Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Jak naprawić windows 8: praktyczny przewodnik dla użytkowników

Zaktualizuj system windows 8

Pierwszym krokiem w naprawie systemu Windows 8 jest upewnienie się, że posiadasz najnowsze aktualizacje.

Microsoft regularnie wydaje poprawki i łatki, które mogą rozwiązać wiele problemów z działaniem systemu operacyjnego. Aby sprawdzić aktualizacje, otwórz Panel Sterowania, przejdź do System i Bezpieczeństwo, a następnie wybierz Windows Update. Upewnij się, że wszystkie dostępne aktualizacje zostały zainstalowane.

Skanuj system w poszukiwaniu malware

Często problemy z działaniem systemu Windows 8 mogą być spowodowane złośliwym oprogramowaniem. Dlatego ważne jest regularne skanowanie systemu przy użyciu dobrego programu antywirusowego. Wybierz zaufane oprogramowanie antywirusowe i przeprowadź pełne skanowanie systemu, aby wykryć i usunąć wszelkie potencjalne zagrożenia. Pamiętaj również o regularnym aktualizowaniu definicji wirusów, aby zapewnić ochronę przed najnowszymi zagrożeniami.

Przywróć system do poprzedniego stanu

Jeśli problemy zaczęły występować niedawno i pamiętasz, że wcześniej wszystko działało sprawnie, możesz spróbować przywrócić system do poprzedniego stanu. Windows 8 automatycznie tworzy punkty przywracania podczas instalowania nowego oprogramowania lub aktualizacji systemu. Aby przywrócić system, otwórz Panel Sterowania, przejdź do System i Bezpieczeństwo, a następnie wybierz Historia Plików. Tam znajdziesz opcję Przywracanie Systemu, która umożliwia przywrócenie systemu do wcześniejszego stanu.

Napraw błędy dysku

Problemy z dyskiem twardego mogą powodować różnego rodzaju błędy w systemie Windows 8, dlatego warto sprawdzić i naprawić ewentualne problemy z dyskiem. Windows 8 posiada wbudowane narzędzie do sprawdzania błędów dysku, które można uruchomić poprzez wiersz poleceń. Aby to zrobić, otwórz wiersz poleceń jako administrator i wpisz komendę chkdsk C: /f, gdzie „C” to litera dysku, który chcesz sprawdzić. System może poprosić o ponowne uruchomienie komputera, aby przeprowadzić skanowanie.

Odinstaluj niepotrzebne programy

Czasami zainstalowane programy mogą zakłócać działanie systemu Windows 8. Dlatego warto przejrzeć listę zainstalowanych programów i odinstalować te, których już nie używasz lub podejrzewasz, że mogą powodować konflikty. Aby to zrobić, otwórz Panel Sterowania, przejdź do Programy i Funkcje, a następnie wybierz programy do odinstalowania. Upewnij się, że tylko usuwasz programy, których działanie jest dla Ciebie zbędne, aby uniknąć usunięcia ważnych aplikacji systemowych.

Przeprowadź diagnostykę sprzętu

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie pomogło rozwiązać problemów z działaniem systemu Windows 8, możesz spróbować przeprowadzić diagnostykę sprzętu. Windows 8 zawiera narzędzie do diagnozowania problemów z urządzeniami, które może pomóc zidentyfikować problemy sprzętowe, takie jak uszkodzony dysk twardy czy problematyczne sterowniki. Aby to zrobić, otwórz Menedżer Urządzeń i sprawdź, czy są jakiekolwiek żółte znaki zapytania lub wykrzykniki obok urządzeń. Jeśli tak, spróbuj zaktualizować sterowniki lub skontaktować się z producentem sprzętu.

Naprawa systemu Windows 8 może wymagać cierpliwości i czasu, ale z wykorzystaniem powyższych kroków powinieneś być w stanie naprawić większość problemów związanych z działaniem systemu operacyjnego. Pamiętaj, że w przypadku poważniejszych problemów zawsze możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego technika.