Kabel UTP vs FTP?

Rodzaj założonego kabla sieciowego często ma kluczowy wpływ na jakość działania sieci. Niezależnie od tego, czy jest ona przeznaczona do użytku domowego, czy też firmowego. Dlatego każdy, kto chce skutecznie wykorzystać zalety sieci przewodowej, powinien się zastanowić, co będzie lepsze: kabel UTP, czy też kabel FTP.

Kable FTP i UTP. Uporządkowane nazewnictwo

Dla uporządkowania informacji, na początek warto wyjaśnić kwestię nazewnictwa. Zgodnie z normą ISO/IEC 11801:200 kabel potocznie określany jako UTP to skrętka komputerowa nieekranowa U/UTP. Z kolei kabel FTP zgodnie z normą to skrętka komputerowa foliowana F/UTP. Oczywiście oprócz skrętek F/UTP (kiedyś FTP) i U/UTP (kiedyś UTP) wyróżnić można także 5 pozostałych rodzajów skrętek ekranowanych.

Kabel U/UTP

Obecnie jest to najpopularniejszy rodzaj okablowania w przypadku sieci internetowych. Poszczególne skrętki mogą przynależeć do odmiennych kategorii. Będzie się to przekładać m.in. na jego grubość, a tym samym na częstotliwość działania, prędkość przesyłania sygnału oraz na odległość, na jaką kabel może transmitować dane.

Kluczową cechą odróżniającą kabel UTP od FTP jest brak ekranowania. Oznacza to, że skręta UTP jest wyraźnie bardziej podatna na wszelkie zakłócenia elektromagnetyczne. Jeżeli więc kabel będzie położony w pobliżu urządzeń lub maszyn, to jego działanie może zostać zaburzone. Może się stać podobnie, jeżeli skrętka będzie biegła obok sieci elektrycznej lub w sytuacji, gdy kabel zostanie położony na zewnątrz. Wbrew pozorom w środowisku zewnętrznym występuje wiele źródeł zakłóceń.

Innym czynnikiem, który może wpływać na okablowanie UTP, jest jego długość. W przypadku stosunkowo niewielkich odległości doskonale sprawdzi się zwykła skrętka UTP. Podsumowując, jeżeli kabel UTP nie będzie narażony na zakłócenia elektromagnetyczne oraz nie będzie prowadzony, na dużych odległościach, to sprawdzi się bardzo dobrze.

Kabel F/UTP

W tym wypadku ma się do czynienia z ekranowaniem, które pozwala ochronić sygnał przed szkodliwym działaniem zakłóceń elektromagnetycznych. Z tego względu ten rodzaj okablowania jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle. Ze względu na swoje właściwości może tworzyć szybkie i bezawaryjne sieci komputerowe biegnące w pobliżu sieci elektrycznych, czy też obok maszyn i urządzeń.

Również w przypadku puszczenia kabla FTP na duże odległości nie będzie problemów z jakością połączenia. Należy jednak zwrócić uwagę na istotny czynnik, jakim jest uziemienie. Jeżeli nie zostanie ono wykonane prawidłowo, to może mieć pewność, że sieć FTP zawiedzie i będzie wyraźnie mniej efektywna nawet od kabli UTP. Skrętka typu FTP jest także wyraźnie droższa od kabli nieekranowanych.

Kabel UTP czy FTP – który wybrać?

To, na który rodzaj najlepiej się zdecydować, zależy od sytuacji. W przypadku użytku domowego wybranie kabla FTP zwykle nie jest konieczne. Co więcej, zdecydowanie się na taką skrętkę może generować problemy takie jak np. potrzeba skutecznego uziemienia. W przypadku kabli UTP takie działania nie są konieczne. Co więcej, są one wyraźnie tańszym rozwiązaniem niż kable ekranowane. Z kolei skrętka FTP może być jednym dobrym rozwiązaniem, przykładowo w firmach. Szczególnie w tych o charakterze produkcyjnym.