Precyzyjne liczniki czasu i impulsów marki Trumeter

  • Liczniki czasu pracy
  • Liczniki impulsów
  • Liczniki wielofunkcyjne
  • Przekaźniki czasowe

Liczniki czasu pracy i przebiegu są nieodzownym elementem wszystkich maszyn. Pomagają ocenić zużycie całych mechanizmów, jak również ich poszczególnych elementów, co ułatwia prace serwisowe. Stanowią też niezbędny element w zakładach stosujących metodę konserwacji predykcyjnej/prewencyjnej. Są także powszechnie stosowane w przypadku urządzeń wypożyczanych i leasingowanych, w których służą do kontrolowania czasu i intensywności eksploatacji. Ze względu na szerokie pole zastosowania, a co za tym idzie zróżnicowane aplikacje, liczniki dzielimy na te wskazujące czas pracy oraz liczbę impulsów (np. oznaczających pojedynczy cykl przebiegu). Urządzenia te mogą także dekrementować, to znaczy odejmować czas/liczbę impulsów od wprowadzonej wartości.

Ponieważ liczniki pełnią ważną funkcję, muszą być możliwie bezawaryjne, a przy tym niepodatne na manipulację. Dlatego w katalogu TME umieszczamy wyłącznie produkty wysokiej klasy, sprawdzonych marek, których artykuły cieszą się międzynarodowym zaufaniem. Jedną z takich firm jest Trumeter, producent specjalizujący się wytwarzaniu liczników, chociaż posiadający w swojej ofercie wiele dobrej jakości rozwiązań z dziedzin pokrewnych. Poniżej przedstawiamy produkty tego dostawcy – szeroki wachlarz rozwiązań, z którego nasi klienci z pewnością wybiorą odpowiednie rozwiązanie do swoich aplikacji. Należy w tym miejscu podkreślić, że wszystkie opisywane artykuły są dostępne bezpośrednio z magazynów TME, co gwarantuje szybką dostawę.

Liczniki czasu pracy

Wszystkie produkty Trumeter spełniają przemysłowe standardy obowiązujące w Ameryce Północnej, Europie, a także innych zakątkach globu. Ich podstawowy podział technologiczny to dwie grupy: wskaźniki elektromechaniczne oraz cyfrowe. W wypadku tych drugich, pamięć urządzenia podtrzymywana jest za pomocą trwałej, umieszczonej w obwodzie baterii, dla której producent gwarantuje nawet 10-letnią żywotność.

 

Elektromechaniczny wskaźnik czasu pracy marki Trumeter
Elektromechaniczny wskaźnik czasu pracy marki Trumeter

Liczniki elektromechaniczne mogą zliczać czas w zakresie do 100 000 godzin. Zaprojektowano je z myślą o montażu w panelu, np. konsoli kontrolnej lub urządzeniu biurowym. Niektóre modele, jak na przykład seria 720 (numer serii rozpoznajemy po pierwszych cyfrach symbolu produktu), wyposażono dodatkowo w uszczelki, które pozwalają na periodyczne przebywanie licznika bez obawy o jego uszkodzenie. Źródło zasilania (oraz monitorowany sygnał) podłączane są do liczników za pomocą wsuwanych złączy 6,3mm lub zacisków śrubowych. Napięcie zasilania uzależnione jest od serii i modelu, a może sięgać od 10V DC lub 24V AC do 264V AC/DC.

W przypadku liczników elektronicznych znajdziemy produkty o klasie szczelności IP65 i IP66, to jest praktycznie niepodatne na zawilgocenie czy zapylenie. W ich wypadku maksymalny czas może sięgać nawet 10 milionów godzin (w ramach ciekawostki: warto zauważyć, że jest to okres ponad 1000 lat). Wersje cyfrowe, wyposażone w wyświetlacze LCD, posiadają dodatkowe funkcjonalności. Przykładowo, urządzenia serii 6300 mogą działać rewersyjnie (tj. odliczać), jak również sygnalizować przekroczenie zadanych czasów alarmem (3 programowalne wartości). Co więcej, w ich przypadku użytkownik otrzymuje możliwość regulowania dokładności licznika, które odbywa się przez przesunięcie znaku dziesiętności. W ten sposób możliwy jest pomiar bardzo precyzyjny, z dokładnością przebiegu do 40Hz (0,025s).

Liczniki impulsów

Elektroniczny licznik impulsów Trumeter montowany na panelu.
Elektroniczny licznik impulsów Trumeter montowany na panelu.

Trumeter oferuje również wskaźniki całkowicie pozbawione elementów elektrycznych, a mianowicie mechaniczne liczniki impulsów. Będzie to szczególnie istotne w trudnych warunkach środowiskowych i maszynach starych typów (lub ręcznych), a także w przypadku urządzeń powodujących poważne zakłócenia elektromagnetyczne, które mogłyby zafałszować wynik zliczania uzależnionego od komponentów elektronicznych.

 

W przypadku elektromechanicznych liczników każda inkrementacja wymaga, by mechanizm wykonał pewien określony ruch. Zazwyczaj oznacza to poważne obniżenie maksymalnej częstotliwości, z jaką mogą pracować elementy wykonane w tej technologii. A jednak precyzyjne produkty Trumeter przystosowano do przebiegów o długości nie przekraczającej 60ms. Produkty te są popularnym rozwiązaniem m.in. w odlewniach, drukarniach, a także maszynach przeznaczonych do obróbki materiałów, jak np. wykrawarkach. W przypadku niektórych modeli (serii 10) producent oferuje wersje, w których zerowanie licznika odbywa się za pomocą klucza – co pomoże uniknąć przypadkowego (i niepowołanego) zresetowania wskazań.

Cyfrowe liczniki impulsów charakteryzuje wysoka uniwersalność. Mogą współpracować z czujnikami różnych rodzajów, operujących nawet bardzo niskimi napięciami (np. próg dla serii 7111 to 0,7V DC). Oferują duże, w niektórych przypadkach podświetlane wyświetlacze. Należy też zwrócić uwagę, że niektóre modele posiadają funkcję zdalnego odczytu i zerowania.

Liczniki wielofunkcyjne

Panelowy licznik z funkcją tachometru.
Panelowy licznik z funkcją tachometru.

Widoczny na ilustracji TRU-8981-1 to przykład programowalnego licznika mogącego pełnić różne funkcje. Poza opcją zliczania impulsów czy czasu pracy, może jednocześnie zliczać impulsy odebrane w ramach pojedynczej partii (np. liczba sztuk towaru w opakowaniu i suma wszystkich zapakowanych artykułów). Możliwe jest także automatyczne wyświetlanie procentowego stosunku tych dwóch zmiennych. Urządzenia wyposażone są w moduł komunikacyjny obsługujący szeregowy standard RS232/RS485 (a właściwie przemysłowy protokół Modbus). Posiadają także tryb pracy tachometru/częstotliwościomierza. Wyraźny, LEDowy wyświetlacz oraz klawiatura zapewniają czytelność wyniku i łatwą obsługę. Zarówno zerowanie licznika, jak i sama klawiatura mogą zostać programowo zablokowane (zabezpieczone szyfrem) z menu urządzenia.

Przekaźniki czasowe

 

Przekaźnik czasowy z wyświetlaczem LCD o pojedynczym wyjściu.
Przekaźnik czasowy z wyświetlaczem LCD o pojedynczym wyjściu.

Przekaźniki czasowe serii 785X to przykład pokrewnego artykułu z oferty Trumeter. Są to modułowe, montowane na szynie DIN przekaźniki mogące załączać/rozłączać wskazane obwody w programowalnych okresach od 0,1s do 999 godzin. Artykuły wyposażono w wyświetlacz i 8 lub 18 (zależnie od modelu) trybów pracy. Są to m.in. załączanie z opóźnieniem, generowanie opóźnionego impulsu, interwał, pętla o zadanej częstotliwości itd. Obudowa 785X ma szerokość znormalizowanego slotu zaś napięcie zasilania dla tych urządzeń wynosi od 24V do 240V AC/DC. Status przekaźnika sygnalizowany jest przez diodę LED.

 

 

Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Oryginalne źródło tekstu: https://www.tme.eu/pl/news/library-articles/page/43441/Precyzyjne-liczniki-czasu-i-impulsow-marki-Trumeter/