Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Kable głośnikowe – rodzaje i zastosowanie

Jeżeli zamierzamy zdecydować się nabyć kabel głośnikowy, to jego rodzaj, jakość oraz cena są dla nas najważniejszymi priorytetami. Na szczęście mamy do dyspozycji tak szeroką gamę różnych rodzajów tych przedmiotów, i to w dużej rozpiętości cenowej, że każdy powinien być w stanie znaleźć coś dla siebie.

Przy kupnie takiego urządzenia większość zdecyduje się na najtańsze możliwe rozwiązania. Inni, przede wszystkim audiofile, są w stanie wyłożyć na dobry kabel głośnikowy nawet kwoty oscylujące w granicy kilku tysięcy złotych. Skąd takie koszta? Czy naprawdę jest on aż taki ważny?
Do czego służą kable głośnikowe?

Okazuje się, że kable głośnikowe mają ważne zastosowanie. Wynika to z faktu, że to elementy całego systemu muzycznego. Są one urządzeniami, które zarówno wywierają wpływ na dźwięk, jak i odpowiadają za łączenie elementów. Ponadto są odpowiedzialne za bezpośrednie przenoszenie sygnału ze wzmacniacza do głośników. Z tych wszystkich powodów dobór właściwych kabli może zdecydowanie przyczynić się do poprawy dźwięku. Zastanawiając się nad tymi mogącymi nas zainteresować, musimy między innymi zdecydować, z jakiego przewodnika najchętniej chcielibyśmy skorzystać.

Rodzaje kabli głośnikowych – użyty przewodnik

Ze względu na przewodnik kable głośnikowe dzielą się na dwa podstawowe, najczęściej używane rodzaje. Noszą one skróty CCA (ang. Cooper-clad Aluminium) i OFC (ang. Oxygen-free Cooper). Ten pierwszy występuje z aluminiowym rdzeniem, który został wyplaterowany zwyczajną miedzią. Jest on najtańszym możliwym do wyprodukowania, dlatego wykorzystuje się go w większości dostępnych systemach nagłośnienia. W drugim, czyli w OFC, została użyta miedź beztlenowa, która stanowi najlepszy przewodnik. Właściwości tego typu kabli niemal zupełnie eliminują możliwość wystąpienia zjawiska utleniania się przewodnika. Dzięki temu są one trwałe na lata, co stanowi wyznacznik ich wysokiej jakości. Ponadto – w przeciwieństwie do podatnych na uszkodzenia kabli głośnikowych CCA – te, w których zastosowano miedź beztlenową można wyginać nie ryzykując przy tym złamania przewodu. 

Rodzaje kabli głośnikowych – budowa

Kable głośnikowe można podzielić także ze względu na ich budowę. W tym wypadku wyróżniamy: Solid Core, plecionkę, BassCore. Pierwszy z wymienionych składa się wyłącznie z pojedynczego drutu. Plecionkę charakteryzuje duża ilość poskręcanych ze sobą żył (jest ona najpopularniejszą na rynką propozycją). BassCore natomiast jest zgrabnym połączeniem dwóch wspomnianych wcześniej rozwiązań. Jedna, grubsza żyła opleciona jest wieloma mniejszymi żyłami. Przy takiej budowie kable głośnikowe BassCore doskonale nadają się do przenoszenia wysokich i niskich częstotliwości.