Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Poszerzamy ofertę zasilaczy dla urządzeń medycznych

 

  • Jakie wymogi spełniają zasilacze sprzętu medycznego?
  • Nowe zasilacze MPM

Jedne z najbardziej restrykcyjnych regulacji, z którymi spotykają się projektanci i producenci urządzeń elektronicznych, dotyczą medycyny. Wynika to oczywistego faktu: od poprawnego działania takich maszyn może zależeć nie tylko zdrowie, ale i życie pacjentów. Dlatego też z biegiem lat wypracowano szereg standardów, które mają na celu zapewnić najwyższą jakość komponentów stosowanych w wyposażeniu szpitali, gabinetów lekarskich itp.

W ofercie TME znaleźć można wiele produktów certyfikowanych do użycia w sprzęcie medycznym dla placówek zdrowia. Taką grupą są m.in. zasilacze Mean Well MPM. W zależności od mocy występują serie od 5W do 90W. To rozwiązania spełniające wymagania wielu norm, a zarazem satysfakcjonujące Klientów poszukujących niewielkich źródeł zasilania o wyróżniającej się charakterystyce. Niedawno do oferty TME trafiły najnowsze zasilacze MPM. O zwiększonej mocy i wielu kluczowych dla branży medycznej parametrach. Jednak zanim przyjrzymy się tym produktom, zwróćmy uwagę na zasady, którym podporządkować się muszą producenci elektrycznego sprzętu medycznego w Europie i Ameryce Północnej.

Jakie wymogi spełniają zasilacze sprzętu medycznego?

Główną normą obowiązującą dla urządzeń medycznych jest standard IEC 60601-1. Obecnie obowiązuje jego 3 wersja, którą – w zależności od regionu świata – znaleźć można pod nazwami: ANSI/AAMI ES 60601-1:2005 (USA), CSA-C22.2 No. 60601-1:08 (Kanada), EN60601-1:2005 (Unia Europejska). Trzecia wersja dokumentu wprowadziła rozróżnienie na metody ochrony pacjentów, MOPP (ang. Means of Patient Protection) oraz operatorów, MOOP (ang. Means of Operator Protection). Jeżeli możliwe jest, że pacjent wejdzie w kontakt z danym urządzeniem, musi ono spełniać wymagania MOPP, dotyczące poziomu izolacji we/wy, fizycznego dystansu pomiędzy obwodem we i wy oraz stopnia izolacji powierzchni czynnych urządzenia. Rozróżnia się dwa obwody: wejściowy (uzwojenie pierwotne transformatora) oraz wyjściowy (uzwojenie wtórne).

Określono dla nich, że:

  • 1xMOPP – Pojedyncza izolacja pomiędzy obwodem wejściowym i wyjściowym musi wynosić przynajmniej 1500VAC, odległość między obwodami nie może być krótsza niż 4mm w przypadku obwodów przedzielonych izolatorem oraz 2,5mm dla obwodów, między którymi izolacje stanowi powietrze.
  • 2xMOPP – Podwójna izolacja pomiędzy obwodem wejściowym i wyjściowym musi wynosić przynajmniej 4000VAC, odległość między obwodami nie może być krótsza niż 8mm w przypadku obwodów przedzielonych izolatorem oraz 5mm dla obwodów, między którymi izolacje stanowi powietrze.

W normie IEC 60601-1 wprowadza się również rozróżnienie na 3 rodzaje elementów wyposażenia medycznego. Typ CF zawiera powierzchnie przewodzące, które wchodzą w kontakt z sercem pacjenta (np. sondy EKG). Typ BF posiada przewodzące prąd części, które dotykają ciała pacjenta chwilowo lub długotrwałe. Typ B określa się jako elementy nieprzewodzące i uziemione.

Nowe zasilacze MPM

Przykład zasilacza MPM-45 o rozmiarach 109x52x33,5mm

Nowe zasilacze MPM w ofercie TME posiadają moce 45W, 65W i 90W, a osiągają sprawność nawet 93%. Przy braku obciążenia pobór mocy nie przekracza 0,1W. Komponenty te, w zależności od modelu, dostarczają stabilizowane napięcie 5V, 12V, 15V, 24V lub 48V DC. Zostały wewnętrznie zabezpieczone przed przeciążeniami, zwarciami oraz wzrostem napięcia wyjściowego. Specyficzna jest ich wysoka odporność termiczna – mogą być stosowane w otoczeniu o temperaturze od -30°C do +80°C. Określono również, że pracują stabilnie na wysokościach do 4000m n.p.m., co jest istotne np. w przypadku urządzeń medycznych dla ratownictwa wysokogórskiego.

Produkty te spełniają wymagania opisane wyżej, m.in. poziom izolacji 2xMOPP oraz normy przewidziane dla urządzeń w kontakcie z ciałem pacjenta (typ BF). Posiadają również liczne certyfikacje do stosowania w urządzeniach medycznych wg standardów UL, CUL, TUV, CB, EAC i CE.

Przeglądając ofertę zasilaczy MPM, warto pamiętać o prostych zasadach oznaczania tych komponentów przez producenta. Symbol produktu ma postać: MPM-[AA]-[BB][CC]. Gdzie: [AA] to nominalna moc zasilacza; [BB] jego napięcie wyjściowe w V DC; [CC] przyjmuje wartość „ST” (wersja wyposażona w terminale śrubowe) lub jest nieobecna (oznacza to model przystosowany do montażu na płytce PCB).

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia naszego katalogu i zapoznania się z pełną ofertą zasilaczy MPM od Mean Well – dostępne są bezpośrednio z naszych magazynów.

tekst opracowany przez tme.eu