Zasilacze LS oraz DRB od TDK-Lambda

 

  • Seria LS – modułowe, impulsowe zasilacze
  • Wszechstronne zasilacze DRB montowane na szynie DIN

W aplikacjach przemysłowych i innych zastosowaniach profesjonalnych kluczową rolę odgrywa element zasilający. Jego zawodność bywa jedną z najczęstszych przyczyn awarii sprzętu. Zasilacz zawsze będzie narażony na zakłócenia płynące z sieci energetycznej, przeciążenia czy przegrzanie. Dodatkowo, jego sprawność bezpośrednio przekłada się na ekonomię całego urządzenia, a od poprawnej stabilizacji napięcia uzależniona jest żywotność wszystkich zasilanych komponentów. Co może najważniejsze – jakość zasilacza bezpośrednio wiąże się z bezpieczeństwem użytkowników.

Wybierając źródło zasilania do projektu, projektowanego urządzenia czy konserwowanej/serwisowanej maszyny, należy mieć na uwadze wszystkie wymienione cechy. Oczywiście, fundamentalny jest dobór odpowiednich parametrów zasilacza. Dlatego w katalogu TME dbamy o dobór najlepszych rozwiązań od renomowanych producentów. Jednym z takich dostawców jest TDK-Lambda, która za pośrednictwem TME oferuje szeroki wybór produktów do zastosowań profesjonalnych. Poniżej przyjrzymy się dwóm nowościom w naszej ofercie. Są to serie LS oraz DRB. Obydwie uniwersalne, doskonale przystosowane do zróżnicowanych warunków i oferujące wysoką niezawodność.

Seria LS – modułowe, impulsowe zasilacze

Przykład zasilacza serii LS z wyjściem o mocy 150W i napięciu 12V DC.

Niedawno do katalogu TME trafiły impulsowe zasilacze serii LS o mocach od 25W do 200W. Ich sprawność sięga 87%. Posiadają pojedyncze wyjście dostarczające określone, stabilizowane napięcie. W zależności od modelu będzie to od 3,3V do 48V DC. Dzięki takiej rozpiętości charakterystyk, artykuły z tej samej serii mogą być stosowane w różnych aplikacjach – od zasilania niskonapięciowych układów elektronicznych, aż po stosunkowo duże obciążenia indukcyjne (silniki BLDC, silniki krokowe czy elektromagnesy), często stosowane w maszynach precyzyjnych, np. obrabiarkach CNC.

Zasilacze LS pracują w szerokim zakresie napięć wejściowych, który może sięgać od 88V AC do 264V AC. Dzięki temu projekty zasilane rozwiązaniami TDK-Lambda bez żadnych modyfikacji mogą zostać uruchomione praktycznie w każdym kraju świata. Należy tu dodać, że producent zapewnia wytrzymałość na skoki napięcia wejściowego do 300V AC (przy czasie nie dłuższym niż 5 sekund). Producent deklaruje, że średni czas bezawaryjnej pracy (tj. MTFB) wynosi dla produktów z serii LS nawet 900000h. Trwałość na tym poziomie przekłada się na oszczędności, pozwala zmniejszyć koszty serwisowania, konserwacji, a w parkach maszynowych skraca globalny czas przestojów na ciągach transmisyjnych czy liniach produkcyjnych.

Wszechstronne zasilacze DRB montowane na szynie DIN

Serię DRB charakteryzują kompaktowowe rozmiary, wysoka sprawność i wbudowane zabezpieczenia.

Innym ale równie atrakcyjnym rozwiązaniem są produkty TDK-Lambda z serii DRB. Składają się na nią kompaktowe, ekonomiczne zasilacze montowane na szynie DIN. Taka konstrukcja znajduje szereg zastosowań zarówno w przemyśle, jak i innych dziedzinach, np. automatyce, inteligentnych budynkach, systemach alarmowych czy oświetlenia, a nawet gospodarstwach domowych (podobnie jak w przypadku produktów LS , artykuły DRB wymagają do pracy prądu jednofazowego). Zamontowany w szafie sterowniczej albo zwykłej skrzynce rozdzielczej zasilacz oszczędza miejsce i pozwala zorganizować profesjonalną instalację nawet w ograniczonej przestrzeni. Ułatwia też wymianę urządzenia w razie jego awarii.

Linia DRB posiada certyfikaty IEC/EN/UL 60950-1 oraz UL 508, pozostaje zatem zgodna z normami obowiązującymi zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej (a także wielu innych regionach globu). Dodatkowo, wszystkie modele z serii mogą być zasilane napięciem z zakresu od 90V do 264V AC. Produkty tej serii wyróżnia przede wszystkim: sprawność, która może sięgać nawet 93%, oraz niewielkie wymiary. Napięcie wyjściowe to 5V, 12V, 24V lub 48V DC. Oprócz umieszczonych czołowo zacisków śrubowych, produkty wyposażono w diodę LED, która sygnalizuje poprawną pracę urządzenia.

tekst opracowany przez tme.eu