Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Jak oszczędzać energię elektryczną?

energia3Przychodzi taki moment każdego miesiąca, kiedy zaczynamy myśleć na temat oszczędności energii elektrycznej — tak, dokładnie, jest to dzień płatności rachunku za prąd. W tym artykule chciałbym Państwu przedstawić kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam nieco głębiej odetchnąć podczas płatności rachunku za energię.

1. Standby — wyłączamy.
Pierwszym działaniem, jakie możemy samodzielnie wykonać, to odłączać od prądu urządzenia, z których nie korzystamy, tak aby nie pozostawały w trybie stand by. Zgodnie ze średnimi wyliczeniami, telewizor, który jest non stop podłączony do prądu i podczas braku użytkowania w trybie czuwania, zużywa prądu za roczną kwotę około czterdzieści do czterdziestu pięciu złotych. Doliczmy do tego ładowarki telefoniczne, laptop, komputer i pozostały osprzęt komputerowy, a także inne urządzenia, które nie muszą być na stałe podłączone do prądu, ale są, co łącznie da nam kwotę rzędu powyżej czterysta pięćdziesiąt złotych rocznie. Nie jest to może piorunująca kwota,ale lepiej mieć czterysta pięćdziesiąt złotych niż ich nie mieć.
Oszczędność: 450 zł rocznie

2. Odpowiednie gospodarowanie zasobami.
Użytkowanie zmywarki, pralki to koszt w zależności od urządzenia i jego klasy energooszczędności około od osiemnastu do czterdziestu kilowatogodzin. Uruchamianie owych urządzeń w połowie wypełnionych, jest nieergonomiczne, nawet jeżeli producent podaje, iż jest krótszy czas pracy urządzenia, to o wiele korzystniejsze okazuje się wykonanie uruchomienia w trybie normalnym, z pełnym „wkładem”. Jaki jest koszt oszczędności? Wyliczono, że miesięcznie jest to nawet około czterdzieści złotych (w przypadku prądu i wody włącznie, zatem około dwudziestu złotych za prąd).
Oszczędność: 240 zł rocznie

3. Nowoczesne gospodarowanie energią.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z urządzeń, które automatycznie zarządzają energią w naszym mieszkaniu bądź domu, dzięki czemu na bieżąco możemy optymalizować koszty. Firmą oferującą tego typu urządzenia jest między innymi Schneider Electric. Dzięki analizie wykorzystania energii elektrycznej, dowiemy się gdzie najwięcej energii jest marnotrawionej i na czym możemy ją zaoszczędzić.