Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Piła łańcuchowa: poznaj różne rodzaje tego urządzenia

ico1_jak_skutecznie_naostrzyc_pile_lancuchowaPiła łańcuchowa to niezastąpione narzędzie w przypadku posiadaczy domów z dużym ogrodem, czy też działek rekreacyjnych. Jeśli zaliczasz się do tego grona osób, prawdopodobnie prędzej czy później staniesz przed koniecznością zakupu tego urządzenia. Zobacz, jak wybrać piłę dopasowaną do potrzeb.

Piła spalinowa

Najpopularniejszym rodzajem piły łańcuchowej jest urządzenie napędzane silnikiem spalinowym. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest mobilność – z piłą spalinową możemy udać się na działkę, na której nie ma dostępu do prądu. Zabierzemy ją też do lasu, nie martwiąc się o brak zasilania. Piły łańcuchowe posiadają zazwyczaj silnik dwusuwowy. Do poprawnego działania wymaga benzyny oraz specjalnego oleju, który odpowiedzialny jest za odpowiednie smarowanie urządzenia. Piły spalinowe są bardzo trwałe, wymagają jednak regularnego serwisowania. Cechują się dużą mocą, należy jednak liczyć się z ich głośną pracą oraz emisją spalin. Urządzenia spalinowe dostępne są w postaci prostego w obsłudze sprzętu dla amatorów, ale także w postaci bardziej zaawansowanych modeli dla profesjonalistów.

Piła elektryczna i akumulatorowa

Drugim rodzajem piły łańcuchowej jest piła elektryczna. Zastosowanie silnika elektrycznego zapewnia wyższy komfort pracy – urządzenie jest znacznie cichsze niż jego spalinowy odpowiednik, nie dochodzi też do emisji spalin. Jednak zasięg pracy urządzenia ograniczony jest długością kabla. Możemy oczywiście stosować szereg przedłużaczy, utrudnia to jednak pracę i komplikuje manewrowanie piłą. Piły łańcuchowe elektryczne cechują się mniejszą mocą niż piły spalinowe – sprawdzą się dobrze w przypadku niewielkich zabiegów ogrodowych, lecz mogą okazać się niewystarczające przy poważniejszych pracach w lesie. Piły elektryczne dostępne są także w postaci urządzeń akumulatorowych; dzięki zastosowaniu wydajnej baterii są one tak mobilne, jak sprzęt z silnikiem spalinowym. Należy liczyć się jednak z tym, że akumulator ma swoją masę. Piły tego rodzaju są dość ciężkie, a ich moc nadal ustępuje urządzeniom spalinowym. Planując użycie piły łańcuchowej zasilanej za pomocą akumulatora należy odpowiednio wcześnie rozpocząć ładowanie baterii.

Na co zwrócić uwagę?

Oprócz podstawowych kryteriów wyboru, takich jak moc czy sposób zasilania, warto uwzględnić także kwestie bezpieczeństwa. Urządzenie powinno być wyposażone w osłonę rąk i hamulec bezpieczeństwa. Jeśli podczas pracy prowadnica pójdzie w innym kierunku niż zaplanowaliśmy, osłona ręki zabezpieczy nas przed efektami tego zdarzenia. Dodatkowo, w momencie, kiedy piła dotknie osłony, uruchomi się hamulec bezpieczeństwa. Przydatna jest także blokada gazu – sprawia ona, że nie da się uruchomić piły w niekontrolowany sposób. Aby wprawić łańcuch w ruch, należy jednocześnie nacisnąć przycisk odblokowujący i przycisk gazu.

Kupując piłę łańcuchową, powinniśmy uwzględnić, gdzie będziemy jej używać i w jakim celu. Jeśli będą to proste, przydomowe prace ogrodowe, wystarczająca może okazać się piła z napędem elektrycznym. W przypadku działek bez dostępu do prądu dobrym pomysłem jest zakup urządzenia z akumulatorem. Do poważniejszych prac oraz zastosowania profesjonalnego dedykowane są piły spalinowe.