Cynowanie – czym jest ten zabieg?

Cyna to jeden z rzadziej występujących metali, który nie poddaje się korozji nawet w bardzo wilgotnym powietrzu. Cyna jest miękka, dlatego też nakłada się ją na inne metalowe powierzchnie, by ochronić je przed rdzewieniem. Zazwyczaj cynę nakłada się poprzez kąpiele, co nazywa się cynowaniem galwanicznym.

Cynowanie – po co się wykonuje?

Zabieg cynowania wykonujemy, by ochronić inne metale, w tym stal, miedź czy mosiądz przed korozją. Całą powierzchnię metalu moczy się w specjalnej kąpieli, nazywanej kąpielą galwaniczną. Efektem jest srebrzystobiała powłoka, która jest świetna w przewodnictwie i lutowności. Zabieg cynowania przeprowadza się również po to, by zabezpieczyć przewody miedzianie przed korozją, ponadto cynowanie pozwala przygotować różne rodzaje powierzchni pod lutowanie. Powłoki cynowe stosuje się także w celu zabezpieczenia sprężyn, przy jednoczesnym zachowaniu ich fantastycznych właściwości mechanicznych. Zastosowanie powłok cynowych popularne jest, kiedy przygotowuje się jakiś element do procesu azotowania. Cynowanie fantastycznie wpływa także na regenerację starych styków elektrycznych.

Użycie cyny nie może być stricte dekoracyjne. Metal ten jest bardzo miękki, a nałożenie jej na komponenty mosiężne skutkuje bardzo często dyfuzją cynku oraz ciemnieniem powierzchni. Zabiegi z użyciem cyny dają ogromne możliwości w przypadku przemysłu, jak i innych drobnych usług.

Powłoki cynowe – cechy charakterystyczne 

Cynowanie to popularny zabieg, który na pierwszy rzut oka dodaje elementowi błysku. Powłoka cynowa rzadko kiedy jest jednolita. Tak naprawdę grubość warstwy, jej budowa zależą od czasu, w którym elementy przebywały w kąpieli galwanicznej. Na samym wierzchu zazwyczaj występuje czysty cynk, a im głębiej, tym większe nierówności, różnie w grubości oraz zawartości samego cynku. Popularność ochrony metali za pomocą cynku rośnie, ze względu na możliwość zmniejszenia ryzyka korozji.

W przypadku niektórych gatunków stali bądź w momentach, kiedy temperatura zabiegu jest zbyt wysoka, zdarza się, że powierzchnia staje się jednak matowa. Ponadto może ona nabrać nieco odcienia szarości, nie do końca estetycznej. Jednak mimo nieco gorszego wyglądu, szara powłoka nie traci żadnych właściwości ochronnych. Z tego względu nie warto przejmować się takim zabiegiem. Jest to jedynie reakcja chemiczna wywołana nadmiarem tlenu. Niezależnie od koloru, warstwa cyny na różnych powierzchniach cechuje się fantastyczną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, które mogą się zdarzyć w różnych sytuacjach.