Czym jest i jak działa switch PoE?

Klasyczne switche są urządzeniami biznesowymi, używanymi na przykład w sieci dostawców usług internetowych. Współcześnie wiele z nich stanowi nie tylko sieciową przełącznicę, ale także urządzenie mogące zasilać inne sprzęty sieciowe, dzięki standardowi PoE. Switch PoE (Power over Ethernet) posiada przynajmniej jeden port w tym standardzie, do którego podłącza się terminale, access pointy, kamery IP czy inne sprzęty zasilane przez przewód Ethernet. Czym dokładnie jest switch PoE i w jaki sposób działa?

Co to jest switch PoE?

Switch PoE to przełącznik posiadający wsparcie dla standardu PoE przynajmniej na jednym porcie Ethernet. Standard określony jest w dokumentach IEEE 802.3af i 802.3at. Umożliwia zasilanie innego urządzenia lub urządzeń po przewodzie z jednoczesną transmisją danych. Zasadniczo switch PoE stanowi PSE – power sourcing equipment, czyli urządzenie dające zasilanie innym, choć mogą być dostępne modele mające również wsparcie dla zasilania przez PoE jednocześnie PD, powered device. Współczesne switche POE mogą zasilać różnorodne sprzęty sieciowe, wystarczy dostosować ich moc. Będą to najczęściej:

  • telefony VoIP,
  • kamery IP,
  • access pointy,
  • urządzenia końcowe w sieci.

W niektórych sieciach switch PoE może zostać zastąpiony PoE injectorem, który zapewni zasilanie pojedynczego urządzenia również poprzez przewód Ethernet. Switch PoE może pracować w standardzie sieci FastEthernet lub GigabitEthernet, czyli do 100 Mbps lub do 1000 Mbps. Jeśli chodzi o zasilanie, może być ono zgodne z PoE lub niemal dwukrotnie większej mocy PoE+.

Działanie switcha PoE w sieci

Switche działające zgodnie ze standardem PoE+ dostarczają moc nawet 30 watów na port, natomiast dla starszego standardu PoE może być to maksymalnie 15,4 wata. Warto jednak pamiętać, że wraz z długością przewodu następuje utrata mocy. Switch PoE będzie miał również określoną pulę mocy, czyli łączną moc, jaką może dostarczać jednocześnie urządzeniom podłączonym do portów PoE. Switch PoE w sieci jako PSE najczęściej działa w sposób automatyczny, nie jest zarządzalny. Może zasilać urządzenia, które obsługują ten sam standard. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by do switcha PoE były także podłączone urządzenia zasilane w inny sposób. Będą wtedy po prostu korzystać z funkcjonalności switcha. Instalacja i rozbudowa sieci bazującej na switchu PoE jest prostsza, wymaga prowadzenia jedynie przewodów sieciowych. Dodatkowe kable zasilające nie są konieczne do urządzeń końcowych, jedynie do węzłów – switchów zasilających PoE.

Funkcjonalność switchów PoE w praktyce

Wybór switcha PoE powinien uwzględniać potrzeby danej sieci oraz możliwości jej przyszłego rozszerzenia. W razie wątpliwości doświadczeni doradcy obsługujący sklep Eltrox pomogą w doborze najlepszych rozwiązań do danej topologii sieci. Warto uwzględnić ilość oraz standard portów switcha, pulę mocy oferowaną przez niego, a także maksymalną moc przypadającą na pojedynczy port. W przypadku skomplikowanych implementacji wymagających zaawansowanych rozwiązań warto rozważyć zakup switcha z możliwością zarządzania, a także opcją awaryjnego zasilania przełączanego automatycznie. Switch PoE to rozwiązanie przede wszystkim biznesowe, do instytucji i przedsiębiorstw oraz dla dostawców usług internetowych. Może się także sprawdzić w warunkach domowych, gdy planowana jest instalacja monitoringu IP lub elementów smart house.