Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Przekrój kabla a moc wzmacniacza

W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej i chętniej sami projektują i wykonują różnego rodzaju urządzenia. W dobie szerokiego dostępu do wszelkich informacji można wykonać i zakupić bardzo wiele produktów bez konieczności konsultowania się ze specjalistą. Jedną z rzeczy, którą możemy zająć się sami jest dobór odpowiedniego rodzaju kabla do połączenia przekształtnika z silnikiem.

Każdy przewód opisać można różnymi charakterystykami, do których należą oprócz przewodności elektrycznej (czyli konduktywności) takie parametry jak indukcyjność, pojemność czy rezystancja. Wpływają one na jakość połączenia kabla ze wzmacniaczem. Indukcyjność czy pojemność wpływają na stabilność pracy, rezystencja natomiast odpowiedzialna jest za straty mocy. Aby dobrać odpowiedni kabel do wzmacniacza należy wziąć również pod uwagę takie parametry jak napięcie znamionowe, prąd znamionowy, a nawet długość i przekrój kabla. Generalnie przyjęło się, że im wyższa jest moc wzmacniacza, tym grubszy kabel powinien zostać do niego dobrany. Istnieje również korelacja między grubością średnicy kabla, a jego długością. Aby dźwięk był czysty powinno się bowiem dobrać kabel o odpowiedniej średnicy. Im dłuższy, tym większą średnicę powinien mieć.

Kable pod wzmacniacze można dobrać samemu. Istnieją bowiem wzory, które możemy wykorzystać do obliczenia najbardziej optymalnego rodzaju kabla. Do jednych z takich wzorów należy wzór na spadek napięcia. Na podstawie tabel, znormalizowanych współczynników oraz wzorów na prąd i napięcie możemy dobrać najbardziej optymalny kabel do wzmacniacza, przez co wydobędziemy z połączenia największą jakość dźwięku.

Odpowiednio dobrane kable są bowiem niezbędne do uzyskania i zachowania bardzo wysokiej jakości dźwięku. Jeżeli wybierzemy zbyt cienki kabel możliwym będzie obniżenie dynamiki dźwięku oraz jego głośności, co wpływa na małą rozpiętość między poszczególnymi dźwiękami oraz słabą jego jakość. Istnieją nawet tabele prezentujące minimalne przekroje kabla, jakie należy zastosować w zależności od rodzaju oczekiwanego przez nas połączenia. Wynika z nich, że im dłuższy kabel, tym powinien mieć on większą średnicę. Jeżeli cena, jaką chcemy zapłacić za kabel nie gra roli, polecany jest dobór kabli o jak największej średnicy w zależności od długości kabla. Jeżeli dobrany przez nas kabel nie będzie miał odpowiedniej, minimalnej średnicy wyliczonej bądź dobranej na podstawie dostępnych tabel, dźwięk jaki uzyskamy z połączenia niestety będzie nieczysty i bardzo słabej jakości.

Dobór odpowiedniego rodzaju kabla jest więc kluczową kwestią w osiągnięciu zadowalającej nas jakości dźwięku, jaki uzyskamy z połączenia kabla ze wzmacniaczem. Im większa jest zatem moc wzmacniacza, tym większą średnicę kabla powinniśmy do niego dobrać. Należy przy tym również zwrócić uwagę na długość kabla, bowiem ten parametr również w dużym stopniu wpływa na jakość dźwięku.

undefined