Komputery jednopłytkowe od AAEON

Od komputerów kompaktowych do jednopłytkowych

Dawniej budowa kompaktowego komputera opierała się na wykorzystaniu płyt głównych w formacie ITX i Mini-ITX, ale niewiele odbiegała od „składania” typowego PC. W miarę rozwoju technologii, m.in. zintegrowaniu procesorów graficznych (GPU) z procesorem centralnym (CPU), pojawiły się rozwiązania jednopłytkowe, tj. z większością komponentów fabrycznie preinstalowanych na płycie głównej. Pozwoliło to na daleko idącą miniaturyzację.

Komputery jednopłytkowe na przestrzeni ostatniej dekady zyskały ogromną popularność. Przede wszystkim dzięki swoim parametrom technicznym, które obecnie zbliżają się do oferowanych przez komputery przenośne, przystosowaniu do pracy w warunkach przemysłowych ,*kompaktowym rozmiarom, a także dobremu stosunkowi możliwości do ceny. Ich moc obliczeniowa jest wystarczająca dla większości przemysłowych aplikacji . Dodatkowo, ilość wydzielanego ciepła pozwala na pasywne chłodzenie systemu, co oznacza praktycznie bezgłośną pracę urządzenia. Ze względu na swoje możliwości i przystępną cenę, komputery jednopłytkowe wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu m.in. w automatyce (sterowanie procesami, obróbka danych), energetyce, transporcie, aplikacjach mobilnych, systemach sieciowych i komunikacyjnych, w aplikacjach związanych z przetwarzaniem obrazu, w automatach vendingowych, kioskach informacyjnych, automatycznych skrzynkach pocztowych itd. Znajdują również swoje miejsce w sektorze elektroniki konsumenckiej (multimedia, rozrywka) i edukacyjnym (nauka w zakresie programowania i robotyki).

Wielu światowych producentów dostrzegło potencjał komputerów jednopłytkowych. Klienci mogą dziś wybierać w bogatym asortymencie, zróżnicowanym pod względem specyfikacji oraz przeznaczenia. Przemysłowych komputerów jednopłytkowych nie zabrakło w katalogu TME. Poniżej przedstawiamy wybór najnowszych rozwiązań od jednego z naszych czołowych dostawców, którym jest AAEON (wchodzący w skład grupy ASUS). Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0, Internetu Rzeczy (IoT) i pokrewnych dziedzin.

Nowości od AAEON

Nowości marki AAEON w naszej ofercie oparte zostały na procesorach Intel® o 64-bitowej architekturze x86-64. Pierwszym jest Celeron® N3350 wyposażony w dwa rdzenie, zintegrowany układ graficzny HD Graphics 500, cache wielkości 2MB. Działa z częstotliwością od 1,1GHz do 2,4GHz w trybie burst (tj. pracy pod obciążeniem). Drugi procesor to Pentium® N4200(znamy wcześniej pod oznaczeniem Apollo Lake) o podobnej specyfikacji, jednak czterordzeniowy, taktowany zegarem 2,5GHz oraz wyposażony w silnik graficzny Intel® HD Graphics 500/505 (Intel® Gen9).

Wszystkie produkty oferują gigabitowe złącza Ethernet, posiadają porty USB w wersji 3.2, obsługują pamięci DDR3L, a w większości dają możliwość rozbudowy poprzez karty rozszerzeń M.2. Specyfikację tych komputerów omówimy w dalszej części, poniżej prezentujemy tabelę porównującą ich podstawowe cechy.

Model Format Procesor Wbudowana SSD Pamięć RAM Obudowa
PICO-APL1-A10-F001 Pico-ITX Intel® Pentium® N4200 brak brak (do 8GB) brak
PICO-APL4-A10-F003 Pico-ITX Intel® Pentium® N4200 32GB 4GB brak
PICO-APL4-SEMI-A10-S001 Pico-ITX Intel® Celeron® N3350 32GB 2GB metalowa
PICO-APL4-SEMI-A10-S003 Pico-ITX Intel® Pentium® N4200 32GB 4GB metalowa
EMB-APL1-A10-3350-F1-LV Mini-ITX Intel® Celeron® N3350 brak brak (do 8GB) brak
EMB-APL3-A10-4200-F1-LV Mini-ITX Intel® Pentium® N4200 brak brak (do 8GB) brak

Komputery PICO-APL1 oraz PICO-APL4

Komputer PICO-APL1 o rozmiarach 100x72mm.
Komputer PICO-APL1 o rozmiarach 100x72mm.

Komputer PICO-APL1-A10-F001 wyposażono w zintegrowany procesor, lecz użytkownikowi pozostawiono jego doposażenie w pamięć RAM oraz nośnik, który będzie pełnił funkcję dysku twardego. Pamięć operacyjna DDR3L jest instalowana w standardowym złączu SODIMM (maks. częstotliwość obsługiwanych modułów to 1867MHz), natomiast pamięć nieulotną można podłączyć przez interfejs SATA (np. dysk twardy 2,5”) lub umieścić w złączu mSATA (w formie modułu SSD). Chociaż brak wbudowanych pamięci może się wydawać wadą – należy zwrócić uwagę, że takie rozwiązanie ułatwia rozbudowę i serwisowanie komputera. Uszkodzenie układów RAM lub HDD w systemach typu embedded zazwyczaj oznacza konieczność wymiany kompletnej jednostki.

Dodatkowo: model ten posiada złącze LVDS przeznaczone do komunikacji z matrycami LCD (dwa kanały, 18- lub 24-bitowe). Pozwala to na budowę urządzeń tańszych, energooszczędnych i bardziej niezawodnych, ponieważ docelowy wyświetlacz nie musi posiadać sterownika HDMI.

Model PICO-APL4-A10-F003 wyposażono w pamięć eMMC 32GB oraz 2GB RAM. Na płycie znajdziemy dwa gniazda typu M.2 (format E 2230 lub B 2280), które mogą zostać wykorzystane do przechowywania danych lub rozbudowy komputera, np. o moduł umożliwiający komunikację Bluetooth lub WiFi. Sygnał wideo może zostać wysłany przez port HDMI lub eDP (Embedded DisplayPort). Podobnie do modelu PICO-APL1, również ten produkt posiada wbudowaną kartę sieciową połączoną z procesorem przez szynę PCIe – jednak w tym przypadku użytkownik otrzymuje do dyspozycji dwa niezależne porty Ethernet. W połączeniu z procesorem o architekturze x86-64 (obsługiwanym m.in. przez system Windows i Linux) stawia to produkty AAEON o klasę wyżej od konkurencyjnych rozwiązań.

Obydwa komputery zasilane są napięciem 12V DC. Zainstalowano w nich także złącza dedykowane magistrali I2C (lub SMBus), wyprowadzenie na gniazdo COM (RS-232/422/485), a także port rozszerzeń BIO. Ten ostatni łączy w sobie kilka magistrali: PCIe, USB, GPIO, a także wyjście audio.

Akcesoria

Radiator z wbudowanym wentylatorem (oficjalne akcesorium AAEON).
Radiator z wbudowanym wentylatorem (oficjalne akcesorium AAEON).

W katalogu TME znaleźć można akcesoria przeznaczone do skuteczniejszego chłodzenia wyżej opisanych komputerów. Dla PICO-APL1-A10-F001 są to moduł chłodzenia pasywnego oraz aluminiowy radiator przylegający do procesora (pasta termoprzewodząca w zestawie), z otworami montażowymi dla wentylatora 60mm. Model PICO-APL4-A10-F003 może zostać wyposażony w jeden z dwóch podobnych modułów, PICO-APL4-HSK01 lub PICO-APL4-HSP01. Producent przygotował również radiator z wbudowanym wentylatorem (zasilanym z płyty głównej komputera). Rozwiązanie to charakteryzuje się niskim profilem i znakomicie sprawdzi się przy odprowadzaniu ciepła w czasie intensywnej pracy procesora.

Komputery PICO-APL4-SEMI

Komputer w wariancie SEMI wyposażony w metalową obudowę.
Komputer w wariancie SEMI wyposażony w metalową obudowę.

Komputery PICO-APL4-SEMI to, jak sama nazwa wskazuje, produkty pokrewne wyżej opisanemu modelowi PICO-APL4. Jednak w tym wypadku są przystosowane do użycia w warunkach przemysłowych, jako sterowniki systemów automatyzacji, maszyn, a także innych urządzeń pracujących w trudnych warunkach środowiskowych. Produkty zostały zamknięte w metalowej obudowie, pełniącej rolę radiatora, a zarazem ekranującej system przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Urządzenia wyposażono w gwintowane złącze zasilania (uodpornione na wibracje). Pod względem możliwości i dostępnych interfejsów główną różnicą jest brak portu roszerzeń BIO, jako że konstrukcja PICO-APL4-SEMI nie przewiduje rozbudowy przez piętrowe łączenie płytek.

 

Ze względu na odporność mechaniczną, wysokiej klasy procesory, a także niskie użycie energii (poniżej 20W), komputery te znakomicie sprawdzą się do aplikacjach „terenowych”. Mogą to być czujniki i sterowniki monitoringu miejskiego, trackery GPS i centra multimedialne w pojazdach (np. komunikacji publicznej), sterowniki multimedialnych reklam ulicznych, a także jednostki centralne w autimatach sprzedażowych, biletomatach, interaktywnych kioskach informacyjnych itp.

Komputery EMB w formacie Mini-ITX

Komputery AAEON o symbolach EMB-APL1-A10-3350-F1-LV oraz EMB-APL3-A10-4200-F1-LV znacząco nie różnią się możliwościami. Wymiary tych urządzeń (format Mini-ITX, tj. 170x170mm) pozwoliły producentowi wyposażyć je wwiele funkcjonalności.. Są to, pod wieloma względami, „starsi bracia” PICO-APL1 oraz PICO-APL4 – uniwersalne rozwiązania, nie ograniczające projektantów i programistów. Komputery są w pełni kompatybilne z systemami Linux (dystrybucja Ubuntu) i Windows 10.Powyższa ilustracja przedstawia układ płyty głównej EMB-APL3-A10-4200-F1-LV. Na górze znalazły się standardowe wyprowadzenia znane z komputerów osobistych (od lewej): wyjście liniowe audio, 4 porty USB 3.2, gniazda VGA, DisplayPort oraz HDMI, oraz gniazdo zasilania umożliwijące pewne połaczenie z zasilaczem. Na płycie umieszczono 12-voltowe złącze w standardzie ATX, a także dwa gniazda SODIMM, wyjście PWM wentylatora (opcjonalne chłodzenie aktywne). Wzorem mniejszych modeli, zainstalowano wyjście sygnału LVDS (sterowanie panelem LCD) oraz eDP. Gniazda M.2 2230 oraz 2242 mogą posłużyć do zainstalowania kart rozszerzeń, jak i pamięci (dodatkowo, obok znalazło się gniazdo SATA). Po lewej stronie (od dołu) widoczne są: kołkowe złącze do podłączenia elementów panelu frontowego (włącznik, reset, sygnalizacja aktywności), wyjścia dla 6 portów szeregowych COM oraz 4 USB (2.0) , gniazdo PCIe oraz złącze multimedialnego interfejsu HD Audio.

Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Oryginalne źródło tekstu: https://www.tme.eu/pl/news/library-articles/page/43137/Komputery-jednoplytkowe-od-AAEON/