Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Odkamienianie ekspresu do kawy – jak uniknąć błędów?

Dla wielu osób synonimem idealnego poranka jest kilka chwil spędzonych z kubkiem gorącej, pełnej aromatu kawy. Intensywne espresso, kremowe cappuccino, a może delikatne caffé latte? Wybór ulubionego napoju należy do Ciebie. Jednak do jego przygotowania najczęściej użyjesz profesjonalnego ekspresu do kawy. Aby urządzenie to działało poprawnie przez jak najdłuższy czas, musisz zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Obowiązkowym elementem takich działań jest odkamienianie sprzętu.

Odkamienianie ekspresu – jak zrobić to poprawnie?

Czy wiesz jak odkamienić ekspres DeLonghi? Znasz zasady dotyczące czyszczenia urządzeń innych marek? Sprawdź jak usunąć zabrudzenia gromadzące się wewnątrz ekspresu.

Odkamienianie ekspresu do kawy sprowadza się do kilku prostych kroków. Pierwszy etap to wyjęcie, opróżnienie i wyczyszczenie pojemnika na wodę. Następnie trzeba na nowo uzupełnić go czystą wodą oraz dodać środek do odkamieniania (w proszku, płynie lub w postaci tabletek). Po odczekaniu kilkunastu minut, aż do całkowitego rozpuszczenia się preparatu, należy ponownie włożyć pojemnik do urządzenia, włączyć sprzęt i uruchomić proces odkamieniania.

Kolejne kroki, które trzeba poczynić, są uzależnione od konkretnego modelu ekspresu do kawy. Na jego wyświetlaczu będą wyświetlały się polecenia, które należy wykonywać we wskazanej kolejności. Zawsze warto jednak pamiętać o ustawieniu pod dyszami dość dużego pojemnika, do którego wleją się pozostałości po procesie płukania.

Wiele osób, zamiast korzystać z profesjonalnych środków do odkażania dedykowanych ich urządzeniom, stawia na produkty spożywcze, które posiadają w swojej własnej kuchni. Co prawda soda, ocet i kwasek cytrynowy wyróżniają się właściwościami czyszczącymi, jednak w tym przypadku korzystanie z nich może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Dlaczego odkamienianie ekspresu do kawy jest tak ważne?

Odkamienianie ekspresu do kawy to konieczność. Czystość takiego urządzenia bezpośrednio przekłada się zarówno na jego żywotność, sposób funkcjonowania, jak i na smak przygotowywanego napoju. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego należy odkamieniać tego typu sprzęt, zapoznaj się z poniższymi korzyściami, które wynikają z regularnego wykonywania takiej czynności:

  • gwarancja trwałości urządzenia,
  • ograniczenie hałasu emitowanego przez ekspres,
  • zachowanie idealnego smaku kawy,
  • zapewnienie apetycznego wyglądu kremowej pianki,
  • zniwelowanie problemu z gorzkim mlekiem,
  • oszczędność energii elektrycznej,
  • utrzymanie optymalnej temperatury napoju,
  • minimalizacja ryzyka uszkodzeń i awarii sprzętu,
  • zapewnienie odpowiedniego przepływu wody,
  • przyspieszenie tempa pracy urządzenia.

Jak często należy odkamieniać ekspres do kawy?

Częstotliwość odkamieniania ekspresu uzależniona jest od kilku czynników. Chodzi przede wszystkim o intensywność eksploatacji sprzętu, ilość przygotowywanych kaw, poziom twardości wody ustawiony na urządzeniu, a także obecność filtra zmiękczającego wodę.

Najnowsze modele ekspresów do kawy mają funkcję automatycznego informowania użytkownika o konieczności przeprowadzenia procesu odkamieniania. Jeśli wyświetli się konkretny komunikat, trzeba krok po kroku, zgodnie z dołączoną do produktu instrukcją, wyczyścić urządzenie. Brak takiego usprawnienia wiąże się z wymogiem regularnej obserwacji sprzętu. Jednak można spotkać się ze stwierdzeniem, że w tym kontekście najłatwiejszym do oszacowania wyznacznikiem jest ilość przygotowanych kaw. Dwieście pięćdziesiąt filiżanek napoju to oznaka świadcząca o tym, że przyszedł czas na usunięcie nagromadzonego osadu z kamienia. W związku z tym, wypijając dwie kawy dziennie, powinieneś odkamieniać ekspres średnio co cztery miesiące.

Źródło zdjęć: freepik.com