawek), elementów montażowych, generatora podciśnienia, a także zaworów, przełączników, czujników i przewodów. Każde urządzenie jest tak podatne na awarię, jak jego najdelikatniejszy komponent. W przypadku urządzeń podciśnieniowych dla automatyki – taką częścią są przyssawki próżniowe. Niemniej, od szczelności i sprawność całej instalacji podciśnieniowej zależy nie tylko sprawna praca, ale i bezpieczeństwo pracowników. Z tego powodu, kiedy podjęliśmy decyzję rozszerzenia katalogu TME o chwytaki podciśnieniowe, nasz wybór padł na sprawdzoną markę o światowej renomie, firmę SCHMALZ, które oferuje kompleksowe rozwiązania dla automatyki.

Technika podciśnieniowa od SCHMALZ w ofercie TME

Międzynarodowy koncern SCHMALZ ma swoje korzenie w Niemczech. Jego obszerna oferta obejmuje wszystkie komponenty niezbędne do zbudowania całego przenośnika podciśnieniowego. Wykonanie go, chociaż z powodu zasady swojego działania wydaje się proste, może nastręczać pewnych trudności. Dlatego firma SCHMALZ zatrudnia wielu doświadczonych inżynierów oraz doradców klienta, którzy chętnie pomagają w doborze komponentów odpowiednich do potrzeb. Natomiast TME, jako dystrybutor marki, zapewnia stałą dostępność komponentów w magazynie wysyłkowym – co pozwala w najkrótszym możliwym czasie dostarczyć naszym Klientom części, których potrzebują. W pierwszej kolejności będą to przyssawki podciśnienowe.

Przyssawki próżniowe i eżektory

Jakość zastosowanych przyssawek próżniowych jest kluczowym czynnikiem w procesie budowy chwytaka podciśnieniowego. Jako element który posiada bezpośredni kontakt z przenoszonym obiektem, jest zawsze narażona na uszkodzenia mechaniczne. Powierzchnie obiektów często posiadają ostre krawędzie, podwyższoną temperaturę lub są pokryte smarami, olejami oraz innymi chemikaliami. Przyssawki próżniowe firmy SCHMALZ dzięki zastosowanym materiałom oraz specjalnym kształtom, zawsze zapewniają pewne i szczelne połączenie, a co za tym idzie, bezpieczną pracę.

SMZ.10.01.01.00101

Materiał, z którego jest wykonana przyssawka podciśnienowa, powinien być dopasowany do materiału oraz właściwości (np. ciepło) chwytanego obiektu. Miękkiego „dotyku” będą wymagały drobne elementy elektroniczne – a całkiem inne umocowanie należy zastosować w kontakcie z drewnem czy np. elementami karoserii. Dlatego w naszym katalogu znalazły się przyssawki wykonane z elastoduru, jak również silikonu i odpornego na temperaturę tworzywa HT1. Osobną, licznie reprezentowaną grupę stanowią produkty wykonane z kauczuku akrylonitrylo-butadienowego (nazywanego w skrócie NBR). Substancja ta stosowana jest do różnorodnych celów w najbardziej wymagających obszarach, jak np. przemysł energetyczny czy motoryzacyjny.

W zależności od potrzeb, nasi Klienci mogą zakupić przyssawki do chwytaków podciśnienowych o średnicy od kilku milimetrów do 21cm. Podobnie prezentuje się rozpiętość oferty pod względem promienia krzywej dostępnych produktów.

Zobacz przyssawki i eżektory SCHMALZ w katalogu »

Eżektory oferowane przez Schmalz mają różne wymiary. Są wydajne, efektywne, a wewnątrz nich zintegrowano tłumik. Nadają się do systemów scentralizowanych i rozproszonych. Wybrane modele można łączyć szeregowo: zamontować bezpośrednio na przewodzie/rurce. Dodatkową opcją jest funkcja oszczędzania sprężonego powietrza, a także sterowania zasilaniem oraz przebiegiem procesu chwytania.

Pompy podciśnienia i osprzęt

Elektryczne generatory podciśnienia oferowane przez SCHMALZ nie wymagają zasilania sprężonym powietrzem. Wbudowane inteligentne funkcje sterowania ułatwiają odpowiednie, ekonomiczne zastosowanie generatora w aplikacji. Kształt obudowy predysponuje je zwłaszcza do aplikacji budowanych z zastosowaniem ramion robotów lub stacjonarnego przenoszenia materiałów z wykorzystaniem cobotów, czyli robotów współpracujących. Mogą być zasilane napięciem 24VDC, 120VAC lub 240VAC. Wytwarzają potrzebne podciśnienie przy stosunkowo cichej pracy na poziomie ok. 60dB.

SMZ.10.03.01.00112

Poza szeregiem niezbędnych elementów, takich jak mocowanie przyssawki czy złączka, do oferty TME trafiły również tłoki sprężynowe, Są to elementy pozwalające dodatkowo amortyzować pracę chwytaka podciśnieniowego. Jest to jeden z mechanicznych komponentów szczególnie narażony na powstanie nieszczelności spowodowanych długotrwałą pracą. Dlatego gorąco polecamy stosowanie oryginalnych komponentów od marki SCHMALZ – pozwalających zmaksymalizować sprawność produkcji przy jednoczesnym zminimalizowaniu awaryjności.

źródło: tme.eu