Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Projektowanie sklepów internetowych – jak zaprojektować menu główne?

Handel jeszcze do niedawna był utożsamiany głównie z bazarkami, targowiskami czy niewielkimi sklepikami. Dzisiaj mamy już markety i galeria handlowe, ale to nie one są liderem na rynku sprzedaży.

Handel jeszcze do niedawna był utożsamiany głównie z bazarkami, targowiskami czy niewielkimi sklepikami. Dzisiaj mamy już markety i galeria handlowe, ale to nie one są liderem na rynku sprzedaży. Polska należy do grupy krajów, w których najszybciej rozwija się rynek e-commerce. Szacuje się, że w najbliższych kilkunastu miesiącach Polacy wydadzą na zakupy w internecie około 50 miliardów złotych.

Cenimy sklepy internetowe za olbrzymi wybór produktów, dostawę pod drzwi domu lub do paczkomatu oraz za to, że zakupy możemy zrobić o każdej porze dnia i nocy, bez stania w kolejkach. Skoro więc handel w internecie tak dynamicznie się rozwija, warto zrobić z tego biznes, na którym sami skorzystamy i zarobimy. Posiadanie sklepu internetowego nie wymaga od nas dużej siedziby czy zatrudniania pracowników – na początek wystarczy komputer, szybki internet i mały magazyn urządzony w pustym pokoju w mieszkaniu. Aby zaistnieć w sieci, potrzebujemy witryny naszego sklepu w internecie. Pierwsze co ujrzy potencjalny klient, to strona główna i menu naszego sklepu. Projektowanie sklepów internetowych nie jest jednak łatwym zadaniem. Co więc zrobić?

Przemyśl strukturę sklepu internetowego

Menu i storna główna sklepu to najważniejsza kwestia, jeśli chodzi o wizualną stronę naszego sklepu. Wybierzmy, czy interesuje nas menu poziome, czy pionowe. Menu poziome sprawdzi się, jeżeli będzie tam do pięciu kategorii. Wtedy interfejs jest ładny i przejrzysty. Jeśli natomiast będziemy oferować bardzo wiele produktów różnego rodzaju, wybierzmy menu pionowe, opcjonalnie z rozwijanymi ramkami z podkategoriami. Poszczególne nazwy, które znajdą się w naszym menu, powinny być w miarę możliwości krótkie i proste, tak, aby użytkownik w szybki sposób znalazł to, co go najbardziej interesuje. Nie silmy się więc na siłę na wielką kreatywność – menu ma być przede wszystkim schludne i funkcjonalne.

Pomyśl nad tym, jak usprawnić poruszanie się po sklepie. Czasem w twoim sklepie będzie chciał zrobić zakupy ktoś mniej obeznany z technologią i nie powinien mieć on problemów z dokonaniem zakupu. Z drugiej strony, upraszczaj rozsądnie: niech menu zachowa ładny wygląd, duże czcionki, animowane elementy. Ostatecznie nie chcemy, aby nasza witryna wyglądała jak przeciętna strona internetowa 10 lat temu. Wtedy użytkownicy będą zastanawiać się, czy mają do czynienia z profesjonalistami i czy ta strona w ogóle prowadzi jeszcze sprzedaż i jest aktualizowana.

Sprawdź to projektowanie sklepów internetowych.

Projektowanie menu nawigacyjnego sklepu – krok po kroku

W lewym górnym rogu strony umieść logo sklepu. Niech będzie ono jednocześnie odnośnikiem do strony głównej. Po przeciwnej stronie powinien znaleźć się koszyk. Nieco niżej menu z kategoriami. W środkowej części możesz umieścić polecane produkty czy aktualne promocje. Potraktuj to miejsce jak wystawę sklepową. Wbrew pozorom, tradycyjny handel ma wiele wspólnego z tym w internecie i od podobnych rzeczy zależy to, czy klient będzie zadowolony i wróci w przyszłości. Zadbaj więc o spójność kolorów i treści prezentowanych na stronie, tak, aby każdy, kto odwiedzi stronę twojego sklepu, chciał zajrzeć tu ponownie.