Uniwersalne przełączniki wandaloodporne marki SCHURTER

Gdzie stosuje się przełączniki wandaloodporne?

Z urządzeniami elektronicznymi spotykamy się dziś nie tylko w domach i zakładach pracy – ale również w przestrzeni publicznej. Na tym etapie technologicznej rewolucji powstała konieczność stosowania wyjątkowo trwałych i odpornych względem warunków atmosferycznych elementów interfejsu użytkownika. Najprostszym z tych elementów jest zwykły przycisk – taki, jaki znajdujemy w autobusie, pociągu, bramce parkingowej, windzie, bankomacie czy na przejściu dla pieszych. Przyciski te, zwane wandaloodpornymi, z powodu swej powszechności, wydają się czymś banalnym. Niemniej jednak, są wynikiem długoletnich eksperymentów, precyzyjnej inżynierii oraz specjalistycznych technologii produkcji.

Przykład wandaloodpornego, piezoelektrycznego przełącznika marki SCHURTER o klasie szczelności IP67

Firma SCHURTER to szwajcarski producent specjalizujący się w komponentach zabezpieczających obwody elektryczne i elektroniczne. Oprócz bezpieczników, filtrów przeciwzakłóceniowych czy złącz zasilających, w portfolio marki SCHURTER znaleźć można wybór przełączników wandaloodpornych, przystosowanych do różnych aplikacji. Ich producent, światowy lider w swojej dziedzinie, dokłada wszelkich starań, by produkty sygnowane logotypem SCHURTER spełniały najbardziej wymagające standardy (międzynarodowe i przemysłowe), a także odznaczały się trwałością i niezawodnością.

Jakie są rodzaje przełączników wandaloodpornych?

Klasycznym rozwiązaniem dla przełączników wandaloodpornych są przełączniki przyciskane, tj. specjalnie zaprojektowane przyciski mechaniczne. Stosowane są przeważnie w pomieszczeniach zamkniętych, w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Ich konstrukcja opiera się na zamknięciu mikroprzełącznika w szczelnej, odpornej na „niedelikatne” użytkowanie obudowie. Dzięki takiemu projektowi komponent z powodzeniem można podłączyć do obwodu przystosowanego do zwykłych przełączników (co jest istotne np. w przypadku stosowania ustandaryzowanych modułów). Produkty te zazwyczaj są ocynkowane, wykonane ze stali kwasoodpornej lub aluminium, co zapobiega korodowaniu, a także ułatwia utrzymanie ich w czystości, a także regularną dezynfekcję. Niektóre modele posiadają wbudowaną diodę LED, czyli podświetlenie przycisku, które może też pełnić funkcję informacyjną (na przykład mrugające światło, które sygnalizuje ruch windy lub potwierdza przyciśnięcie). Wszystkie te cechy znajdziemy także w pozostałych rodzajach przycisków wandaloodpornych.

Przełączniki piezoelektryczne nie posiadają części ruchomych. Po dotknięciu powierzchni przycisku, następuje przekazanie impulsu elektrycznego do obwodu. Są to trwałe elementy, których dodatkową zaletą jest beziskrowość. Dzięki swojej charakterystyce mogą być stosowane we wnętrzach zawilgoconych (np. w kabinach prysznicowych), a także w pomieszczeniach, gdzie przechowuje się łatwopalne substancje. Znajdują również zastosowanie w aplikacjach zewnętrznych, dlatego przyciski marki SCHURTER produkowane są w klasie szczelności IP67. Zwykle używa się ich jako elementu obwodów sterujących, ponieważ przystosowane są do prądów nieprzekraczających 1A.

Pojemnościowy przełącznik SCHURTER o podświetlaniu RGB

Ostatnim rodzajem są przełączniki pojemnościowe. Działają one na tej samej zasadzie co pojemnościowe czujniki dotyku używane np. w ekranach telefonów komórkowych. Odznaczają się wyjątkową czułością oraz niezużywalnością. W tej kategorii spotkamy też najnowocześniejsze rozwiązania marki SCHURTER, jak np. podświetlanie realizowane za pomocą LED-ów RGB. Pełna gama kolorów może posłużyć jako element sygnalizacyjny lub pełnić funkcję estetyczną.

Na które właściwości przełącznika należy zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego przełącznika będzie uzależniony od wielu czynników. W zależności od aplikacji, konstruktor może potrzebować konkretnej konfiguracji styków, specyficznej budowy przycisku czy określonej liczby pozycji stabilnych (1 lub 2). Dlatego w naszym katalogu znalazły się przyciski o konfiguracjach DPDT, DPST, SPDT, a także SPST (również w wersjach NO); elementy wklęsłe i wypukłe; wyposażone w uszczelki itp. Możliwe, że najważniejszą cechą przedstawionych tu elementów jest ich producent. Marka SCHURTER, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu i dbałości o jakość oraz trwałość produktów, zasłużyła na miano jednego ze światowych liderów w produkcji przycisków wandaloodpornych. Dlatego polecamy zapoznanie się z artykułami tego producenta – dostępnymi bezpośrednio z naszych magazynów.

źródło: tme.eu