Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Głośniki Visaton – jakość dźwięku, która robi różnicę.

Visaton to znany na całym świecie producent wysokiej jakości głośników i komponentów głośnikowych. Firma nie tylko produkuje seryjnie szeroką gamę wszelkiego rodzaju głośników, ale też regularnie opracowuje rozwiązania specjalne na indywidualne zamówienia. Obecność produktów tej marki w portfolio TME nie jest przypadkiem i zdecydowanie warto im się przyjrzeć nieco bliżej.

Visaton – przetestowana jakość, którą słychać

Firma od momentu swojego powstania postawiła na bardzo wysoką jakość, co błyskawicznie zaowocowało dużym zainteresowaniem i docenieniem jej wyrobów przez rynek odbiorców rekrutujących się z bardzo różnych branż i środowisk. Wyrazem tego jest m.in. obecność marki i jej przedstawicielstw w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach. Jakość produktów i procesów produkcyjnych w Visaton potwierdza również przyznany certyfikat ISO 9001 oraz fakt, że inżynierowie Visaton mają dostęp do najwyższej klasy sprzętu, takiego jak komora klimatyczna, stacja testowa IP, drukarki 3D, komora stałego obciążenia do badań długoterminowych oraz przede wszystkim nowoczesne laboratorium pomiarowe z jedną z największych trójwymiarowych komór bezechowych w przemyśle. Próbki opracowane i wyprodukowane zgodnie z wyśrubowanymi wymogami są dokładnie testowane za pomocą skalibrowanego sprzętu dla sprawdzenia, czy finalne produkty będą działać zgodnie z przeznaczeniem w docelowym środowisku, w czym pomaga specjalnie wdrożony system pomiarowy Klippel. To wszystko wsparte jest systematycznym monitoringiem wszystkich procesów, od koncepcji produktu po jego dostawę.

Zastosowania dla głośników Visaton obejmują szeroki zakres środowisk przemysłowych oraz transportowych m.in. wagony kolejowe, pojazdy użytkowe, takie jak ciężarówki i autobusy, pojazdy budowlane i maszyny rolnicze, a także zastosowania morskie (od prywatnych jachtów po statki wycieczkowe) oraz lotnictwo. W ofercie firmy znajdują się również systemy dla hoteli, centrów handlowych, szkół, szpitali itp. oraz cała gama przetworników Hi-Fi / High-End, zestawów i akcesoriów. Nie można pominąć też całej gamy wyrobów dla samochodów osobowych (Car Audio), systemów multimedialnych oraz kin domowych. Warto odnotować też fakt, iż Visaton jest wiodącym specjalistą w technologii wzbudnicy i oferuje wiele produktów na niej opartych i znajdujących zastosowanie na wielu zróżnicowanych polach. Jednym z najchętniej prezentowanych osiągnięć marki Visaton są pasywne głośniki przeznaczone dla dworców kolejowych i autobusowych w centrach miast, które osiągają wymaganą zrozumiałość mowy w ściśle określonych kierunkach.

Aktualny katalog firmy podzielony jest na siedem głównych kategorii produktowych, z których każda warta jest przybliżenia. Poniższe omówienie pokrótce przedstawia najważniejsze grupy wyrobów funkcjonujące w obrębie każdej z nich.

Visaton dla przemysłu

Ta kategoria obejmuje m.in. szerokopasmowe głośniki (8”, 6.5”, 5”, 4”, 3.3”, 2.8”, 2.5”, 2.3”, 2”, 1.8”, 1.6”, 1.5”, 1.3” oraz owalne i prostokątne w różnych rozmiarach), klasyczne woofery (6.5”, 5”, 4”), głośniki koncentryczne (6.5”, 5”, 4”, oraz owalne w różnych rozmiarach), głośniki miniaturowe (2.2”, 1.8”, 1.6”, 1.4”, 1.3”, 1.1”, 0.9”, 0.8”, 0.63”, 0.59”), brzęczyki magnetyczne i piezoelektryczne, stożki średniotonowe i wysokotonowe, kopułkowe głośniczki wysokotonowe, strukturalne sterowniki dźwięku, głośniki tubowe (megafony), głośniki podtynkowe, głośniki w obudowach i kolumny głośnikowe.

Technologia wzbudnicy – głośniki bez membran

Tę grupę wyrobów można określić mianem głośników bez membran. Składa się ona głównie z trzech elementów: masy oscylacyjnej, styków do połączenia ze wzmacniaczem oraz płyty montażowej do zaczepienia o wzbudzaną powierzchnię. Poprzez przyłożenie sygnału głosowego lub muzycznego do styków, oscylująca masa zaczyna drżeć z częstotliwością przyłożonego sygnału. Ta oscylacja jest przenoszona na płytę montażową, a stamtąd na powierzchnię, do której wzbudnica przylega. W ten sposób wzbudzona powierzchnia zaczyna emitować sygnał dźwiękowy. Visaton oferuje wiele strukturalnych sterowników dźwięku o średnicach od 30 do 130mm.

Visaton – głośniki dla przestrzeni publicznych

VS-DK115S-8, VS-DL-13/2-T


Ta kategoria obejmuje m.in. głośniki sufitowe (10”, 6.5”, 5”, 4”, 3.3”, 2”, – w tym wersje szerokopasmowe, HiFi i dwudrożne), głośniki w obudowach i kolumny głośnikowe (w tym naścienne i sufitowe), głośniki zwieszane w sferycznych obudowach, głośniki tubowe (megafony) i głośniki koncentryczne (6.5”).

Głośniki do zastosowania na statkach (przemysł okrętowy)

VS-DK8P-15W

W tej grupie produktów przeznaczonych do zastosowania w dość specyficznych warunkach, producent umieścił miedzy innymi głośniki tubowe (megafony), głośniki w obudowach, głośniki koncentryczne (6.5”), głośniki szerokopasmowe (6.5”, 5”, 4”), oraz głośniki sufitowe (6.5”, 5”, 4”, 3.3”).

Głośniki Visaton dla dworców kolejowych i autobusowych

VS-DK97-8, VS-EX45S-8

Ta kategoria produktowa to osiągnięcie, którym firma często się chwali, ponieważ w nowatorski sposób udało jej się uzyskać efekt z pozoru niemożliwy do osiągnięcia. Inżynierowie Visaton zdawali sobie bowiem sprawę z tego, że kluczowym celem systemów nagłośnieniowych na dworcach kolejowych i autobusowych jest zapewnienie, aby każdy komunikat był wyraźnie słyszalny dla wszystkich podróżnych w docelowym miejscu na stacji – zgodnie z rygorystyczną normą DIN EN 60268-16, wyznaczającą wyśrubowane standardy dla zrozumiałości mowy w tym akustycznie trudnym środowisku. Pociągi przyjeżdżające i odjeżdżające generują bardzo głośne dźwięki, co wymaga odpowiednio wysokiego poziomu głośności, jednocześnie komunikaty nadawane na sąsiednich peronach sprawiają, że pozostałe komunikaty stają się niezrozumiałe.

Co gorsza, dźwięk pochodzący z odbijających go sufitów i ścian w zamkniętych budynkach stacji, generuje dodatkowy hałas zakłócający, co sprawia, że każdy komunikat jest często kompletnie niezrozumiały. Dlatego Visaton stworzył pasywne głośniki dworcowe, pozwalające uzyskać wymaganą zrozumiałość mowy, pomimo tak trudnego otoczenia. To wyjątkowe osiągnięcie inżynierów Visaton to dipolowe głośniki płaskoekranowe, zapewniające wymagany wysoki poziom ciśnienia dźwięku, przy odpowiednim jego skupieniu. Zasada działania jest dość prosta: głośnik dipolowy działa poprzez tworzenie fal dźwiękowych wychodzących bezpośrednio z przedniej i tylnej powierzchni i biegnących w jednym kierunku, podczas gdy ilość dźwięku emitowanego na boki, w górę i w dół jest znacznie zmniejszona. Układ kilku takich głośników w linii lub w jednej płaszczyźnie daje jeszcze bardziej zogniskowany efekt dźwiękowy. Łącząc te dwa efekty Visaton osiągnął ukierunkowane systemy głośnikowe, dzięki którym dźwięk przed i za głośnikiem rozchodzi się jedynie w obrębie adresowanego peronu, podczas gdy na sąsiednich peronach praktycznie nie da się go usłyszeć. Dźwięk ten nie dociera również do sufitu i podłogi, co niweluje zakłócający pogłos. Podstawowe produkty w tej kategorii to dipolowe płaskoekranowe głośniki o różnych wymiarach i mocach oraz głośniki w zabudowie ze stali.

Głośniki Hi-Fi, High-End oraz zestawy głośnikowe

VS-TIW-300, VS-W170S-8

Tę kategorię produktów otwierają gotowe zestawy głośnikowe obejmujące wszystkie komponenty wymagane do stworzenia kompletnego systemu głośnikowego, a więc głośniki, całkowicie zmontowane zwrotnice, kable, połączenia i zaciski oraz materiał tłumiący. Dzięki załączonym instrukcjom ich samodzielne zmontowanie na wybranych przez nabywcę skrzyniach nie stanowi żadnego problemu. Pozostałe pozycje w kategorii Hi-Fi / High-End to m.in. woofery (12”, 10”, 8”, 6.5”, 5”, 4”), głośniki szerokopasmowe (8”, 6.5”, 5”, 4”, 3.3”, 2.5”, 2.3”), głośniki koncentryczne (6.5”, 4”), głośniki średniotonowe (5”, 4”, w tym wersje stożkowe), głośniki kopułkowe (2”, 1”, 0.8”, 0.6”, 0.5” – w tym średnio- i wysokotonowe), głośniki wysokotonowe wstęgowe, średnio- i wysokotonowe głośniki tubowe oraz głośniki sufitowe.

Głośniki i zmontowane zestawy dla profesjonalnych zastosowań (studio i estrada)


VS-WB-10-BK-100V, VS-W200S-8

Ta kategoria to zarówno już zmontowane w obudowach zestawy, jak też pojedyncze głośniki. Te pierwsze obejmują takie serie, jak m.in. PA 110 H, PA 115 H i Sub PA 240, zaś te drugie to woofery (18”, 15”), głośniki średniotonowe (12”, 10”), głośniki szerokopasmowe (8”, 6.5”, 5”) oraz średnio- i wysokotonowe głośniki tubowe.

Głośniki Visaton w ofercie TME

Oferta głośników marki Visaton w katalogu spółki TME obejmuje obecnie ponad 150 pozycji – są to kolumny głośnikowe lub pojedyncze głośniki. Podział zaproponowany w wyszukiwarce został poprowadzony w oparciu o kilka kluczowych kryteriów. Oznacza to, że klienci spółki mogą dokonywać selekcji z uwagi na:

  • rodzaj głośnika (bezmembranowy, ekranowany, miniaturowy, mylarowy, niskotonowy, średniotonowy, wysokotonowy, pełnozakresowy, sufitowy, tubowy, uniwersalny, wodoodporny),
  • poziom dźwięku (w wielu stopniach od 71dB minimum do 110dB maksymalnie),
  • impedancję (4 / 8 / 16 / 20 / 50Ω – przy czym 99% oferty mieści się w obrębie impedancji na poziomie 4 i 8Ω),
  • moc nominalną i maksymalną, gdzie ta pierwsza obejmuje wartości takie jak 0.2 / 0.3 / 0.5 / 1 / 1.5 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 8 / 10 / 15 / 20 / 25 / 30 / 40 / 50 / 60 / 70 / 75 / 80 / 90 i 300W, zaś ta druga obejmuje odpowiedniki wobec tych pierwszych, mieszczące się w zakresie od 0.5 do 300W maksymalnie.

Elementy pasywne Visaton

Oprócz samych głośników Visaton, TME oferuje również szereg elementów pasywnych produkowanych przez tego renomowanego wytwórcę. Poniższe zestawienie prezentuje najważniejsze z nich.

  • Rezystory audio Są to oporniki elektryczne, których zadaniem jest ograniczanie prądu przepływającego przez głośniki. Rozróżnia się wiele ich typów, w zależności od wykorzystanego materiału oraz od sposobu montażu. Znajdujące się w ofercie TME rezystory Visaton, to warianty Metal Oxide (tlenek metalu) – wszystkie o mocy 10W i rezystancji na poziomach 1, 1.5, 2.2, 3.3, 4.7, 6.8, 8.2, 10 i 15Ω.
  • Kondensatory polipropylenowe Kondensatory Visaton cechują się bardzo szybkim naładowaniem i rozładowaniem oraz praktycznie zerową utratą pojemności w miarę upływu czasu. Oferta TME obejmuje trzy modele 250V DC z montażem THT, o pojemnościach odpowiednio 2.2, 6.8 i 10.0µF.
  • Cewki audio Na tą grupę pasywnych podzespołów audio składają się dwie podgrupy: 19 cewek z rdzeniem magnetycznym i tyle samo bez rdzenia magnetycznego (cewki powietrzne).
  • Zwrotnice audio Te niezbędne dla każdego systemu audio filtry reprezentowane są w TME przez kilka produktów Visaton jedno – i dwudrożnych. Przy impedancjach 4-8Ω ich moce osiągają zakres 100-120W.

Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Oryginalne źródło: https://www.tme.eu/pl/news/library-articles/page/44991/glosniki-visaton-jakosc-dzwieku-ktora-robi-roznice/